Cik svētku – tik svinētāju, jo katrā ģimenē ir savas tradīcijas, taču tas nenozīmē, ka nevar ieviest jaunas! Tādas, kas sagādā prieku un gandarījumu ne tikai pašiem, bet arī maciņam un pat vēl globālāk – visai planētai. Teiksiet, tas nav iespējams? Un kā vēl!
Svētki ir īpašs laiks, kad gribam radīt prieku – ar atmosfēru, ar skaisti klātu galdu, neikdienišķiem gardumiem, dāvanām. Pēdējais, ko gribam svētkos sajust, ir vainas sajūta. Piemēram, par aizkosto un neapēsto kūkas gabaliņu vai košo dāvanu iepakojumu, rotājumu un citu atkritumu kalniem, kas pēc svētkiem nonāk miskastē.
““Zaļu” svētku rīkošana ir lielisks veids, kā samazināt savu ietekmi uz vidi un radīt jaunu, atbildīgu svinēšanas tradīciju, turklāt videi draudzīgi svētki nenozīmē pelēcību vai garlaicību – tie var būt priecīgi, koši, gaiši un tajā pašā laikā ilgtspējīgi!” uzsver ražotāju atbildības sistēmas uzņēmuma “Zaļā josta” vides izglītības speciāliste Elīna Sprūde-Nesenberga.
“Zaļā josta” apkopojusi dažas idejas, kā svinēt svētkus, padomājot arī par vides saudzēšanu!
Dekorācijas
Izmanto dabas materiālus – rotā māju ar priežu vai egļu zariem, čiekuriem, kaltētām apelsīnu šķēlītēm, kanēļa standziņām, koka figūriņām vai citiem dabas materiāliem. Oriģinālas un neparastas dekorācijas var izveidot no papīra, auduma atgriezumiem vai izlietotām stikla burciņām, piemēram, svečturi vai vainagus.
“Ja nolemts iegādāties jaunus rotājumus veikalā, ir vērts investēt kvalitatīvos rotājumos, kas varēs pēc tam kalpot gadu desmitiem, un varbūt pat kļūt par lietu, kas ģimenē tiek nodota no paaudzes uz paaudzi,” iesaka Sprūde-Nesenberga.
Savukārt gaišas svētku sajūtas radīšanai izmanto energoefektīvas LED lampiņas, lai taupītu enerģiju.
Dāvanas
Ne vienmēr dāvanai jābūt izteikti praktiskai un taustāmai, tā var būt arī jauna pieredze, mākslas baudījums vai labsajūta. Iepriecini tuviniekus un draugus ar biļeti uz koncertu, teātra izrādi, kulinārijas meistarklasi vai SPA procedūru – katram ir kāds hobijs un intereses.
Pašu gatavoti ievārījumi, cepumi, sveces vai citi darinājumi ir ne tikai personiskāki, bet arī draudzīgāki videi.
Dāvini lietas, kas palīdz samazināt atkritumus, piemēram, stilīgus termosus un termokrūzes, auduma iepirkumu somas vai bambusa traukus.
Iegādājies dāvanas no vietējiem amatniekiem vai tirgotājiem. “Tas nozīmēs, ka tava dāvana ir tapusi tepat Latvijā un “ceļojusi” ievērojami mazāku attālumu, neradot CO2 piesārņojumu,” skaidro “Zaļās jostas” speciāliste.
Savukārt, ja nevēlies svētkos saņemt jaunas mantas, kas nesagādās prieku, vari palūgt attiecīgo naudas summu, ko ciemiņi bija paredzējuši dāvanas iegādei, ziedot kādai labdarības organizācijai pēc savas izvēles.
Laba doma ir ieviest dāvināšanas limitus – vienojieties ar draugiem un ģimeni par ierobežotu dāvanu skaitu, dāvanas vērtību vai organizējiet “Slepeno Ziemassvētku vecīti”.
Iesaiņojums
Dāvanu iesaiņošanai izvēlies auduma maisiņus, kas var būt arī daļa no dāvanas, vai atkārtoti izmanto iepakojuma materiālus no iepriekšējiem gadiem, un apsien dāvanu ar džutas vai kokvilnas lentu, rotājumiem izvēlies mūžzaļu koku zariņus vai čiekurus.
Kā oriģinālu dāvanu papīru var izmantot avīzes, žurnālu lapas vai vecas kartes. Varbūt ir vērts izmēģināt dekupāžu? Te var pamācīties: https://www.youtube.com/watch?v=rdZivg4b9k4
Svinēšanas veids
Izmanto porcelāna vai stikla traukus, auduma salvetes un metāla galda piederumus – tas radīs svinīgu svētku sajūtu!
Ja iespējams, kompostē organiskos atkritumus, piemēram, augļu un dārzeņu mizas, kafijas biezumus un citus ēdiena pārpalikumus, ko nevar izmantot nākamajās maltītēs, jo kompostēšana ir videi draudzīgākais un lētākais BIO atkritumu apsaimniekošanas veids.
“Te vietā būs atgādinājums, ka no 2024. gada bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošana Latvijā ir obligāta,” saka Sprūde-Nesenberga. “Ja nevar kompostēt, tad bioloģiskos atkritumus noteikti var šķirot. Ja nama apsaimniekotājs pagalmā vēl nav uzstādījis BIO konteineru, varbūt jauno gadu vērts sākt ar lūgumu tādu izvietot un ieviest sev jaunu ieradumu!”
Bez nožēlas atsakies no vienreizlietojamiem traukiem un dekorācijām! “Zaļā josta” atgādina, ka Eiropas Savienība aizvien vairāk tiecas ierobežot vienreiz lietojamu plastmasu saturošu priekšmetu izmantošanu. Tā, piemēram, Latvijā no 2025. gada 1. janvāra dabas resursu nodoklis tiks piemērots arī baloniem.
Ēdieni un dzērieni
Gatavo ēdienus no vietējām un sezonālām sastāvdaļām. Tāpat kā vietējo amatnieku radītās dāvanas, arī vietējo zemnieku izaudzētie produkti būs videi draudzīgāki. Kur nu vēl labumi no vecmāmiņu plauktiem – marinējumi un kompoti!
Plāno maltītes, lai izvairītos no ēdienu pārpalikumiem, bet, ja kaut kas tomēr paliek neapēsts, izmanto to radoši nākamajās dienās. Ja pietrūkst ideju, talkā nāks mākslīgais intelekts – pieejamas ir aplikācijas, kurās MI radīs ēdienu receptes no tā, kas palicis pāri tieši no tavām svinībām, piemēram, “Let’s Foodie“, “Scrappy Chef”, “Samsung Food” u.c.
Ja galds plānojas būt patiesi bagātīgs, aicini viesus paņemt līdzi savas ēdienu kastītes, kurās salikt cienastu uz mājām. Atceries – rasols vienmēr ir garšīgāks otrajā dienā!
Ziemassvētku eglīte
Izvēlies dabīgo eglīti podiņā, kuru pēc svētkiem var pārstādīt ārā. Ja šādas iespējas nav, atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma “CleanR” klientiem no 27. decembra līdz pat 2025. gada janvāra beigām būs iespēja bez maksas nodot svētku egles.
Pieteikt eglīšu izvešanu var pašapkalpošanās portālā “manai.videi.lv”, zvanot uz “CleanR” telefona numuru vai rakstot e-pastu. Saņemot informāciju no iedzīvotājiem, “CleanR” izveidos speciālu eglīšu maršrutu, iepriekš informējot, kurā dienā egli plānots izvest. Daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji eglīšu izvešanu var pieteikt pie nama pārvaldnieka.
Eglīšu izvešana turpināsies arī pēc janvāra, taču iedzīvotājiem un namu apsaimniekotājiem tas būs maksas pakalpojums. “CleanR” līdzšinējā pieredze liecina, ka iedzīvotāji no eglītēm atbrīvojas līdz pat Jāņiem. Pērn “CleanR” savāca vairāk nekā 16 000 eglīšu, kas tika pārstrādātas enerģijā.
Ja nav iespēju dabisko eglīti pārstādīt dabā, varbūt izveido savu – no grāmatām, koka dēlīšiem vai citiem materiāliem. Iedvesmai: https://www.youtube.com/watch?v=CfkyrWhA1mI
Reklāma