Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Grupu māja būs Mālupē

Alūksnes novada pašvaldība parakstīja līgumu ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru par grupu mājas izbūvi “Saulēs”, Mālupes pagastā, kas paredzēta pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem. Projekta ietvaros plānots uzbūvēt dzīvokļus 16 personām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Alūksnes novada pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu pārvaldības un attīstības nodaļas projektu vadītāja Kristīne Lāce stāsta, ka ir apzināts cilvēku loks, kuriem šāds pakalpojums būtu nepieciešams. “Kuri tieši būs šie cilvēki, šobrīd nevaram pateikt. 16 vietas vienā mājā ir maksimālais klientu skaits, un to nosaka Ministru kabineta noteikumi. Ja gribas vairāk vietas, jābūvē nākamā māja. Domāju, ka Alūksnes novada gadījumā 16 vietas ir optimāls skaits un visas izdosies arī aizpildīt. Novadā personu ar garīga rakstura traucējumiem, kuras varētu dzīvot šajā mājā, ir krietni vairāk – Alūksnes novadā 2023. gadā, pēc Oficiālās statistikas portāla datiem un Sociālo lietu pārvaldes redzeslokā esošajām personām, pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem ir vairāk nekā 200 cilvēki, no tiem lielākā daļa – ar I vai II invaliditātes grupu, bet ne visas ir izteikušas vēlmi dzīvot grupu dzīvoklī. Daļa spēj dzīvot patstāvīgi, bet daļa dzīvo pie radiniekiem un to mainīt negrasās. Situācijas ir ļoti dažādas un kas der vienam, neder citam. Viens ir statiska, bet reālā situācija – pavisam kas cits,” stāsta K. Lāce. Šobrīd grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojumu divi Alūksnes novada iedzīvotāji saņem blakus novadā – Gulbenē. Kā norāda K. Lāce, – vien tad, ja jaunajā mājoklī būs brīvas vietas, tās piedāvās citu novadu iedzīvotājiem.

Pirms trīs gadiem neuzcēla

Pirms trīs gadiem Alūksnes novada pašvaldība jau bija iecerējusi būvēt mājokli personām ar garīgās attīstības traucējumiem, vien toreiz izvēlētā vieta bija cita – Kārklu iela 5, Alūksnē. Būvmateriālu cenu sadārdzinājuma dēļ pašvaldība lēma māju nebūvēt un atteicās no Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējuma projektā “Infrastruktūras risinājumi deinstitucionalizācijas īstenošanai Alūksnes novadā”. Tas gan bija tikai viens no iemesliem. Otrs – apkārtējo māju iedzīvotāju iebildumi. Šoreiz izvēlēta vieta ārpus pilsētas – Mālupes pagasta “Saules”. “Šajā teritorijā jau darbojas Sociālās aprūpes centrs “Pīlādži”, taču tā ir pietiekami plaša, lai abi pakalpojumi līdztekus spētu pilnvērtīgi darboties. Pakalpojumi ir viens ar otru nesaistīti, tomēr, abu ēkām esot tuvu, varētu būt vairāki ieguvumi, piemēram, pašvaldība varēs efektīvāk un elastīgāk veikt saimnieciskās funkcijas, plānot un pielāgot darbinieku pieejamību . Teritorija ir ļoti plaša, un vietas pietiks visiem,” stāsta K. Lāce un norāda, ka, plānojot ēkas funkcionālo un telpisko risinājumu, ņems vērā mērķa grupas vajadzības, lai nodrošinātu viņu drošību, komfortu un dzīves kvalitāti. “Tā būs jauna ēka ar 16 istabām un koplietošanas telpa ar virtuves zonu,” stāsta K. Lāce. Kāda tieši būs ēka, šobrīd nav zināms, jo projektēs no jauna.

Obligāts pakalpojums

“Lai arī Mālupe nav Alūksnes pilsētas centrs, Mālupē ir daudz iespēju, kā pavadīt brīvo laiku. Tur ir tautas nams, bibliotēka, vasarā var atpūsties brīvdabas estrādē, spēlēt volejbolu, ir arī veikals. Tā nav novada tālākā nomale, kur nebūtu nekā. Ērta ir arī autobusu satiksme – no Mālupes varēs aizbraukt uz Alūksni un pēc tam atpakaļ. Tas ir svarīgi, lai šie cilvēki varētu piedalīties nodarbībās un apmeklēt specializētās darbnīcas vai dienas aprūpes centru Alūksnē,” stāsta K. Lāce. Vai tomēr nevajadzēja pilsētā? “Izvērtējām arī iespēju būvēt pilsētā, tomēr lēmums tika pieņemts par labu Mālupei. Meklējot piemērotāko vietu, domājām par to, lai cilvēkiem būtu labi, un ir sajūta, ka tā būs,” saka K. Lāce.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojums pašvaldībai ir jānodrošina obligāti – to nosaka minimālais pakalpojumu grozs, tāpēc pašvaldībai jādomā, kā to nodrošināt. “Nav jāsatraucas par to, ka pašvaldība grupu māju būvē par pašvaldības budžetu. Ir saņemts Eiropas Sociālā fonda Plus finansējums, kas nozīmē, ka pašvaldībai jānodrošina tikai līdzfinansējuma daļa. Alūksne neko nav zaudējusi, atsakoties no iepriekšējā projekta finansējuma,” norāda K. Lāce un teic, ka šī gan ir pēdējā iespēja, kad saņemt finansējumu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamības izveidošanai.

UZZIŅA

■ Projekta “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamības palielināšana Alūksnes novadā” mērķis ir sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamības palielināšana Alūksnes novadā un tas paredz izbūvēt grupu māju (dzīvokļus) personām ar garīga rakstura traucējumiem, kurām ir noteikta I vai II invaliditātes grupa, nodrošinot šo pakalpojumu 16 personām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

■ Grupu mājas (dzīvokļi) ir sociālais pakalpojums, kas nodrošina cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem mājokli, kā arī individuālu atbalstu sociālo problēmu risināšanā un, ja nepieciešams, sociālo aprūpi. Pakalpojumam ir būtiska nozīme tāda cilvēka dzīvē, kuram ir grūtības sevi aprūpēt vai pārvarēt kādas dzīves situācijas, īpaši, ja nav pietiekoša piederīgo atbalsta.

■ Plānotais projekta īstenošanas ilgums ir līdz 2029. gada beigām, tostarp infrastruktūras izbūve paredzēta līdz 2027. gada beigām. Pēc infrastruktūras izbūves pakalpojumu līdz 2029. gada beigām paredzēts nodrošināt ar Eiropas Sociālā fonda Plus līdzfinansējumu.

■ Projekta kopējās izmaksas ir

1 715 872 eiro,

tai skaitā Eiropas Sociālā fonda Plus finansējums 1 458 491,20 eiro un pašvaldības līdzfinansējums 257 380,80 eiro.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par “Grupu māja būs Mālupē” saturu atbild “Alūksnes un Malienas Ziņas”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.