Patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā (PMIC) “Liepna” turpmākajos gados notiks vērienīgi darbi, uzlabojot ēkas siltumnoturību un energoefektivitāti, kā arī pielāgojot īpašumu centra vajadzībām. Kopējās projekta izmaksas – vairāk nekā četri miljoni eiro. Lielākā daļa – Eiropas fonda finansējums.
Projekta ““Liepna” pielāgošana ilgtermiņa ekspluatācijai” ietvaros vēl pagājušā gada nogalē noslēgts līgums par būvniecības ieceres dokumentācijas izstrādi ēkas pielāgošanai ilgtermiņa ekspluatācijai, būvdarbiem un autoruzraudzību. Līgums noslēgts ar SIA “Livland Group”, kas iepriekšminētos darbus apņēmās veikt par 124 630,00 eiro ar pievienotās vērtības nodokli. Projekta laikā paredzēts veikt ēkas siltināšanu, logu nomaiņu, apkures sistēmas atjaunošanu un iekštelpu atjaunošanu, kā rezultātā uzlabosies ēkas siltumnoturība un tiks veicināta energoresursu efektīva izmantošana, palielinot ēkas kalpošanas laiku. Plānots veikt arī teritorijas labiekārtošanas darbus, kas ietver pievedceļu izbūvi, teritorijas apgaismojuma izveidošanu, stāvlaukuma izbūvi, kā arī īstenot katlu mājas – garāžas pārbūvi.
Uzlabos izmitināšanas apstākļus
Nodrošinājuma valsts aģentūras pārstāve Vendija Pikše – Kučma skaidro, ka iepriekš veiktie remontdarbi paredzēja minimāli pielāgot un sakārtot ēku patvēruma meklētāju izmitināšanai. “Veikta ēku tehniskā apsekošana un atbilstoši šo apsekojumu rezultātiem un ieteikumiem izstrādāts būvprojekts un paredzēti turpmākie remonta darbi, lai nodrošinātu šīs ēkas energoefektivitātes paaugstināšanas un nepieciešamos ēku pārbūves pasākumus, uzlabotu patvēruma meklētāju izmitināšanas apstākļus,” skaidro pārstāve.
Remontdarbu laikā paredzēts veikt kompleksu kopmītnes ēkas daļu pārplānošanu, paredzot ēkas siltināšanas pasākumus energoefektivitātes uzlabošanai, un ēkas norobežojošo konstrukciju (izolācijas), logu un durvju, kā arī apgaismojuma, apkures un ventilācijas modernizāciju. “Plānotie remonta darbi veicinās energoresursu racionālu izmantošanu, uzlabojot ēku energoefektivitāti. Tiks izveidots ilgtspējīgs, energoefektīvs un videi draudzīgs ēku komplekss, aprīkojot ēkas ar viedās vadības sistēmu, kura monitorēs ēkas funkcijas, nodrošinās veselīgu darba vidi, zemākas ēkas aprites cikla izmaksas, mazāku enerģijas patēriņu, mazākas CO2 emisijas,” norāda Vendija Pikše – Kučma.
Būvdarbi plānoti 2026. gadā.
“Saprotams, ka jebkuri remonta darbi var ietekmēt ēkas iedzīvotāju ikdienu, bet būvdarbi ir plānoti, nepārtraucot ēkas funkcionalitāti. Būvdarbi paredzēti pa etapiem un noteiktās ēku un teritorijas zonās, lai minimāli traucētu patvēruma meklētāju uzturēšanos,” skaidro pārstāve.
Liepnā – 59 patvēruma meklētāji
Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes sabiedriskās attiecības laikrakstam skaidro, ka patvēruma meklētāju izmitināšanas centra pirmais darbības gads ir aizvadīts mierīgi, bez sarežģījumiem, veicot pamatpienākumus – izmitinot personas, kas gaida lēmumus par patvēruma pieteikuma izskatīšanu. Kopumā 2024. gada laikā patvērumu pieprasījusi 801 persona. Bēgļa statuss piešķirts 104 personām, alternatīvais statuss piešķirts 88 personām. Lielākoties cilvēki ieradušies no Indijas, Afganistānas, Sīrijas, Kubas, Tadžikistānas, Pakistānas. Raksta tapšanas brīdī, 2. janvārī, centrā Liepnā uzturējās 59 patvēruma meklētāji.
“Parasti patvēruma procedūra ilgst sešus līdz deviņus mēnešus. Tās ilgums ir atkarīgs no tā, cik viegli var iegūt un pārbaudīt personas sniegto informāciju. Pārvalde atļauj uzturēties PMIC tiem patvēruma meklētājiem, kuri iesniegumā norāda, ka viņiem nav finansiālo līdzekļu vai iespēju sevi nodrošināt. Pēc tam, kad persona ir saņēmusi tiesiskās aizsardzības statusu (bēglis vai alternatīvais statuss), mēneša laikā persona var iegūt Latvijas Republikas personu apliecinošu dokumentu. Šajā brīdī personai būtu labprātīgi jāpamet PMIC. Ja personām tiek atteikts tiesiskās aizsardzības statuss, ir iespēja šo lēmumu apstrīdēt tiesā. Ja rezultātā persona saņem izbraukšanas rīkojumu, tiek noteikts aptuveni mēnesis, lai to izpildītu. Likumdošanā nav noteikts termiņš, pēc kura tiesiskās aizsardzības statusa saņēmējam būtu jāpamet PMIC,” skaidro Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde.
Vaicājot par vietējo Liepnas iedzīvotāju attieksmi, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē teic, ka patvēruma meklētāji negatīvu attieksmi neizjūt. Arī darbinieku komanda ir stabila un kadru maiņa teju nenotiek – darbinieki ir profesionāli sagatavoti un labi apmācīti.
Nodod ēku valstij
Atgādinām, ka patvēruma meklētāju izmitināšanas centru Liepnā atklāja 2023. gada augustā. Vēl 2022. gada janvārī šim mērķim Alūksnes novada pašvaldības dome lēma nodot bezatlīdzības lietošanā uz četriem gadiem Nodrošinājuma valsts aģentūrai daļu no pašvaldības īpašuma “Cielaviņas” Liepnas pagastā – bijušās internātskolas internāta ēku, palīgēku un daļu zemesgabala. Savukārt 2024. gada janvārī dome lēma īpašumu bez atlīdzības nodot Iekšlietu ministrijai. Ar noteikumu, ka tas nepieciešams valsts politikas īstenošanai patvēruma jomā, veicot patvēruma meklētāju izmitināšanu patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā. Savukārt, ja šim mērķim īpašums nav vairs nepieciešams, tas jāatgriež novada domei.
Reklāma