Alūksnes rajona un Veru apriņķa (Igaunija) pašvaldību vadītāji, kas 25. maijā tikās Alūksnē, vienojās, ka pārrobežu projektus veidos aktīvāk.
Alūksnes rajona un Veru apriņķa (Igaunija) pašvaldību vadītāji, kas 25. maijā tikās Alūksnē, vienojās, ka pārrobežu projektus veidos aktīvāk.
Veru attīstības aģentūras konsultante Ūlle Pumstusmaa atzinīgi vērtē sadarbību, kas projektu izstrādē jau izveidojusies starp Latvijas un Igaunijas pašvaldībām, un piedāvā veidot pārrobežu sadarbības projektus šādās jomās: vietējo pašvaldību vadītāju mācības, tūrisma infrastruktūras attīstība, interneta pakalpojumu nodrošināšana, veloceliņu ierīkošana, autoostu būve, reģionālā uzņēmējdarbības veicināšanas plāna izstrāde, autobusu maršruta Alūksne – Veru atvēršana.
Atsevišķām Veru apriņķa pašvaldībām jau ir kopīgi projekti ar Alūksnes rajona pašvaldībām, tomēr viesi atzina, ka kopumā viņi par mūsu rajonu zina maz. Sarunu gaitā noskaidrojās, ka abām teritorijām ir vairākas kopīgas problēmas, ko varētu risināt, izstrādājot pārrobežu sadarbības projektus.
Sāpīgākā – iedzīvotāju aizplūšana uz lielpilsētām, kurās ir lielākas darba un peļņas iespējas. Veru apriņķī šobrīd vidēji ir 17,5 iedzīvotāji uz kvadrātkilometru, taču ik gadu apriņķi atstāj 200 – 500 cilvēki. Līdzīga situācija vērojama arī Alūksnes rajonā, kur iedzīvotāju blīvums vidēji ir 12 cilvēki, bet atsevišķās teritorijās pat divi līdz trīs cilvēki uz kvadrātkilometru. Lai novērstu šo problēmu, nepieešams nodrošināt kvalitatīvu ceļu tīklu un interneta pakalpojumu pieejamību pat no centra attālākajās pašvaldībās, kā arī sekmēt jaunu darbavietu rašanos.
Veru apriņķa ekonomiskās attīstības nodaļas vadītājs Anti Allas pastāstīja, ka pēdējā gada laikā ir izdevies bezdarba līmeni samazināt par septiņiem procentiem. Tas panākts, aktivizējot darbu kokapstrādē un mēbeļu ražošanā. Katru gadu palielinās arī tūrisma uzņēmumu skaits. Šobrīd apriņķī ir 51 atestēta nakstsmītne ar 968 gultas vietām. Šī joma saista arī Latvijas uzņēmēju interesi. Pēc Alūksnes rajona padomes Tūrisma informācijas centra datiem rajonā šobrīd ir 37 nakstsmītnes ar 649 gultas vietām un šiem skaitļiem ir tendence palielināties. Kaimiņus gandarī arī tas, ka apriņķis divas reizes vairāk eksportē nekā importē.
Galvenās eksportpreces ir kokmateriāli, mēbeles un pārtika. Apriņķī ir 2470 uzņēmumi, no tiem 37procenti – individuālie uzņēmumi, tomēr darba iespējas šajā reģionā joprojām nav pietiekamas.