Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Zivju eļļas priekšrocības jūsu veselībai

Zivju eļļa ir izmantota gadsimtiem ilgi, lai uzlabotu cilvēku veselību, un tās popularitāte pēdējos gados ir strauji pieaugusi. Zinātniski pētījumi liecina par plašu ieguvumu klāstu, tādēļ daudzi cilvēki sāk lietot zivju eļļu, lai sekmētu organisma darbību. var palīdzēt dažādos veidos – sākot no iekaisuma mazināšanas līdz domāšanas un uztveres funkciju uzlabošanai, tā var palīdzēt arī zaudēt svaru. Bet kādas tieši ir zivju eļļas priekšrocības?

Kas ir zivju eļļa?

Zivju eļļa ir dabiska eļļa, kas iegūta no zivīm un ir bagāta ar Omega-3 taukskābēm. Taukskābes ir būtiskas cilvēku veselībai. Zivju eļļas avots ir sardīnes, skumbrijas vai laši. Eļļu bieži izmanto kā labo tauku avotu. Tauki, kas parasti tiek uzskatīti par labiem, ir zivju eļļa, mononepiesātinātie tauki un polinepiesātinātie tauki.

Zivju eļļas priekšrocības

Zivju eļļā ir daudz Omega-3 taukskābju. Viens no pielietojuma mērķiem ir iekaisumu samazināšana: Omega-3 taukskābes var palīdzēt samazināt iekaisumus ķermenī. Tas var būt īpaši noderīgi tiem, kuri cieš no locītavu vai muskuļu sāpēm. Ir arī citi ieguvumi:

  • Kognitīvā funkcija: eļļa var uzlabot kognitīvās darbības, tostarp uzmanību un koncentrēšanās spējas. Tas var būt īpaši noderīgi bērniem
  • Svara regulēšana: ir pētījumi, kas liecina, ka zivju eļļa var veicināt svara zudumu. Tas ir saistīts ar Omega-3 taukskābes iedarbību, kas sekmē vielmaiņas procesus. Tā var palīdzēt jums sadedzināt vairāk kaloriju un zaudēt svaru, nemainot ēšanas ieradumus un nepalielinot fizisko slodzi
  • Sirds un asinsrites sistēma: zivju eļļa uzlabo sirds un asinsvadu veselību. Tā var samazināt asinsspiedienu un holesterīna līmeni, stiprināt asinsvadus un novērst trombu veidošanos.
  • Garastāvoklis un garīgā veselība: ir saikne starp Omega-3  taukskābēm un garīgo veselību. Tas ir pamatots ar taukskābju nomierinošo iedarbību, kas var veicināt labu sajūtu un mazināt trauksmi.

Zivju eļļas devas un veidi

Precīza deva katram cilvēkam būs atšķirīga – atkarībā no vajadzībām. Ieteicamās dienas devas var svārstīties no 1 līdz 4 gramiem, tās var palielināt pēc vajadzības. Parasti bērniem nepieciešama uz pusi mazāka deva nekā pieaugušajiem. Attiecībā uz veidiem – ir divi galvenie zivju eļļas veidi: standarta zivju eļļa un koncentrēta zivju eļļa. Standarta zivju eļļa ir dabisks Omega-3 un Omega-6, kā arī citu uzturvielu, piemēram, D, E un K vitamīnu avots. Savukārt koncentrēta zivju eļļa ir iedarbīgāks produkts. Tajā ir augstāka Omega-3 taukskābju koncentrācija, dažreiz pat 90% vai vairāk.

Labākie zivju eļļas avoti

Kā jau minēts, ir divi galvenie zivju eļļas avoti: standarta zivju eļļa un koncentrēta zivju eļļa. Lai gan abi ir brīnišķīgi Omega-3 taukskābju avoti, to saturs nedaudz atšķiras.

  • Standarta: standarta eļļas versiju parasti iegūst no laša vai cita veida zivīm. Tā ir dabisks taukskābju un citu uzturvielu avots.
  • Koncentrēta: koncentrētā zivju eļļas versija ir iedarbīgāka.

Iespējamās blakusparādības

Kas par daudz, tas par skādi – šo principu vajadzētu ievērot visur, arī zivju eļļas lietošanas laikā. Pārlieku lielas devas var izraisīt gremošanas traucējumus. Tādēļ eļļu ieteicams lietot galvenokārt ēdienreizēs. Reizēm ir iespējamas atraugas, kas visbiežāk saistāmas ar koncentrētu eļļu – tai var būt pēcgarša. Mazāku devu lietošana visas dienas garumā var to novērst.

Svarīga informācija

Zivju eļļa nav zāles, tāpēc visbiežāk pēc vienas pudelītes pašsajūta un veselība krasi nemainīsies. Lai gūtu vērā ņemamu labumu veselībai, tā jādzer regulāri – vidēji deviņus mēnešus gadā.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.