Gudra saimniekošana – tā īsumā var definēt bioekonomiku, kas balstās uz ilgtspējīgu, pārdomātu un daudzveidīgāku bioresursu izmantošanu. Eiropas Savienībā tai nākotnē paredz finansiālu atbalstu vietējām rīcībām, kas sniegs iespējas arī Alūksnes un Apes novada uzņēmējiem.
Lai skaidrotu bioekonomikas principus notika seminārs “Ražošanas efektivitātes un ilgtspējas nodrošināšana izmantojot bioresursus”, ko organizēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs un Alūksnes uzņēmējdarbības atbalsta centrs. Interesanti, ka šis bija pirmais pašu alūksniešu organizēts šāda veida seminārs “Zoom” platformā video konferences veidā.
Koks nav tikai baļķis – ar šādu salīdzinājumu stāstu par bioekonomiku sāka Vidzemes plānošanas reģiona eksperte ekonomikas attīstības jautājumos un Latvijas Lauksaimniecības universitātes projektu vadītāja Irīna Kulitāne. “Ko darīt ar atlikumiem, kas paliek pāri ražošanas procesā? Kā tos izmantot? Nereti tos sadedzinām vai izgāžam izgāztuvē, taču ražošanas atlikumos saglabājas daudz vērtīgu vielu, ko var izmantot jaunu produktu ražošanai. Ja ir zināšanas un redzējums, ko ar šīm atlikumvielām iesākt, var rasties inovācija – jauns produkts vai izmantošanas risinājums. Šāda pieeja ļauj ne tikai saudzēt dabas resursus, bet arī rast jaunas biznesa iespējas,” skaidroja speciāliste.
Kas ir bioekonomika un kāda ir Māras Lieplapas uzņēmuma “Plūkt” (Madona) un Daina Eglīte – Antona uzņēmuma “Labas Saknes” (Cēsis) pieredze, lasi 27.novembra laikrakstā “Alūksnes un Malienas Ziņas”. Laikraksta e-versiju pērc šeit.
Attēlam ilustratīva nozīme/ Pixabay.com
Reklāma