Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Katrā pagastā – iedzīvotāju padomes

Lai pašvaldības attīstības veidošanā iesaistītu novada iedzīvotājus un nodrošinātu regulāru saziņu par aktuālajiem jautājumiem un kopīgi ar pašvaldību meklētu risinājumus, Alūksnes novada pašvaldība rosinās veidot iedzīvotāju konsultatīvās padomes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ceturtdien Alūksnes novada pašvaldības domes sēdē deputāti lēma grozīt pašvaldības saistošos noteikumus, iekļaujot padomju veidošanu. “Kamēr vēl pagastu pārvaldes strādā līdzšinējā apjomā un ar amata vietām, pagasta pārvalžu vadītāji var jau novembrī un decembrī uzsākt darbu ar konkrētā pagasta iedzīvotājiem, informējot viņus par atbildības maiņu un rosinot līdzdarboties. Pašiem iedzīvotājiem jākļūst atbildīgākiem un jāiesaistās sava pagasta dzīves veidošanā. Iedzīvotāju padomēm būs tiesības ieteikt labākos risinājumus. Atšķirībā no pagastu pārvaldēm, tās veica administratīvo funkciju,” skaidroja Alūksnes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietniece Līga Langrate. Iedzīvotāju padomes veicinās piederību katrai vietai, no sava vidus būs jāizvirza atbildīgie – priekšsēdētājs un vietnieks.

Kādas būs tiesības?

Deputāts Arturs Dukulis atzina, ka priekšlikums idejiski ir ļoti pareizs. “Ja pārvaldes vadītāja nav, tad vara attiecīgi jāpārņem pagasta iedzīvotājiem. Jautājums tikai – kādas būs šo padomju tiesības, pienākumi un iespējas. Tas vēl nav skaidri nodefinēts. Jaunais pašvaldību likums stāsies spēkā tikai 1. janvārī. Tas, ka padomes jāveido, ir viennozīmīgi skaidrs, bet neviens nevar pateikt, uz kādiem noteikumiem. Piemēram, bija informācija, ka tās obligāti jāveido vietās, kur ir vismaz 1000 iedzīvotāji, bet kā būs tad, ja ir tikai 300 iedzīvotāji? Brīvprātīgi?” jautāja A. Dukulis un zināja stāstīt, ka iedzīvotāji interesējas par padomju veidošanu. Arī deputāts Laimonis Sīpols vēlējās noskaidrot, kādas būs padomju iespējas ietekmēt procesus. “To noteiks likumdošana, bet kopumā padomēm būs jābūt atšķirtām no pašvaldības. Pašvaldība nevar veidot šīs padomes. Tāpēc arī tās veidos, lai paustu no pašvaldības atšķirīgu viedokli, izteiktu savas vēlmes un ieteiktu,” skaidroja domes priekšsēdētājs Dzintars Adlers.

Izzinās iedzīvotāju viedokli

L. Langrate papildināja, ka katrā pagastā varēs būt pat vairākas iedzīvotāju padomes, ne tikai viena. Lai arī likums vēl nav izdots, tas neliedz iedzīvotājiem jau tagad domāt par padomju veidošanu. “Pagasti ir ļoti atšķirīgi. Ja vienā vietā pagasta vadītāja iesaistīšanās nav nepieciešama un iedzīvotāji tāpat ir aktīvi, tad citviet tā nav un nepieciešama aktivizēšana. Aicinu katru pagasta vadītāju sagatavot iedzīvotājus līdzdarbībai,” teica L. Langrate. Pagājušajā gadā teritoriālās reformas kontekstā vairākās pašvaldībās jau izveidotas konsultatīvās padomes, kas darbojas uz nolikuma pamata un ir definēti uzdevumi. “Padomju uzdevums varētu būt izzināt pagasta iedzīvotāju viedokli un rakstiski ziņojuma veidā informēt par to novada pašvaldību, sekmēt iedzīvotāju informēšanu par pašvaldībai iesniedzamiem priekšlikumiem, apzināt un apkopot katra pagasta iedzīvotāja aktuālās problēmas un piedāvāt iespējamos risinājumus, par tiem informējot novada domi,” precizēja L. Langrate.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dz. Adlers pieļāva iespēju, ka nolikumā būs jāveic korekcijas, kad gala lasījumā pieņems pašvaldību likumu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.