Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Skaists iedegums un veselīga āda – vai tas ir savienojams?

Saulē skaisti iedegusi āda vairumam cilvēku šķiet estētiska un viņi cenšas sev tādu iegūt, mērķtiecīgi vasarā sauļojoties vai apmeklējot solāriju. Bet tam ir arī sava cena – labi zinām par UV staru un arī solārija kaitīgo ietekmi uz veselību, kas arī atspoguļojas ādas slimību statistikas datos. Tāpēc aktuāls ir jautājums, vai ādas veselības vārdā tiešām jāaizmirst par iedegumu un jāsamierinās ar ziemeļniekiem raksturīgo bālo ādu?

Kā apvienot šīs šķietami pretējās vēlmes – skaistu iedegumu un veselu ādu? Te palīgā var nākt piemērota kosmētika gan ādas aizsardzībai, gan mākslīga iedeguma efekta radīšanai.

No UV stariem pasargā sauļošanās krēms

No saules nav jābēg kā no paša nelabā, bet gan jāzina, kā mazināt risku, ka UV staru ietekmē notiek nevēlamas izmaiņas ādas veselībā. Un šajā ziņā pats galvenais aizsarglīdzeklis ir sauļošanās krēms ar SPF. Šie produkti ir pieejami ļoti plašā izvēlē: losjoni, krēmi, spreji, kuri nodrošina aizsardzību pret UV staru kaitīgo ietekmi. Atrodoties saulē ilgāk par 10–15 minūtēm, noteikti jālieto šie produkti.

Sauļošanās krēms vienmēr jāizvēlas atbilstoši savam ādas tipam. Ja jums ir 3. līdz 6. ādas fototips, tad var izmantot produktus ar SPF 10–30, bet ja ir 1. vai 2. fototips, kāds ir lielākoties mūsu platuma grādos dzīvojošajiem, tad jāizvēlas produkti ar augstāku aizsardzības pakāpi – SPF 30 līdz 50. Īpaši no saules jāsargā bērnu āda, kurai vislabāk izmantot līdzekļus ar SPF 50. Jāatceras, ka sauļošanās krēms jāatjauno apmēram ik pēc divām stundām, kā arī jāuzklāj tas pietiekamā daudzumā. 

Ikdienā, kad neatpūšaties pludmalē vai dārzā, noderīga ir arī sejas kosmētika, kuras sastāvā ir SPF. Tā sniegs sejas ādai aizsardzību pret UV stariem, jo tie mūs sasniedz ne tikai vasarā un ne tikai saulainajās dienās. Saules ietekmē sejas āda arī ātrāk novecojas, tāpēc šādu kosmētiku ieteicams iekļaut savā ikdienas rutīnā arī tad, ja gribat aizkavēt pirmo krunciņu parādīšanos.

Kā uzturēties saulē droši

Protams, par ādas veselību un aizsardzību saulē jārūpējas ne tikai ar piemērotu aizsargkrēmu, bet arī jāievēro citi būtiski nosacījumi. 

  • Jāizvairās no atrašanās tiešā saulē laika posmā no 11.00 līdz 15.00, kad saule ir visaktīvākā un ātrāk var radīt apdegumus, izraisīt saules dūrienu un citas problēmas.
  • Nav ieteicams sauļoties ilgāk par 40 minūtēm, gaišas ādas īpašniekiem vēl mazāk.
  • Esot saulē, jālieto saulesbrilles, galvassega un jādzer pietiekami daudz ūdens.
  • Karstā un saulainā laikā labāk izvēlēties plānu, dabisku, elpojošu un gaišu apģērbu.
  • Sauļošanās krēms ar SPF jāuzklāj jau 30 minūtes pirms došanās ārā. 

Saules alternatīva – pašiedeguma krēms

Ja ir paaugstināts risks saskarties ar ādas slimībām, ja kāds ģimenē ir slimojis ar ādas vēzi, ja uz ķermeņa ir daudz dzimumzīmju un citu veidojumu, tad sauļošanās netiek rekomendēta vispār. Tādā gadījumā āda jāpasargā ar plānu un gaišu apģērbu un jālieto aizsargkrēms ar augstu SPF. Alternatīva tiem, kuri nevar un nevēlas sauļoties, vai arī nav laika un iespēju iegūt vienmērīgu saules veidotu iedegumu, ir pašiedeguma kosmētika.

Pašiedeguma krēms ātri un efektīvi izveido vienmērīgu ādas toni, kas izskatās kā dabisks iedegums. Ja agrāk šīs kategorijas produkti bija ar apšaubāmu kvalitāti un ar specifisku aromātu, tad šobrīd kosmētikas ražotāji piedāvā tiešām labus un ādai draudzīgus produktus, kas spēj sniegt noturīgu un skaistu iedeguma efektu. Labākais ir tas, ka šo iedegumu var radīt tieši tad, kad tas nepieciešams neatkarīgi no gadalaika un apstākļiem. Protams, izmantojot šos produktus, ir jāievēro daži specifiski nosacījumi, lai rezultāts būtu skaists. Par to ražotājs parasti informē uz iepakojuma. Tas ietver ādas sagatavošanu, pareizu produkta uzklāšanu un arī ādas kopšanu pēc pašiedeguma krēma lietošanas. Pašiedeguma kosmētika kļūst arvien populārāka visā pasaulē, jo pieaug izpratne par ādas saslimšanām, kuras var izraisīt sauļošanās, saules radīti apdegumi un solārijs.

Ādas veselība regulāri jāpārbauda

Pat tad, ja ikdienā rūpējaties par ādas aizsardzību no saules, lietojat sauļošanās krēmu ar SPF, neizmantojat solāriju un nepakļaujat sevi citiem riskiem, ir būtiski regulāri apmeklēt dermatologu, lai veiktu ādas veselības pārbaudes. Ādas vēzis un citas ādas slimības var attīstīties nemanāmi, bez izteiktiem simptomiem. Tāpēc ir svarīgi, ka speciālists veic ādas apskati, pārbauda veidojumus daudzkārtējā palielinājumā. Agrīna diagnostika ir ļoti būtiska, lai ārstēšana būtu efektīva. 

Ļoti daudz melanomas jeb ādas vēža gadījumu tiek atklāti pārāk vēlu, tāpēc cīņa ir ļoti grūta un bieži vien pat neiespējama. Tāpēc, baudot sauli un rūpējoties par skaistu iedegumu, tas jādara droši, piesardzīgi un jāatrod laiks arī dermatologa profilaktiskam apmeklējumam.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.