Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Paaugstinās maksu pansionātos

Ņemot vērā pieaugušo dzīves dārdzību, Alūksnes novada pašvaldība paaugstinās maksu par ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem sociālās aprūpes centrā (SAC) “Pīlādži” un “Alūksne”. Lemjot par to, novada pašvaldības domes deputāti un Sociālās palīdzības dienesta vadība diskutēja pašvaldības domes komiteju sēdēs, bet galīgo lēmumu pieņēma ceturtdien, 27. aprīlī, domes sēdē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par 70 eiro vairāk

Sociālo lietu pārvalde katru gadu pārskata sociālās aprūpes centru “Alūksne” un “Pīlādži” sniegto pakalpojumu cenas. Tās aprēķinātas, ņemot vērā klienta vienas dienas uzturēšanās izmaksas sociālās aprūpes centrā gan ieņēmumu, gan izdevumu pozīcijās. Pašlaik inflācija sastāda jau 17 procentus, tādēļ iespējamais sadārdzinājums ir neliels – SAC “Alūksne” tas būtu par 73,07 eiro mēnesī vairāk, bet SAC “Pīlādži” – par 79,00 eiro mēnesī vairāk.

Sakārtoti pabalsti klientiem

Abu sociālās aprūpes centru pagājušā gada budžetā palika naudas atlikums. “Tas radās tādēļ, ka Sociālās aprūpes centru darbinieki cītīgi strādāja, lai sakārtotu klientu kopšanas pabalstus. Minēto pabalstu pie pensijas saņem 25 pansionāta “Alūksne” klienti un 32 centra “Pīlādži” klienti. To bija ļoti svarīgi izdarīt tādēļ, lai klienti kļūtu arvien pašpietiekamāki, apmaksājot uzturēšanos sociālās aprūpes centros,” stāsta I. Posta. No 2022. gada oktobra klienti pie pensijām vēl saņēma arī attiecīgi 10, 20 vai 30 eiro lielu valsts atbalstu energoresursu sadārdzinājuma kompensēšanai, kas maijā gan beigsies.

Inventārā ieguldīt neplāno

“Pašreizējās izmaksās vislielākais sadārdzinājums līdz 25 % apmērā ir pārtikas precēm. Pieaugušas darbaspēka izmaksas, paaugstinājusies cena medikamentiem, inkontinences (urīna nesaturēšanas) līdzekļiem, kā arī inventāram,” atklāj I. Posta. 2022. gadā pansionātā “Alūksne” iegādātas funkcionālās gultas, drēbju skapji, televizori, galdiņi, tehniskie palīglīdzekļi, mīkstais inventārs. Pansionātā “Pīlādži” atjaunots mīkstais inventārs, iegādāti jauni matrači, ledusskapis, veļas mašīna, virtuves tehnika, teritorija norobežota ar žogu, šogad uzstādīs vēl vienu pacēlāju, tādēļ 2023. gadā ievērojami ieguldījumi inventārā netiek plānoti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Budžetu grūti prognozēt

Ja deputāti domes sēdē apstiprinās viena klienta uzturēšanās izmaksu palielināšanos, SAC “Alūksne” budžetā pakalpojumu sniegšanai papildus ienāktu 55 699 eiro gadā vai 4642 eiro mēnesī, bet SAC “Pīlādži” tie būtu par 55 000 eiro gadā, bet mēnesī par 4583 eiro vairāk nekā līdz šim. “Kā tas ietekmēs sociālās aprūpes centru gada budžetu kopumā, mēs nevaram paredzēt, jo nezinām, kādi klienti turpmāk dzīvos pansionātos. Vai pārsvarā būs tādi, kuri paši varēs simtprocentīgi apmaksāt saņemtos pakalpojumus, vai klientam būs apgādnieki, kuri segs starpību no kopējām izmaksām, vai arī šis klients būs pilnā pašvaldības apgādībā. Klientam finanšu trūkuma dēļ atteikt pakalpojuma saņemšanu nedrīkstam, mūsu pienākums ir nodrošināt pakalpojumu, nevērtējot klienta maksātspēju” uzsver I. Posta.

Maksa par ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sociālās aprūpes centrā “Alūksne” Pašlaik 680,46 eiro mēnesī vienai personai Plānotā 753,53 eiro mēnesī vienai personai

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Maksa par ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sociālās aprūpes centrā “Pīlādži” Pašlaik 753,32 eiro mēnesī vienai personai Plānotā 832,32 eiro mēnesī vienai personai

AVOTS: ALŪKSNES NOVADA PAŠVALDĪBAS SOCIĀLO LIETU PĀRVALDE

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.