Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Senu foto restaurēšana. Saglabā dzimtas vēsturi!

Foto: Restaurētas fotogrāfijas grāmatai “Jānis V. Kļaviņš zinātnē, mūzikā, dzīvē”.

Arvien vairāk cilvēku pievēršas sava dzimtas koka, radu rakstu izpētei, meklē senas fotogrāfijas un rakstiskas liecības par iepriekšējām paaudzēm. Tāpat bieži vien vēlamies sociālajos tīklos vai izdrukātā veidā – ģimenes albumā – ievietot laika zoba skartus attēlus. Šajā gadījumā sliktai kvalitātei ir savs šarms, bet daudziem tā uzdzen arī šermuļus. Turklāt, lai ieskenētu papīra formāta fotogrāfiju, vajadzīgas noteiktas prasmes.

Ieteikumus tiem, kuri vēlas saglabāt papīra formātā zudušo pagātni vai uzlabot digitālus, privāti svarīgus attēlus, kurus sliktās kvalitātes dēļ negribas rādīt citiem, portālā www.dzivei.lv sniedz datormākslinieks Roberts Blumbergs.

Restaurēt iespējams pat ļoti bojātas fotogrāfijas

Pārsvarā filmās, preses publikācijās vai video vietnēs redzam patiešām ļoti nobružātas, daudz cietušas vecas fotogrāfijas, ar skrāpējumiem, netīrumiem, matiņiem un ēdienu nospiedumiem – visu to, ko bildei nodara gadi, nesaudzīga attieksme vai negadījumi. “Es nekā pievilcīga tajā neredzu. Mūsu rokās ir iespējas, lai arī vecvecmāmiņas bērnības foto būtu tīrs un sakopts. Tas nav nekas īpaši ekskluzīvs, ja vien ir vēlēšanās turēt savu arhīvu tādu, ka prieks pašam paskatīties un draugiem parādīt. Arī grāmatu kolekcionāri taču augstāk vērtē tos eksemplārus, kas nav sašmucēti, ar izrautām lapām vai citādi ļoti laika zoba skarti.

Tāpēc mans ieteikums un aicinājums tiem, kas nevēlas laist postā dzimtas arhīvu vai paša bērnības atmiņas: jebkuru senu fotogrāfiju obligāti jāieskenē, jāapstrādā datorgrafikas programmās, jānotīra netīrumi, iespējams, jārestaurē kādas padzisušas vietas, jāpanāk labākais, ko var izdarīt ar krāsu toņiem un sejām. Izdarīt var daudz: es “atveru” aci, kas samiegta, padarot bildi nepievilcīgu, varu atjaunot daļēji neredzamu seju. Iespējams “izgludināt” un “salīmēt” arī saņurcītas un saplēstas fotogrāfijas.

Portrets. Publicitātes foto

No kā atkarīgas foto restaurācijas izmaksas

Kā piemēru varu minēt projektu, kas kopā prasīja gandrīz trīs gadus. Tā bija fotogrāfiju apstrāde un atjaunošana grāmatai par izcilo latviešu onkologu, zinātnieku un reizē dziedātāju Jāni Vilibertu Kļaviņu, kurš ir viens no ievērojamākajiem trimdas latviešiem. Viņam veltītā grāmata “Jānis V. Kļaviņš zinātnē, mūzikā, dzīvē” iznākusi apgādā “Jumava”.

Cik dārgs prieks būs senas fotogrāfijas restaurēšana, var pateikt, tikai redzot attēlu un uzzinot klienta vēlmes – cik sabojāta ir bilde un kādā izmērā to paredzēts izdrukāt, ja vispār plānota drukāšana. Tāpēc izmaksas ir ārkārtīgi dažādas, sākot ar pieciem eiro līdz pat simtam un pāri. Visu izšķir sarežģītība un projektam patērētais laiks.

Zvaniet 22113933 un vienosimies par labāko risinājumu!

Pilnu interviju un restaurētu fotogrāfiju piemērus atradīsiet šeit!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.