Alūksnes Kultūras centrā uz semināru par aktualitātēm nozarē un Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas Stratēģiskā plāna ieviešanu ieradās 93 lauksaimnieki ne tikai no Alūksnes novada, bet arī no Rēzeknes, Valmieras, Balviem, Gulbenes, Limbažiem.
Semināru atklāja Zemkopības ministrijas (ZM) valsts sekretārs Ģirts Krūmiņš. Viņš uzsvēra, ka primāri jādomā par ražošanu. “Uzskatu, ka ilgtspēja ir tad, kad mēs visi kopā spējam blakus labi sadzīvot. Ilgtspēja ir līdzsvars visās pusēs,” teica Ģ. Krūmiņš.
ZM Tirgus un tiešā atbalsta departamenta direktors Zigmārs Ķikāns iepazīstināja klātesošos ar ieviestajām izmaiņām lauksaimniecības nozarē. Viņš uzsvēra, ka svarīgs ir aktīvs lauksaimnieks. “Pagājušajā gadā lielu ažiotāžu un satraukumu radīja ilggadīgo zālāju saglabāšanas prasība. Mums izdevās grozīt stratēģisko plānu. Divus gadus ar komisiju runājām par to, ka regulās ir jāparedz Latvijas un abu pārējo Baltijas valstu specifiskā situācija ilggadējo zālāju rādītāju aprēķināšanā, sniedzām dažādus priekšlikumus. Pusotru gadu Eiropas Komisija mūs nedzirdēja, mūsu piedāvājumi tika nolikti malā, tāpēc, ka lielākajā daļā Eiropas Savienības nebija problēmu. Šogad janvārī notika plaši protesti visā Eiropas Savienībā. Ļoti protestēja tieši Lietuvas lauksaimnieki, kuriem jau bija pienākums atjaunot ilggadīgos zālājus. Šogad regula tika grozīta. Ir jaunas opcijas attiecībā uz ilggadīgajiem zālājiem. Pagājušajā gadā redzējām, kāds ir tas temps, kādā ilggadīgie zālāji pārveidoti. Šogad zālāju platība pieauga par aptuveni 500 hektāriem. Šobrīd lauksaimnieki var būt brīvāki savos plānos un rīcībā,” teica Z. Ķikāns.
LAD direktora vietnieks Andris Grundulis lauksaimniekiem skaidroja visu par Tiešajiem maksājumiem un atzina, ka pagājušajā gadā grūti gāja, jo ieviesa jaunu sistēmu. Arī ZM Lauku attīstības atbalsta departamenta direktore Liene Jansone atzina, ka pagājušais gads nav bijis viegls. “Šogad sezona bijusi laba, mēs spējam paši sevi nodrošināt, piemēram, ar pašizaudzētu pārtiku. Ir stingri jādomā, kā iekarot tirgu.”
“Lauksaimniecībā ir svarīgi atstāt resursu nākamajām paaudzēm. Ieviešot investīcijas, katrs savā saimniecībā var celt produktivitāti, līdz ar to, mazināt izmaksas. Svarīgi, lai saimniecības būtu ilgtermiņā dzīvotspējīgas,” uzsvēra L. Jansone.
Viņa atzinīgi izteicās par Alūksni – pilsēta ir sakopta, skaista. Kā labo piemēru, uz ko visiem vajadzētu tiekties L. Jansone uzsvēra uzņēmumu “Cewood”, ko delegācija rīta pusē arī apskatīja.
Reklāma