Oktobris ir kiberdrošības mēnesis, kad tiek rosināts pievērst intensīvāku uzmanību drošības jautājumiem digitālajā vidē. Tomēr svarīgi arī ikdienā rūpēties par kiberdrošību. Latvijā kiberdrošības apdraudējuma līmenis noteikts kā augsts kopš 2022. gada janvāra. Daļa uzbrukumu ir politiski motivēti un ir kā reakcija uz politiskiem lēmumiem vai darbībām, kas saistītas ar atbalsta sniegšanu Ukrainai. Taču līdz šim, lai arī esam piedzīvojuši intensīvu kiberuzbrucēju uzmanību, esam veiksmīgi pretstāvējuši šiem uzbrukumiem.
Kopš Krievijas militārā iebrukuma Ukrainā, kiberincidentu apjoms Latvijā ir palielinājies par 40%, bet uzbrukumi valsts iestādēm un kritiskajai infrastruktūrai ir četrkāršojušies. Šī gada otrajā ceturksnī ielaušanās mēģinājumu skaits ir sasniedzis augstākos rādītājus pēdējo divu gadu laikā, bet kopš gada sākuma tas ir palielinājies par 56%.
“Viens kiberuzbrukums var paralizēt visas organizācijas vai uzņēmuma darbību vai būtiski ietekmēt iedzīvotājiem svarīgu pakalpojumu saņemšanu. Līdz šim CERT.LV sadarbībā ar Tet, LVRTC un citiem operatoriem ir izdevies nepieļaut nopietnu ietekmi uz valstij svarīgo infrastruktūru. Pēdējie divi gadi ir skaidri nodemonstrējuši, cik būtiski ir izveidot proaktīvu un noturīgu aizsardzības sistēmu, kā arī savlaicīgi parūpēties par rīcības plānu situācijai, kad iestāde vai uzņēmums ir nonācis kiberuzbrucēju redzeslokā,” uzsver Baiba Kaškina, CERT.LV vadītāja.
Uzņēmumi mēdz kļūt par kiberuzbrucēju mērķi ne tikai gadījumos, kad uzbrucējus ir ieinteresējuši uzņēmuma resursi vai finanses, bet nereti uzbrucēji izraugās uzņēmumus kā “vārtus”, lai piekļūtu valsts iestādēm vai būtisku pakalpojumu sniedzējiem, kas ir šo uzņēmumu klienti. Tas nozīmē, ka pastiprinātu uzmanību kiberdrošībai ir jāpievērš ne tikai publiskajam sektoram, bet arī privātā sektora uzņēmumiem, lai saglabātu augstu valsts kopējo kiberdrošības līmeni un turpinātu nodrošināt iedzīvotājiem pakalpojumus bez pārtraukumiem.
CERT.LV – kiberincidentu novēršanas institūcija turpina aktīvi sadarboties ar valsts un privātajiem uzņēmumiem, lai palīdzētu atvairīt kiberuzbrukumus un stiprinātu vispārējo kiberdrošību. Pašreizējā situācija prasa ikvienam uzņēmumam pastiprinātu uzmanību savu digitālo sistēmu aizsardzībai. CERT.LV aicina uzņēmumus veikt regulāras drošības auditus, uzlabot darbinieku izpratni par kiberdraudiem un pastāvīgi uzturēt drošības sistēmas atjauninātas. Privātā sektora drošības uzlabošana ir būtisks elements kopējā valsts kiberdrošības stratēģijā. Turpinot centienus uzlabot kiberdrošību, oktobra sākumā Rīgā jau vienpadsmito gadu norisinājās nozīmīgākā kiberdrošības konference Baltijā “CyberChess 2024”. Tajā pulcējās vairāk nekā 50 kiberdrošības ekspertu no gandrīz 20 valstīm, lai apspriestu aktuālākos jautājumus kiberdrošības nozarē, dalītos ar jaunākajiem pētījumiem un demonstrētu modernākās kiberdrošības tehnoloģijas un stratēģijas jaunu kiberdraudu apkarošanai.
Reklāma