Ik gadu 4.februārī tiek atzīmēta Pasaules pretvēža diena, kuras mērķis ir vairot zināšanas par ļaundabīgiem audzējiem, to profilaksi un savlaicīgu slimību atklāšanu un ārstēšanu. Aicinām iedzīvotājus neatstāt novārtā savu veselību, būt vērīgiem pret sevi un sev tuvajiem un izmantot valsts apmaksāto vēža skrīninga programmu – krūts vēža, dzemdes kakla vēža, prostatas un kolorektālā (zarnu) vēža profilaktiskās pārbaudes.
Dzemdes kakla profilaktiskā pārbaude
Uzaicinājums dzemdes kakla pārbaudei tiek nosūtīts sievietēm vecumā no 25 līdz 67 gadiem (reizi trijos gados). Uzaicinājuma vēstules tiek nosūtītas uz sievietes deklarēto dzīvesvietas adresi aptuveni trīs mēnešu laikā pēc personas dzimšanas dienas.
Kad saņemta uzaicinājuma vēstule, tuvāko trīs mēnešu laikā jāpierakstās pie sava ginekologa vai ārsta, kurš veic valsts apmaksātu ginekoloģisko pārbaudi. Ja izmeklējums tiek veikts pie maksas ginekologa, tad no valsts budžeta tiks apmaksāts tikai izmeklējums, bet par vizīti būs jāmaksā.
Krūšu profilaktiskā pārbaude
Uzaicinājums krūts vēža pārbaudei (ar mamogrāfijas metodi) tiek nosūtīts sievietēm vecumā no 50 līdz 68 gadiem (reizi divos gados). Uzaicinājuma vēstules tiek nosūtītas uz sievietes deklarēto dzīvesvietas adresi aptuveni trīs mēnešu laikā pēc personas dzimšanas dienas.
Kad vēstule saņemta, tuvāko 3 mēnešu laikā jāpierakstās jebkurā ārstniecības iestādē, kurā veic valsts apmaksātu profilaktisko krūšu izmeklējumu, ieskaitot mobilo mamogrāfiju.
No 2018.gada krūts un dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes var veikt arī tad, ja uzaicinājuma vēstule nav paņemta līdzi (piemēram, ja tā ir nozaudēta vai tikusi nosūtīta, bet nav saņemta). Informācija par sievietei nosūtītās uzaicinājuma vēstules numuru un nosūtīšanas datumu ārstniecības iestādēs ir pieejama elektroniski.
Zarnu profilaktiskā pārbaude
No 2021.gada 1.janvāra valsts apmaksātu zarnu vēža profilaktisko pārbaudi reizi divos gados var veikt sievietes un vīrieši vecumā no 50 līdz 74 gadiem. Šīs pārbaudes veikšanai uzaicinājuma vēstule netiek nosūtīta. Lai veiktu profilaktisko pārbaudi, pacientam ir jāvēršas savā ģimenes ārsta praksē, lai saņemtu testa komplektu un informāciju par izmeklējuma veikšanu mājas apstākļos.
No 2019.gada 1.oktobra zarnu vēža profilaktiskā pārbaude tiek veikta ar imūnķīmijas metodi. Šī testa metode ne vien būtiski atvieglo testa veikšanas procedūru pacientam mājas apstākļos, bet ir arī krietni precīzāka par iepriekš pieejamajiem testiem.
Prostatas profilaktiskā pārbaude
Valsts apmaksāta profilaktiskā pārbaude prostatas vēža noteikšanai paredz specifisku asins analīžu veikšanu reizi divos gados divām iedzīvotāju grupām – visiem vīriešiem vecumā no 50 līdz 75 gadiem un vīriešiem no 45 līdz 50 gadu vecumam, ja ģimenes anamnēzē prostatas vēzis ir konstatēts asinsradiniekam.
Profilaktiskās pārbaudes veikšanai ir jāvēršas sava ģimenes ārsta praksē. Ārsts izsniegs nosūtījumu asins parauga nodošanai un laboratorijā tiks noteikts prostatas specifiskais antigēns (PSA). Ja asins analīžu rezultāti uzrādīs paaugstinātu PSA līmeni, ģimenes ārsts noformēs nosūtījumu urologa konsultācijai.
Analīzes nodošanu var veikt jebkurā laboratorijā, kurā nodrošina valsts apmaksātus izmeklējumus. Pirms došanās uz laboratoriju ar to ieteicams sazināties, lai pārliecinātos, ka šobrīd tajā veic PSA noteikšanu.
Informācijai
Dzemdes kakla vēža skrīninga atsaucība 2021.gada deviņos mēnešos Latvijā kopā bija 31%, Kurzemē 30,5% no uzaicināto sieviešu skaita.
Krūts vēža skrīninga atsaucība 2021.gada deviņos mēnešos Latvijā kopā bija 38,3%, Kurzemē 38,7% no uzaicināto sieviešu skaita.
Zarnu vēža skrīninga atsaucība 2021.gada deviņos mēnešos Latvijā kopā bija 15,1%, Kurzemē 14,2% no reģistrēto pacientu skaita ģimenes ārstu praksēs, kas izmeklēti zarnu vēža profilakses nolūkos.*
Regulāra vēža profilaktisko pārbaužu veikšana ir ļoti svarīga, jo pirmsvēža izmaiņas nerada sūdzības un tām nav simptomu. Profilaktiskās pārbaudes sniedz iespēju gūt pārliecību par veselības stāvokli, savukārt gadījumā, ja tiek atklāta slimība, uzsākt savlaicīgu ārstēšanu.
Reklāma