Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

“Novadnieki” par izglītību solīja iestāties “ar visām četrām”

Alūksnes un Malienas Ziņās” jūnijā bija paredzēts sākt rakstu sēriju “Deputātu darba revīzija”, kurā aicinām iesaistīties arī vēlētājus. To nācās sākt vēlāk, jo paredzētajā laikā ne Apes novada vēlētāju apvienībai “Novadnieki” (Aivars Maltavnieks), ne apvienībai “Vireši” (Una Reķe) neatradās laiks, lai atbildētu uz žurnālistu un sabiedrības jautājumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

A. Maltavnieks sākotnēji neatbildēja uz telefona zvaniem un šķietami izvairījās. Pēc vairākiem neveiksmīgiem braucieniem uz Api un Trapeni, tostarp laikā, kad deputātam jāpieņem iedzīvotāji, viņu tomēr nesatikām, bet beigās izdevās sazvanīt un vienoties par laiku sarunai. Vaicājot, kādēļ izvairījies no komunikācijas, deputāts skaidro, ka radušās veselības problēmas. Savukārt U. Reķe uz interviju 25. jūnijā Apē neieradās un atzvanījusi joprojām nav, bet pastarpināti vakar ir solījusies interviju tomēr sniegt.

Redakcija

A. Maltavnieks ir Apes novada domes deputāts kopš 2009. gada un kandidēja atkal 2017. gada pašvaldību vēlēšanās. Kandidēt nolēma, jo iepriekš bija izglītības iestādes vadītājs, novadā iestājas par izglītību un pieredze izglītības jomā atvieglo deputāta darbu. “Esmu tāds, kurš par savu sfēru iestāsies “ar visām četrām”. Deputātam esot, budžetu plānojot, to ir vieglāk aizstāvēt, pamatot. Apes novads daudz līdzekļu no pašvaldības budžeta atvēlējis izglītībai, kas ir tikai apsveicami. Ja valsts par mums nedomā, tas jādara pašiem. Izglītība ir specifiska joma – uzskatu, ka Apes novada domē jābūt kādam, kurš to pārzina, tādēļ kandidēju, lai aizstāvētu šo nozari. Bieži vien, ja neesi deputāts, bet strādā savā skolā, kādas lietas paslīd garām. Bet, ja esi pats pie lemšanas, ir vieglāk. Tomēr šī lieta kļūst arī pārredzamāka visā novadā,” saka A. Maltavnieks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sasniegts daudz

“Novadnieku” programmas pamatā ir cilvēks, kurš vēlas dzīvot un strādāt atbilstoši savām vajadzībām, vēlmēm, interesēm, zināšanām un spējām. “Šajos gados esam apņēmības pilni savu darbu, dzīves pieredzi, zināšanas un labo gribu veltīt novada izaugsmei. Svarīgi ir saglabāt visu pozitīvo, kas sasniegts iepriekšējos gados, un turpināt iesākto, kā arī strādāt pie novada nākotnes plānošanas ilgtermiņā. Domāju, tas mums arī ir izdevies,” saka A. Maltavnieks. Vēlētāju apvienība solīja turpināt pilnveidot novada pašvaldības sistēmu, panākot tās augstu efektivitāti pilsētas un pagastu iedzīvotāju vajadzību apmierināšanā. Aktīvi iesaistīt novada iedzīvotājus svarīgu lēmumu pieņemšanā un taisnīgā budžeta sadalē starp pašvaldības iestādēm. Vaicāts, kā veicies līdz šim ar šo mērķu īstenošanu, A.Maltavnieks skaidro: “Apes novads ir mazs, tāpēc, plānojot finanses, lielu problēmu nav bijis, jo plāno lietas, kas ir realizējamas. Turklāt apsveicama saimniekošanas prasme ir Apes novada domes priekšsēdētājam Jānim Libertam, kurš ir taupīgs saimnieks. Ir sen nerakstīts likums, lai kaut ko dabūtu – ir jāprasa. Un vēl – jo tu vairāk prasīsi, pastāv iespēja, ka tev kaut ko noņems, bet, iespējams, ka vairāk arī dabūsi. Tāda ir mana nostāja. Es domāju, ka mēs ar taupību un to, ka esam mazi, šajos gados esam daudz sasnieguši. Alūksnieši, atbraucot uz Api, redz, cik Ape ir sakārtota tagad un kāda tā bija Alūksnes rajona laikā.”

Godīgi sadala visiem
Deputāts norāda, ka novada sadalījums un plānošana, viņaprāt, ir ļoti veiksmīga. Apvienības izvēlējušās pietuvinātus mērķus, lai uzlabojumi tiktu visiem. “Negribu nosodīt alūksniešus, tomēr, manuprāt, Alūksnes novadā vairāk vai mazāk domā par Alūksnes pilsētas tēlu, bet pagasti paliek pelēkāki. Mēs tomēr finansējumu sadalām līdzīgi pa pagastiem. Iespējams, gadās tā, ka vienā gadā ir mazāks finansējums kādam projektam vai prioritātei, bet tas nozīmē, ka nākamajā gadā tiks citam, sadalot starp visiem pagastiem. Pārējās realizētās vai nerealizētās lietas ir atkarīgas no tā, kādu finansējumu piešķir valsts.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Runa par izdzīvošanu

Viens no apvienības prioritārajiem mērķiem – saglabāt esošās izglītības iestādes un piedāvāt kvalitatīvu izglītību tuvāk dzīvesvietai. Tomēr zināms, ka Apes novadā reformētas skolas, samazinājies pedagogu skaits. A. Maltavnieks skaidro, ka skolēnu skaitu “nevar uzaudzēt”. “Uzskatu, ka valsts līmenī ir kļūda. Ministri mainās, un katram ir savs skatījums. Tā jau ir runa par izdzīvošanu, izglītībai tik un tā piešķir liel finansējumu, tāpat arī izglītības iestāžu vadītājiem. Šobrīd uz esošo skolēnu skaitu Apes novadā ir pieci direktori! Tas, manuprāt, neiet kopā ar pašreizējo situāciju, bijušajām internātskolām, pamatskolu. Interesanti būs – vienā Gaujienas skolā trīs direktori! Tas nav man pieņemami.

Manuprāt, bija pārsteidzīgi apvienot Gaujienas izglītības iestādes, veidojot sākumskolu, bet tā ir valsts politika. Mēs nespējām izdzīvot. Naudu varēja atlicināt skolotāja likmei, nevis tik daudz algot izglītības iestāžu vadītājus. Atklāti sakot, arī es devos strādāt citviet, jo uzskatīju, ka nevajag visu likmi gan Trapenei, gan Vidagai. Par viena direktora likmi varēja būt kāds pieklājīgs pedagogs.

Šobrīd pedagogu, kuri strādā skolās, izglītības līmenis ir diezgan vājš. Gada laikā nevar sagatavot pedagogu. Ja pat pedagogs neprot uzrakstīt pareizi vārdu “nav”… Tā nav jābūt, diemžēl tādi pedagogi pie mums strādā. Protams, par visiem to nevaru teikt. Tomēr galvenais ir turpināt mērķtiecīgu izglītības iestāžu mācību procesa uzlabošanu un pilnveidošanu, lai to maksimāli tuvinātu mūsdienu prasībām.”

Domā par bērniem
Pašvaldība atbalsta skolēnu nokļūšanu uz izglītības iestādēm. “Par bērniem domā. Ir iegādāts jauns autobuss. Domes sēdēs ir diskutēts par profesionālās ievirzes izglītību, vai būtu jānodrošina nokļūšana arī uz sporta, mūzikas skolām. Tomēr iespēju robežās atbalstām šādu veidu. Lai gan Ministru kabineta noteikumos nav minēts, ka pašvaldībai tas būtu jāatbalsta. Arī daudzbērnu ģimenēm nodrošinām iespēju apmeklēt mūzikas, sporta skolas. Ģimenes samaksā par šo iespēju, bet pēcāk iesniedz maksājuma dokumentu pašvaldībā, kas tiek atmaksāts. Atbalsts ir,” skaidro A. Maltavnieks.

Ir tik, cik ir

A. Maltavnieks norāda, ka viena no pašvaldības izdevumu apjomīgākajām sadaļām ir sociālais budžets. “Mums joprojām ir sociālās aprūpes centrs “Trapene”. Izremontēta sociālā māja Apē,” uzskaita deputāts. Tomēr viss nav tik spīdoši, jo no 2020. gada jūnija likvidēta Apes novada domes iestāde “Bērnu sociālās aprūpes centrs “Gaujiena””. “Jā, šī iestāde slēgta, bet jāsaprot, ka audzēkņu skaits bija nepietiekams, nesasniedzot pat desmit skolēnus. Tas nebija izdevīgi. Tā kā šobrīd valsts nedod finansējumu arī internātskolām, kā iepriekš, skaidrs, ka paliks tikai iekļaujošās izglītības klases. Tāpēc arī no centra atteicāmies. Tāpat kā vispārizglītojošās skolās jābūt atbilstošam audzēkņu skaitam, lai iestāde būtu rentabla. Centrs darbojās visu diennakti, arī pieskatīšana bija diennakts, tas visu sadārdzina. Ja centra “Trapene” iemītnieku skaits būtu mazāk par 50, tad arī būtu jādomā, vai tas ir rentabli. Šobrīd ir 75 vietas, pieprasījums ir. Pakalpojums ir kvalitatīvs, kamēr ir klientu pieplūdums.”

Noturēt kultūru

A. Maltavnieks norāda, ka novadā arī kultūras jomā iespēju robežās ir īstenots daudz. “Kopīgiem spēkiem, kur lielu artavu paveica Apes novada deputāte Astrīda Harju, izstrādātas galvenās vadlīnijas jaunajam kultūras nolikumam Apes novadā. Nebija viegli, bet pērn realizējām jaunu ieceri, izveidojot pašvaldības aģentūru “Apes kultūras un tūrisma centrs”. Arī Apes tautas nama atjaunošana nāca grūti, ieguldīts liels līdzfinansējums no pašvaldības. Beidzot izveidota centrālā apkure, katlu māja.” Deputāts atklāj, ka plāns pilnībā netika realizēts, vēl finansējums nepieciešams Apes novada tautas nama zemskatuves telpu renovēšanai. “Visam naudas nepietika. Bet tas, kas ir izdarīts, ir apsveicami un Apei nepieciešams,” uzsver deputāts.

Uztrauc reģionālā reforma
“Novadnieku” priekšvēlēšanu programma ir vispārīga. Tajā uzsvars likts uz “novada noturēšanu, saglabāšanu”. Vaicāts, kas uztrauc Apes novada iedzīvotājus pieņemšanās, A. Maltavnieks skaidro: “Lielākās sarunas ir par gaidāmo teritoriālo reformu. Protams, katram cilvēkam ir tiesības izteikt savu viedokli. Taču, ja skatāmies no malas, Smiltene attīstās rūpnieciski. Viņu nelielais mīnuss ir tas, ka viņiem nav lielu kultūrvēsturisku vietu kā Alūksnē. Savukārt mēs, mazais Apes novads, esam bagāti ar šādām vietām – Volfa pils Gaujienā, kas gan ir liela bēda Apes novadam, Gaujienā ir Jāzeps Vītols, Trapenē Ojārs Vācietis – lielas vērtības. Tāpēc Apes novadam simpatizē sadarbība ar Smilteni. Savukārt Smiltene saka: mēs ar to varēsim lepoties. Turklāt smiltenieši sola diezgan ievērojami pievērsties šai jomai.”

Jautājums: – Kādu nostāju un kāpēc jūs personīgi atbalstiet saistībā ar Apes novada teritoriālās reformu? Par labu Alūksnes vai Smiltenes novadam?

Atbilde: “Mēs, deputāti vairāk vai mazāk paužam vairākuma viedokli. Jāsaka, Alūksnes novada Izglītības pārvalde man simpatizē, esmu darbojies tur un varu tikai labu teikt. Bet lēmām par labu Smiltenei, jo arī es pats savā laikā strādāju Sikšņu pamatskolā (tagad Apes mācību punkts). Būsim reāli, no Sikšņiem līdz Alūksnei ir 60 kilometru, savukārt līdz Smiltenei nav pat 30. Gaujienā, Virešos to izjūt izteikti. Trapene – mēs esam pa vidu. Varbūt Apes pensionāriem šķiet, ka Alūksne ir tuvāka, bet satiksme ir identiski vienāda. Nav jābrauc pa zemes ceļu, iesēdies mašīnā un aizripo pa šoseju.
Katrā ziņā mums Smiltene vairāk simpatizēja, tāpat vairākos jautājumos Alūksnes novada pašvaldības deputāti neprata atrast kopēju valodu ar Apes novadu. Kaut gan mēs par visiem pakalpojumiem maksājam, kas būtu tikai izdevīgi. Jau sākotnēji, pirms teritoriālās reformas, nevarējām atrast kompromisu ar Alūksnes novadu, piemēram, par pašvaldības policijas pakalpojumiem, būvvaldi. Mēs neskrējām uzreiz uz Smilteni, mēs gājām uz Alūksni, bet saņēmām atteikumu. Vērsāmies uz otru pusi, tur mūs laipni uzņēma.”

Jautājums:Vai deputātam A. Maltavniekam ir noslēgts līgums ar ZAO par savu personīgo sadzīves atkritumu izvešanu?
Atbilde: “Nē, man nav noslēgts līgums ar ZAO. Bet man ir īpašums Alūksnē un Balvos. Es nedzīvoju vienā punktā, pārvietojos diezgan lielā reģionā. Man ir gana liela mašīna, tos atkritumus, ko nevar sadedzināt, piemēram, papīru, stiklu aizvedu uz šķirojamajiem konteineriem. Es atteicos no šī pakalpojuma. Saprotu, ka ZAO aiziet garām naudiņa. Iespējams, kādam skauž, ka netiek šī nauda. Bet mēs maksājam 20 eiro par atkritumu apsaimniekošanu “Pilsētvides servisam”, kas ir gan Gulbenē, gan Balvos. Tāpēc tos atkritumus, ko pats nevaru utilizēt, aizvedu uz tiem konteineriem.”

Jautājums: – Vai deputāts ir čipojis savus suņus, kā to paredz valstī noteiktie noteikumi?
Atbilde: “Protams, esmu. Man ir Eiropas pase suņiem, viņi ir arī potēti. To par samaksu izdarīja Smiltenes tehnikuma veterinārārste. Varu savus suņus vest arī lidmašīnā.”

VIEDOKĻI

Vajag tādus deputātus, kas dara

Uzskatu, ka Trapenes deputāti priekš Trapenes pagasta neko nav padarījuši. Arī reformas jautājumā – esmu pārdzīvojis vairākas reformas, tomēr man tuvāka ir Alūksne. Attālums ir gluži viens un tas pats. Neviens nav padomājis par to, kā tie cilvēki, kam nav automašīnu, tiks uz Smilteni. Uz Api, Alūksni kursē autobusi. Bet uz Smilteni? No rīta sešos aizbrauc un pavadi laiku tur līdz sešiem vakarā. Par senioriem neviens nepadomāja. Domē tikai lemj. Deputātiem būtu jāatbalsta arī pagasta intereses, ja izsenis Liberts Jānis nebūtu cīnījies, tad mums līdz Līzespastam nebūtu pat asfalta. Uzskatu, ja ievēlē deputātus, tad tādus, kuri dara kaut ko arī cilvēku labā. Nevis tādus, kuri tik savu laiku “atsēž” un roku paceļ. Priecē Gaujienas deputātes iniciatīva, līdz ar to pagasta attīstība.

Mazā pagastā jābūt draudzīgiem

Teikšu godīgi, vairāk esmu neapmierināts, kā apmierināts ar Apes novada domes deputātu darbu. Vairāk šķiet, ka visa domes darbība ir pietuvināta pašiem domes darbiniekiem vai viņu paziņu, radinieku lokam. Radies iespaids, ka Apes novada dome nav priekš cilvēka parastā vai cilvēka, kurš ir tālāk laukos. Radies iespaids, ka ar deputātiem jābūt ļoti ciešos draugos, lai iedzīvotāja viedoklis tiktu uzklausīts vai aizstāvēts. Arī lēmumu pieņemšana un informācijas atgriezeniskā saite ir problemātiska. Ja iesniegumi ir, tad uz tiem dome nevēlas atbildēt. Esam mazs novads, visiem būtu jābūt draudzīgiem, bet šis nav tas gadījums. Arī atbalsts ir vienpusējs. Ja man kaut kas ir vajadzīgs saimniecībai, tad pretī uzreiz prasa, kāpēc tu neesi izdarījis. Nav tā, ka dome būtu ieinteresēta iedzīvotāju attīstībā. Jau iepriekš tika solīts, ka būs virzība uz pagastiem un arī pagasti attīstīsies, bet pagastos visu tikai samazina. Protams, Apes pilsēta ir attīstījusies, to var redzēt. Manuprāt, šī attīstība notiek uz citu, šajā gadījumā, pagastu rēķina.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.