Daļai iedzīvotāju nav izpratnes par jēdzienu policija un galvenokārt nav izpratnes, kādēļ kāds policijas darbinieks nereaģē tieši tā, kā persona vēlas, rodoties konkrētai tiesiskai attiecībai vai notiekot kādam notikumam.
Policijas un to funkcijas dažādās valstīs atšķiras. Latvijā ar jēdzienu policija pamatā saprotams, ka ir Valsts policija, kā viena no Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēm, un tā savus pienākumus izpilda visā Latvijas teritorijā.
Policija var būt centralizēta un decentralizēta. Pirmajā gadījumā tā ir tieši pakļauta valstij, bet otrajā – pašvaldībām. Viens no policijas darbību regulējošajiem pamatlikumiem ir likums “Par policiju”, un tas attiecināms gan uz Valsts, gan pašvaldības policiju. No 2024. gada 1. janvāra pašvaldības policija izveidojama katrā pašvaldībā, tā savus pienākumus izpilda attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā. Ar pašvaldību policiju izveidi administratīvajās teritorijās turpmāk paredzēts novērst Valsts un pašvaldības policijas funkciju dublēšanos. Atzīstams, ka šobrīd vēl policijas funkciju dublēšanās ir aktuāla likumiskā regulējuma nepilnību dēļ, un šāda situācija dažkārt rada neizpratni iedzīvotājiem.
Viena no atšķirībām no citām valsts pārvaldes institūcijām ir tā, ka gan Valsts, gan pašvaldības policijai ar likumu ir noteiktas tiesības pielietot spēku normatīvajos aktos noteiktajās robežās. Arī Smiltenes novadā ir izveidota un jau vairāk nekā desmit gadus darbojas Pašvaldības policija. Tās darbinieks ieņem pašvaldības iedibinātu policijas amatu un pilda pienākumus pašvaldības administratīvajā teritorijā. Tas nenozīmē, ka pašvaldības policija nevar aizrādīt, aizturēt vai sodīt likumpārkāpēju, ja policijas darbinieks atrodas citas pašvaldības teritorijā. Par saņemto informāciju šādos gadījumos ir jāziņo attiecīgajai pašvaldības policijai vai citai kompetentajai iestādei. Tieši tas pats attiecas uz situācijām, kad policists pārkāpumu konstatē ārpus darba laika.
Ja ienāk ziņas par to, ka izdarīts likumpārkāpums, kura izskatīšana ir Valsts policijas kompetencē, pašvaldības policija veic nepieciešamos pasākumus tā novēršanai, pārkāpēja aizturēšanai, notikuma vietas apsargāšanai un nekavējoties par to paziņo attiecīgajai Valsts policijas iestādei (amatpersonai), kā arī nodod tai likumpārkāpēju un attiecīgos dokumentus par viņu. Pašvaldības policijas darbiniekam savas kompetences ietvaros ir visas likuma “Par policiju” normās minētās tiesības. Pašvaldības policijas darbinieki tiesīgi lietot fizisku spēku, speciālos cīņas paņēmienus, speciālos līdzekļus, kā arī ievietot personas pagaidu turēšanas telpās un šim nolūkam paredzētajos transportlīdzekļos. Pildot darba pienākumus, pašvaldības policijas darbiniekam ir arī tiesības pieņemt policijas lēmumu par nošķiršanu un tiesības likuma “Par policiju” 14. pantā noteiktajā kārtībā un paredzētajās situācijās pielietot šaujamieročus.
Informāciju sagatavoja: Smiltenes novada Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Māris Bisenieks.
Reklāma