Pēc “Alūksnes un Malienas Ziņu” 8. jūnija raksta “Vēlēšanu izvēles veiktas” redakcija saņēma jautājumu no alūksnietes Gundegas Andersones, kura pašvaldību vēlēšanu dienā bija arī novērotāja no Jaunās konservatīvās partijas Kolberģa vēlēšanu iecirknī, par balsu skaitīšanas kārtību.
“Šajā rakstā Alūksnes novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Ilze Rubene atzīst, ka vienmēr ir kādas neprecizitātes, piemēram, nevis pārsvītro nevēlamā kandidāta vārdu, uzvārdu, bet ievelk mīnusu, un līdz ar to vēlēšanu zīme tiek atzīta par nederīgu. Es 5. jūnijā biju kā Jaunās konservatīvās partijas novērotāja Kolberģa vēlēšanu iecirknī, kad skaitīja balsis. Tur pēc vēlēšanu zīmes ieskenēšanas kandidātam ieliktā mīnus atzīme tika izdzēsta un šī balss ieskaitīta kopējā balsu skaitā kā neitrālu: ne svītrojumu, ne plus atzīmi. Kā tad īsti ir – tas tiek ieskaitīts kopējā balsu skaitā vai tomēr vēlēšanu zīme tiek atzīta par nederīgu? Jo, izlasot šo rakstu, šāds apgalvojums mani samulsināja,” jautā Gundega Andersone.
Alūksnes novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Ilze Rubene skaidro – vēlēšanu iecirkņu komisiju darbs, tostarp balsu skaitīšana, notiek pēc striktām instrukcijām. “Dažkārt iecirkņa komisijai atzīmes uz vēlēšanu zīmes ir jāvērtē ar atsevišķu lēmumu. Tas notiek gadījumos, kādu apraksta lasītāja. Ja ailē pie kandidāta uzvārda ir ievilkta zīme “-”, bet tā nešķērso kaut vienu kandidāta vārda vai uzvārda burtu, tad svītrojums nav līdzskaitāms, bet zīme atzīstama par derīgu. Tas nozīmē – to ieskaita kopējā balsu skaitā konkrētajam kandidātu sarakstam.
Gadījumos, ja vēlēšanu zīmē vēlētāja veiktā atzīme vai svītrojums ir neskaidrs, instrukcija nosaka: komisija ar balsu vairākumu pieņem lēmumu par atzīmes vai svītrojuma līdzskaitāmību.
Instrukcijā ir noteikti visi gadījumi, kad atzīme “plus” vai svītrojums ir līdzskaitāms, kad – nav. Tāpēc arī balsis skaita vairāki cilvēki – komisijas locekļi, kā arī balsis skaita divreiz. Ja ir šaubas, komisija kopīgi izvērtē katru gadījumu individuāli,” stāsta I. Rubene.
Reklāma