Ne viens vien alūksnietis ir apmeklējis Galgauskas baznīcu, kura it kā glabājot baisus stāstus. Mazais dievnams meža nostūrī glabā stāstus, kas, iespējams, līdz galam nekad tā arī netiks atklāti. Dodamies vērtēt, kādas sajūtas pārņem tad, kad slavenā – “baznīca mežā” tiek izpētīta.
Galgauskas pagasts atrodas Gulbenes novada ziemeļu daļā un robežojas ar Gulbenes novada Daukstu, Beļavas, Tirzas, Lejasciema, un Jaungulbenes pagastiem. Kā minēts Gulbenes vietējā laikrakstā “Dzirkstele” – Galgauskā pareizticīgo baznīca tāpat kā Stāmerienā tika celta 19.gadsimta vidū, jo muižu īpašnieki bija pareizticīgie. Kopš pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem baznīca ir pamesta, bet savas draudzes tai nebija vēl senāk.
„Dzirkstelē” minēts, ka Galgauskas pareizticīgo baznīca ir bezsaimnieka īpašums. Savukārt baznīcas zemes īpašnieks dzīvo Rīgā. Diemžēl nesakārtotie īpašuma jautājumi ilgus gadus bija šķērslis vēlmei un centieniem saglabāt vai pat atjaunot baznīcu. Tagad tas tiek darīts ar vietējo entuziastu iniciatīvu un spēkiem.
Galgauskas pagasta nosaukums cēlies no “poļu laikiem” 16. – 17. gadsimtā, kad tur esošā muiža ieguvusi nosaukumu pēc tās pirmā īpašnieka – poļu pana Golgovska vārda, skaidro Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrā. 1631. gadā muiža nonākusi Budberga īpašumā, taču drīz vien (1656. gadā) par īpašniekiem kļuva Mengdenu dzimta, kuri tur saimniekoja līdz pat Pirmajam pasaules karam. Mengdenu kapi atrodas turpat, aiz Galgauskas baznīcas. Uz kapakmeņiem var skaidri saskatīt, ka divi baroni nodzīvoja 61 un 47 gadus, bet baroneses vien katra 18 gadus.
Tiesa, baznīca nav vienīgā, ko Galgauskā ir vērts apskatīt. Tirzas stāvkrasti no Galgauskas HES līdz Tirzas tiltam ir īpaši skaisti, bet labāk vērot, laivojot pa upi. Savulaik vienīgais ceļš uz baznīcu bija gājēju tilts pāri Tirzai, kas sen ir sagruvis. Tagad ērtākais ceļš uz baznīcu ved, nogriežoties no Smiltenes šosejas.
Jāteic, interesentu netrūkst. Karstajā vasaras svētdienā ne viens vien apmeklētājs piestāj pie baznīcas un aplūko to gan no iekšpuses, gan ārpuses.
Reklāma