Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Latvijā taromātus depozīta iepakojuma pieņemšanas vietās uzstādīs “Tomra Systems ASA”

Publicitātes foto

Noslēdzoties SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” (DIO) izsludinātajam taromātu iepirkuma konkursam, tiesības nodrošināt automatizēto depozīta iepakojuma pieņemšanu Latvijā ieguvis Norvēģijas uzņēmums “Tomra Systems ASA” (Tomra), kas ir iepakojuma savākšanas un šķirošanas iekārtu ražotājs ar teju 50 gadu pieredzi nozarē. Pēc līguma noslēgšanas un konkrētu taromātu modeļu izvietojuma un vietu precizēšanas, sāksies iekārtu ražošanas process, lai jau septembrī uzsāktu pirmās iekārtu piegādes uz iepakojuma pieņemšanas vietām. Plānots, ka depozīta sistēma darbību Latvijā uzsāks 2022. gada 1. februārī.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uzņēmuma Tomra iesniegtais piedāvājums tika atzīts kā tehniski modernākais, uzticamākais un pārdomātākais piedāvājums ar zemāko piedāvāto cenu. Sadarbībai tika izvēlēts taromātu nomas modelis, kurā visu infrastruktūras izvietošanu un IT sistēmas izveidi, kā arī iekārtu apkalpošanu darbības laikā nodrošina Tomra, saņemot atlīdzību par katru automatizēti pieņemto iepakojumu brīdī, kad sistēma uzsāks darbību. Tomra piedāvājumā ietilpstošie taromāti atbalstīs arī depozīta sistēmas paplašināšanas iespējas nākotnē, ko varēs realizēt, papildinot esošās iekārtas ar jauniem moduļiem un programmatūru. Visas ar taromātu nomu un apsaimniekošanu saistītās izmaksas segs depozīta sistēmas operators (DIO).

“Esam patiesi gandarīti, ka, pateicoties sīvai konkurencei, izdevies Latvijas depozīta sistēmai un iedzīvotājiem nodrošināt šobrīd labāko pieejamo iepakojuma pieņemšanas tehnoloģisko risinājumu, kas sevi veiksmīgi pierādījis tādās depozīta sistēmas valstīs kā Lietuva, Igaunija Vācija, Norvēģija, Zviedrija, u.c. Depozīta iepakojuma pieņemšanas infrastruktūras izveide ir ļoti atbildīgs uzdevums, jo tas iet roku rokā ar sistēmas ilgtspēju un kopējo iedzīvotāju pieredzi un vēlmi nodot tukšo dzēriena iepakojumu. Ņemot vērā īso laiku, kāds atvēlēts depozīta sistēmas ieviešanai, ļoti svarīga ir partnera pieredze un pieejamie resursi. Tomra palīdzēs mums izveidot modernu, drošu un praksē pārbaudītu depozīta sistēmu, kas ļaus izpildīt nospraustos mērķus vides saudzēšanā,” stāsta Miks Stūrītis, SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” valdes priekšsēdētājs.

Neskatoties uz konkursa rezultātu, DIO pozitīvi raugās uz Latvijas ražotāju potenciālu un vēlas atbalstīt arī vietējos talantus. “Vēlamies realizēt pilotprogrammu un dot iespēju vēl vienam konkursa dalībniekam – pašmāju uzņēmumam SIA “WinGo Deposit” (WinGo) – pierādīt savu tehnoloģiju efektivitāti praksē. Tā kā pagaidām WinGo iekārta vēl nav sertificēta un pārbaudīta reālā darbībā, mēs atbalstīsim un būsim gatavi veikt WinGo iekārtas testēšanu, lai veiksmīgas darbības rezultātā tā varētu iegūt nepieciešamo operatora apstiprinājumu. Ja WinGo taromāts būs pierādījis efektivitāti praksē un iegūs nepieciešamo sertifikāciju, piedāvāsim iekārtas testēšanu reālos apstākļos vairākās iepakojumu pieņemšanas vietās. Ceram, ka šī pilotprogramma un sadarbība būs veiksmīgs atspēriena punkts pašmāju uzņēmumam, lai jau nākotnē tas varētu startēt arī citos līdzīgos iepirkumos.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar iesniegtajiem piedāvājumiem iepazinās arī “Latvijas Mazumtirgotāju Biedrība”, kas pievienojusies DIO ar mērķi nodrošināt tirdzniecības uzņēmumu pārstāvību vienotas depozīta sistēmas ieviešanā un administrēšanā. “Tirgotājiem, kas būs vistiešākie taromātu uzturētāji, ir svarīgi, lai šīs iekārtas nodrošinātu gan teicamu pieredzi un ērtības klientiem, gan ērtu apsaimniekošanu apkalpojošajam personālam. Tieši zīmols Tomra ir tirgotāju pirmā izvēle visā pasaulē. Ņemot vērā uzņēmuma līdzšinējo pieredzi un iesaisti daudzu valstu depozīta sistēmās, un Tomra piedāvājumu Latvijas tirgum, paļaujamies, ka izvēlētais kandidāts spēs visefektīvāk realizēt taromātu piegādi mūsu valstij,” komentē “Latvijas Mazumtirgotāju Biedrības” valdes priekšsēdētāja un SIA “ELVI Latvija” komercdirektore Laila Vārtukapteine.

“Mēs lepojamies, ka esam izvēlēti par SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” partneri,” stāsta Haralls Henriksens (Harald Henriksen), uzņēmuma “Tomra Systems ASA” savākšanas risinājumu nodaļas vadītājs. “Ar nepacietību gaidām iespēju uzsākt sadarbību, lai Latvijā izveidotu pasaules līmeņa depozīta sistēmu, kā arī radītu aptuveni 30 ilgtermiņa darba vietas vides jomā mūsu jaunajā uzņēmuma struktūrvienībā Latvijā. Tomra atzinīgi vērtē Latvijas iniciatīvu aprites ekonomikas veicināšanā un centīsies padarīt industrijas, mazumtirgotāju un patērētāju iesaisti depozīta sistēmā pēc iespējas vieglāku, tādējādi sniedzot savu ieguldījumu planētas ilgtspējā.”

Taromātu iepirkuma konkursā pieteikumus iesniedza kopumā 5 ražotāji un piegādātāji – “Tomra Systems ASA”, “RVM Systems”, SIA “WinGo Deposit” sadarbībā ar “Pandipakendi Automatiseeritud Käitlussüsteem OÜ” (PAK OU) un UAB “Taromatu Servisas”, “Envipco Holding N.V.” sadarbībā ar SIA “Hansab”, kā arī “Innovative Ecological Platform” (Ecoplatform). Galvenie kritēriji, izvēloties konkursa uzvarētāju, bija ne tikai atbilstība DIO noteiktajām minimālajām prasībām un konkursa nolikumam, bet arī tādi nozīmīgi faktori kā piedāvājuma cena, uzņēmuma profesionālā pieredze līdzīgos projektos, projekta ieviešanas plāna detalizācija un plānotie cilvēkresursi, finanšu stabilitāte un vairāki tehniskie aspekti – produkta gatavība tirgum un ražošanai, uzstādīšanas jaudas u.c. būtiski faktori. Konkursa rezultātus izvērtēja un gala apstiprinājumu sniedza depozīta sistēmas padome, kurā ietilpst DIO dalībnieki.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2022. gada 1. februārī Latvijā uzsāks darboties vienota depozīta sistēma dzērienu iepakojumam. Depozīta sistēmā varēs nodot stikla, plastmasas (PET) un metāla (skārdenes) bezalkoholisko, visa veida alus un citu alkoholisko (zem 6%) dzērienu iepakojumus. Par katru nopirkto depozīta iepakojumu iedzīvotājam būs jāiemaksā depozīts 0.10 EUR apmērā, ko pēc iepakojuma nodošanas varēs saņemt atpakaļ, ja uz nododamā iepakojuma būs nolasāma speciālā atpazīstamības zīme un svītrkods, kā arī iepakojums būs iztukšots.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.