Sabīne Delpere: “Loģistika nav tikai darbs birojā vai noliktavā, bet ikdienišķu darbību un situāciju risināšana ar nopietnāku pieeju.”
Klāt laiks, kad absolventi plāno turpmāko mācību gaitas, tādēļ piedāvājam stāstu par alūksnietes Sabīnes Delperes profesijas izvēli – viņa ir loģistikas speciāliste.
“Viena no darba tirgū ļoti pieprasītām profesijām ir loģistikas speciālists. Vārdam “loģistika” ir plaša nozīme, tā nav tikai transportēšana, piegāde un uzglabāšana. Modernā loģistika ietver plašu spektru, sākot no preču noliktavas pakalpojumiem līdz pat pilnīgai pasūtījumu pārvaldībai. Tādējādi loģistika ir nozīmīgs instruments uzņēmumu darbības nodrošināšanā. Šo aizraujošo profesiju ir iespējams apgūt arī Valmieras tehnikumā,” stāsta Valmieras tehnikuma pārstāve Izabella Īva Jansone.
Saskata izaugsmes iespējas
To izvēlējusies Sabīne Delpere un nu jau mācās 4. kursā, viņa pēc 9. klases absolvēšanas Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā nolēma iegūt vidējo izglītību un profesiju. Apvienojot šīs divas iespējas, Sabīne bija pārliecināta, ka tieši loģistikas profesija sniegs lielas izaugsmes iespējas, šī joma būs aktuāla vienmēr, un loģistikas darbinieki būs pieprasīti darba tirgū. Mācoties pēdējā kursā, jauniete vairākus mēnešus praktizējās uzņēmumā SIA “Legro Latvia”, kas ražo un pārdod kūdras substrātus. Gandrīz visa gatavā produkcija tiek eksportēta. “Tā bija ļoti vērtīga pieredze. Man tika uzticēti atbildīgi darba uzdevumi, strādāju patstāvīgi, bet vienmēr jutu ļoti lielu atbalstu no prakses vadītājas un pārējiem kolēģiem,” atzinīgi vērtē Sabīne.
“Es loģistiķus raksturotu kā nopietnus brīvdomātājus, jo šajā profesijā nereti satieku cilvēkus, kas izvērtē savas nepieciešamības un dara tikai sev svarīgāko. Gribētu teikt, ka loģistika nav tikai darbs birojā vai noliktavā, bet ikdienišķu darbību un situāciju risināšana ar nopietnāku pieeju,” ir pārliecinājusies Sabīne.
Praktizējas ārzemju uzņēmumā
Šo pārliecību jauniete vēl vairāk nostiprinājusi praktizējoties ārzemēs, “Erasmus+” prakses ietvaros. Viņa kopā vēl ar astoņiem grupas biedriem pavasarī devās uz Poliju, lai tur loģistikas jomā praktizētos ārzemju uzņēmumā.
Pēc kandidātu atlases jauniete kopā ar grupas biedrenēm devās uz cukurvates ražošanas uzņēmumu “Candy floss zaklad produkcyjny Swietochlowice”, Licealnā. Sabīne tur aizvadīja septiņas aizraujošas prakses nedēļas. To laikā paspējusi iepazīt ne tikai loģistikas nozari un kā tajā darbojas cita valsts, bet arī poļu kultūru un pašu Poliju. Loģistikas praktikante, izvērtējot piedzīvoto, atklāj, ka lielākais izaicinājums bijusi valodas barjera.
“Ne visi jaunie kolēģi zināja angļu valodu, tāpēc bija nepieciešams pielietot mūsdienu tehnoloģijas, lai iztulkotu to, ko vēlos pateikt. Noderēja arī radošums un saziņa ar žestikulāciju,” stāsta Sabīne. Taču neskatoties ne uz ko, Sabīne jauniešus aicina nenobīties ne no kādām grūtībām un izaicinājumiem, un droši startēt “Erasmus+” prakses pieteikumu konkursā. Viņa pārliecinājusies, ka šī programma domāta jauniešiem, kuriem patīk izaicinājumi un ir vēlme iemācīties ko jaunu.
Polijā sistēma līdzīga
Praksē Sabīnes mērķis bija nostiprināt valodu zināšanas, redzēt loģistikas pusi starptautiskā līmenī un iegūt kontaktus citā valstī. “Lai nākotnē darbotos starptautiskā uzņēmumā, svarīgi ir dibināt kontaktus jau karjeras sākumā. Noteikti varu teikt, ka visu, ko vēlējos iegūt, esmu ieguvusi – gan pieredzi, gan draugus, kas ar nepacietību gaida tikšanos,” atklāj S. Delpere.
Sabīne, esot praksē Polijā, atklājusi, ka loģistika Polijā ir diezgan līdzīga Latvijas darbības stilam. Taču Polijā visbiežāk darbs norit ar angļu paletēm, bet praksē Latvijā pārsvarā sastapusies ar Eiropas paletēm. Nenoliedzami, ka dokumentācija izskatījusies krietni atšķirīgāka, un nācies pie tā pierast, bet, kā uzskata Sabīne: “Tas ir ļoti labi, jo katra valsts ir īpaša ar savu pieeju katrā darbības sfērā.”
Savukārt, vērtējot prakses Latvijā, topošā loģistikas darbiniece uzskata, ka Latvija ir diezgan modernizēta, jo iepriekšējās prakses vietās strādājusi ar daudz un dažādām programmām. Pārsvarā visi darbi bijuši “Excel” datorprogrammā, tāpēc loģistikas darbiniekiem esot vērtīgi to apgūt un pārzināt līdz pašai sīkākajai niansei.
Iet ar smaidu
Sabīne praksi Polijā vērtē kā spilgtu un neaizmirstamu savas dzīves periodu, kurā ieguvusi jaunas zināšanas profesionālajā jomā un lielu dzīves pieredzi. Netrūcis arī piedzīvojumu. Sabīne atceras, ka vienā no prakses dienām ar savu grupas biedreni veikušas uzdotos uzdevumus. Taču gadījās, ka cukurvates paletes daļa nokritusi. Šo negadījumu pamanījis noliktavas pārzinis Patriks. Abas latvietes sapratušas, ka būs nepatikšanas. Taču noliktavas pārzinis ar smaidu sejā jaunajām praktikantēm teicis, ka dzīvē gadās visādi. Sabīne uzskata, ka šī darbinieka saprotošā attieksme palīdzējusi pārvarēt bailes. “Visi kopā pasmējāmies. Ieguvu dzīves mācību – ej ar smaidu, un viss notiekošais atrisināsies vieglāk,” uzskata jauniete.
Pēc Valmieras tehnikuma absolvēšanas Sabīne savu turpmāko nākotni noteikti vēlas saistīt ar loģistiku, tomēr neesot vēlme strādāt kā loģistikas darbiniecei vai speciālistei. “Es gribu veidot ko savu. Tam noteikti noderēs manas iegūtās zināšanas, un tās tiks liktas lietā,” ir pārliecināta Sabīne. Viņa, vērtējot aizvadīto laiku Valmieras tehnikumā, atzīst, ka šie četri gadi ir bijuši raibi. Taču svarīgākais, kas šajā laikā apgūts, noteikti esot tas, ka, lai sasniegtu virsotnes, ir jāpārvar dažādi lielāki un mazāki šķēršļi.
Reklāma