Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Vai ir vērts aizņemties pie nebanku kreditora?

Lai segtu negaidītas izmaksas vai iegādātos īpaši izdevīgu patēriņa preci, daudzi vēršas pie nebanku kreditoriem, par kuriem ierasts dzirdēt arī daudz kritisku vārdu augsto aizdevuma likmju un neizdevīgo kreditēšanas nosacījumu dēļ. Tomēr joprojām ir situācijas, kad šāds solis ir attaisnots un saprātīgs; to pierāda arī atkal augošais nebanku kredītu tirgus.

Mazāk kredītu, lielākas summas

Pandēmijas apstākļos 2020. gadā nebanku kredītu tirgus strauji saruka; to veicināja arī beidzamajos divos gados arvien stingrākais nebanku aizdevumu tirgus regulējums ar mērķi pasargāt aizņēmējus no nepārdomātiem lēmumiem un ierobežot kredītlikmju apmēru. Savukārt aizvadītā gada pirmajos sešos mēnešos situācija jūtami mainījās: lai arī tika noslēgts skaitliski mazāk darījumu, kopējā nebanku sektorā izsniegto aizdevumu summa pieauga par 27,71 miljoniem eiro jeb 11,88%.

Kopumā nebanku sektora kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji 2021. gada pirmajā pusgadā ar patērētājiem noslēdza 429,57 tūkstošus jaunu darījumu, no jauna izsniedzot kredītus 260,93 miljonu eiro apmērā. Tas bija par 102,97 tūkstošiem darījumu jeb 18,88% mazāk nekā 2020. gada pirmajā pusgadā, liecina PTAC apkopotie dati [1].

Jaunus aizdevumus patērētājiem pērn izsniedza 42 patērētāju jeb nebanku kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji, tostarp:

  • 17 aizdevēji – distances kredītus;
  • 12 sabiedrības izsniedza patēriņa kredītus (tautā dēvēts arī kā – ātrais kredīts);
  • 12 sabiedrības – līzinga un citus ar transportlīdzekļa vai cita veida objekta nodrošinājumu saistītus kredītus
  • 7 sabiedrības izsniedza kredītus pret kustamas lietas ķīlu jeb lombarda kredītus;
  • 7 sabiedrības darbojās hipotekāro kredītu izsniegšanas sektorā.

Joprojām novērtē ātrumu

Kredītņēmēji joprojām novērtē iespēju saņemt finanšu līdzekļus ātrāk nekā tas būtu iespējams, pēc patēriņa kredītiem vēršoties bankas. Gadījumā, ja cilvēks nav atvēris bankā kredītlīniju vai saņēmis kredītkarti, tieši nebanku aizdevums var būt ātrākais finansējuma avots negaidītu izdevumu gadījumā, piemēram, lai segtu steidzamas remonta vai medicīnas izmaksas, tāpat nebanku aizdevumu izvēlas tie, kuri kāda iemesla dēļ nevar saņemt aizdevumu bankā – tas varētu būt saistīts ar sabojātu kredītvēsturi vai citiem, līdzīgiem apstākļiem.

Sortter kredītu salīdzināšanas portāls un finanšu palīgs piedāvā iepazīties, kā parūpēties par savu kredītvēsturi šeit.

No otras puses, jāatzīst, ka nebanku tirgus sakārtošanā jau izdarīts daudz – tagad arī nebanku aizdevēji potenciālajiem klientiem ierasti lūdz iesūtīt ne tikai bankas konta pārskatus par beidzamajiem sešiem mēnešiem, bet arī izziņu no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA), lai pārliecinātos par veiktajām iemaksām, kas nodrošinātu klientu darba vai veselības zaudēšanas gadījumā. Iespējams, vajadzētu piesardzīgi izturēties pret aizdevējiem, kas šādus dokumentus iesniegt neprasa, jo tas var nozīmēt nesamērīgi augstas kredītlikmes un citas ar aizdevumu saistītās izmaksas.

Saglabājas augstākas kredītlikmes

Nebanku aizdevumu tirgū tradicionāli saglabājas augstākas kredītlikmes, tāpēc ikvienu aizdevumu ieteicams salīdzināt ar citiem piedāvājumiem, ko ļoti ērti izdarīt kredītu salīdzināšanas platformā Sortter.

Izpētot un salīdzinot visas iespējas, potenciālie kredītņēmēji nereti pārdomā un pirmo impulsīvo lēmumu koriģē, atrodot finansiāli piemērotāku variantu: šāds process prasa vairāk laika un izpētes darba, tomēr ilgtermiņā noteikti atmaksāsies – būs iespējams ietaupīt kredītprocentos maksātos naudas līdzekļus un kopumā darījums izvērtīsies izdevīgāks.

Vēl viens būtisks aspekts ir banku sektora centieni padarīt patēriņa kredītu piešķiršanu arvien vienkāršāku un ērtāku, šajā ziņā veiksmīgi konkurējot ar nebanku aizdevējiem. Turklāt jāatzīst, ka dzīvē ir ļoti maz situāciju, kad aizdevēja izvēle jāizdara burtiski dažu dienu vai pat stundu laikā – parasti ikvienam ir pietiekami daudz laika izsvērtu un pārdomātu lēmumu pieņemšanai, lai izdarīto finansiāli pareizāko izvēli, nevis paļautos mirkļa impulsam vai reklāmas vilinājumam.

  1. https://www.ptac.gov.lv/lv/statistika-par-nebanku-kreditesanas-sektoru?utm_source=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.