Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Vidusskolēniem piedāvā ēnot zinātnieku darbu

Foto: no RTU albuma

Pieciem vidusskolēniem arī šogad būs iespēja Ēnu dienā, kas norisināsies 6. aprīlī, doties uz Eiropas kodolpētniecības centru (CERN) Šveicē, lai iepazītos ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieku darbu vienā no pasaules ietekmīgākajām zinātnes laboratorijām. Skolēniem būs iespēja ēnot arī RTU zinātniekus un darbiniekus Latvijā, RTU fakultātēs un laboratorijās. Pieteikšanās ēnošanai – no 9. līdz 14. martam vietnē enudiena.lv, informē RTU Ārējās komunikācijas nodaļas vadītāja Dita Arāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Šveicē jauniešiem piedāvājam ēnot Latvijas pārstāvi CERN Tomu Torimu, RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktoru un daļiņu fiziķi Kārli Dreimani, kā arī RTU pētniekus inženierus Andri Ratku un Gunti Pikuru. T. Torima uzdevums ir koordinēt Latvijas un CERN sadarbību, kā arī veidot stratēģiju Latvijas sadarbībai ar CERN nākotnē. Viņš ir gatavs ēnai atļaut izjust, kā ir strādāt CERN, runāt ikdienā trīs, četrās valodās, tikties ar augsta līmeņa zinātniekiem un no sirds izbaudīt to, ko viņš dara,” stāsta D. Arāja.

Savukārt K. Dreimanis vada Latvijas zinātnieku grupu, kas strādā vienā no nozīmīgākajiem CERN eksperimentiem – CMS (The Compact Muon Solenoid), kura mērķis ir atklāt jaunus fizikas fenomenus, bet G. Pikurs strādā pie pētījuma, kā paātrinātāju komponenšu izgatavošanā lietot aditīvās ražošanas tehnoloģiju, kas ļauj izveidot daudz mūsdienīgākas un efektīvākas paātrinātāju komponentes, būvējot tās slāni pa slānim pēc iepriekš izstrādāta 3D modeļa. Savukārt A. Ratkus pienākums ir koordinēt Latvijas zinātnieku iesaisti starptautiskajos projektos, kuru mērķis ir nodrošināt ilgtspēju nākotnes paātrinātajiem un attīstīt jaunas tehnoloģijas biofizikas un medicīnas pētījumiem vēža ārstēšanai.

CERN iepazīšana jauniešiem, kurus interesē karjera eksaktajās zinātnēs, ir noderīga, jo nākotnē tas var kļūt par Latvijas jauno zinātnieku darba vietu. Latvija 2021. gadā kļuva par CERN asociēto dalībvalsti, kas dod iespējas jaunajiem zinātniekiem strādāt CERN.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ēnas uz Šveici dosies ar lidmašīnu aprīļa otrajā nedēļā. Ceļa un viesnīcas izdevumi tiks apmaksāti no Izglītības un zinātnes ministrijas piešķirtā valsts budžeta finansējuma RTU, lai nodrošinātu CERN kontaktpunkta darbību Latvijā 2022. gadā. CERN apskate tiks organizēta atbilstoši “Covid-19” nosacījumiem. Piesakoties ēnošanai CERN, jāņem vērā, ka atlase notiks 1. kārtas laikā – līdz 17. martam. Vārdi skolēniem, kurus izvēlēs braucienam uz CERN, tiks paziņoti 18. martā. Pārējām RTU ēnām pieteikšanās un atlase notiek parastajā kārtībā līdz marta beigām,” norāda D. Arāja.

Lai pieteiktos, Ēnu dienas mājaslapas vakanču sadaļā jāizvēlas uzņēmums “Rīgas Tehniskā universitāte” un vēlamā zinātnieka vakance. Piesakoties vakancei, pretendentiem jāpievieno motivācijas vēstule un jāpamato sava interese par CERN un RTU zinātnieku darbu tajā, kā arī jāieskicē, ko vēlētos uzzināt CERN un kur pēc vidusskolas absolvēšanas vēlas studēt.

CERN jau vairāk nekā 60 gadu ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kurā notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi – ir radīts internets un pierādīta Higsa bozona eksistence.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.