Mongolijā no 6. līdz 10. martam notiks 20. pasaules čempionāts zemledus makšķerēšanā, uz kuru pošas arī alūksnieši Andris Jerums un Jānis Štrauss. A. Jerums jau sevi pierādījis aizvadītā gada Pasaules čempionātā, kļūstot par planētas otro labāko zemledus sporta makšķernieku.
Dalībai čempionātā pieteikušās 10 valstis, tostarp Latvija, kaimiņi igauņi un lietuvieši, Mongolija, Kazahstāna, ASV, Zviedrija, Norvēģija, Somija un Ukraina, informēja Latvijas Makšķerēšanas sporta federācijā.
Vienība pašreiz aktīvi gatavajos, lai 2. martā dotos tālajā ceļojumā. Čempionāts norisināsies Mongolijas pašā sirdī, Čingishana dibinātajā vēsturiskajā Mongoļu impērijas galvaspilsētā Karakorum (Kharkhorin).
Būs jāmakšķerē mīnus 20 grādos
Latvijas Makšķerēšanas sporta federācijas viceprezidents un delegācijas vadītājs Agris Rudzāns sabiedriskajam medijam vēsta, ka šī gada Latvijas izlases sastāvs ir samērā jauns, trīs no deviņiem dalībniekiem pasaules čempionātā piedzīvos debiju, startējot kopā ar pieredzējušiem sportistiem. Latviju pārstāvēs: Krišjānis Lisovskis, Harijs Raciborskis, Andris Jerums, Kārlis Goldmans, Sandis Gribuška, Jānis Štrauss, Einārs Kuprovskis, Vjačeslavs Šidlovskis un Agris Rudzāns. “Brauksim cīnīties par medaļām, esam viena no šī sporta veida vadošajām vienībām pasaulē. Čempionātā vāju komandu nav, bet pie favorītiem cīņā par uzvaru noteikti jāpieskaita Ukrainas un Lietuvas vienības, protams, arī mājinieki centīsies izmantot savu ūdeņu priekšrocības.”
Kā galvenos izaicinājumus Mongolijā, kur sacensību dienā un vietā gaisa temperatūra var noslīdēt līdz pat – 20 grādiem, federācijas pārstāvis min biezo ledu, zemo gaisa temperatūru un spēcīgos vējus. “Mūsu puiši izaicinājumiem ir gatavi. Esam gandrīz optimālā skaitā, lai jau 2. martā dotos tik tālā braucienā. Uz starta izies pieci sportisti, katram nepieciešams vismaz viens asistents. Sportistam ir jākoncentrējas tikai uz makšķerēšanu, tai pašā laikā viņam ir jābūt informētam par sāncenšu sekmēm. Asistenti un treneri kontrolē notikumus sacensību sektoros, informē sportistu, palīdz pieņemt lēmumus. Lielākajām vienībām ir vismaz divi asistenti un vai treneri uz vienu sportistu.”
Pērn izcils starts
Kā pasaules čempionāts notiek? Makšķerēšana notiek tikai ar mormišku – auziņu. Sacensības notiek divas dienas – 9. un 10. martā, katru dienu trīs stundas, pirms tam paredzēta trīs dienu oficiālo treniņu sesija. No katras valsts sacenšas pieci sportisti, katrs izlozes kārtībā dodas uz norobežotu sektoru, kur jācīnās ar pārējo dalībvalstu sportistiem. Uzdevums ir vienkāršs – jāgūst pēc iespējas lielāks loms sektorā, pēc tam zivis tiek svērtas, par sacensību norisi skaidroja federācijā. Par uzvaru sektorā – lielāko loma svaru – tiek piešķirts viens punkts, otrajai vietai divi punkti un tā tālāk. Visi valstu sportistu sektoros iegūtie punkti tiek summēti, iegūstot komandas un individuālā vērtējuma rezultātus. Augstākais pjedestāla pakāpiens tiek sportistam un komandai ar mazāko punktu skaitu, summējot divu dienu rezultātus.
Mongolijā pasaules čempionāts tiek rīkots pirmo reizi, un, pateicoties skarbajam klimatam, nav jāsatraucas par ledus kondīciju vai atkusni, kura dēļ citkārt ir nācies čempionātu atcelt. Sacensības notiks uz Ugi ezera ledus. Šajā ezerā ir liela zivju daudzveidība, pat daudzu makšķernieku sapņu zivs – upes taimiņš, skaidroja federācijā, norādot – paredzams, ka sportistu lomos galvenokārt dominēs mums ierastas zivis – prāvas raudas un asari.
Jāatgādina, ka Latvijas izlase 2023. gadā izcīnīja trešo vietu pasaules zemledus makšķerēšanas čempionātā Igaunijā, kas ir izcils sasniegums, un šāds rezultāts Latvijas kontā ir, pateicoties alūksnieša Andra Jeruma meistarīgajam startam Latvijas izlasē – viņš čempionāta individuālajā vērtējumā izcīnīja sudrabu un kļuva par planētas otru labāko zemledus sporta makšķernieku. Viņa treneris čempionātā bija alūksnietis Jānis Skulte. Šāds pasaules kauss Alūksnē nonāca pirmo reizi zemledus makšķerēšanas sporta vēsturē. Arī šī gada čempionātā cerēsim uz tikpat veiksmīgu startu. Ne asakas!
Reklāma