Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Piekļūt savam īpašumam – vai vienmēr viegli un bez sarežģījumiem?

Nekustamā īpašuma vērtību ietekmē daudz faktoru. Ja runa ir par lauksaimniecībā izmantojamo zemi, tad nozīme ir zemesgabala platībai, konfigurācijai, apstrādes iespējām. Meža īpašuma gadījumā papildus jāņem vērā, kādas koku sugas tajā aug. Taču, lai arī kāds būtu īpašums, vienmēr būtiska ir piekļūšana – ir jābūt piebraukšanas iespējai līdz valsts vai pašvaldības ceļam vai ielai.

Par piekļūšanas iespējām zemesgabalam jāatceras arī tad, ja ir vēlme īpašumu sadalīt, jo arī tad piebraukšana ir jānodrošina.

Nereti ir situācijas, kad, lai nokļūtu savā īpašumā, jāšķērso kaimiņa (vai pat vairāku kaimiņu) zemesgabals. Viss ir kārtībā, kamēr kaimiņš pazīstams un ir labas attiecības. Bet dzīvē notiek visādi un var gadīties, ka kaimiņš nolemj liegt iebraukšanu. Ko darīt? Risinājums ir nodibināt servitūtu.

Servitūts – likumīga tiesība izmantot cita īpašumu

Saskaņā ar Civillikumu servitūts ir „tāda tiesība uz svešu lietu, ar kuru īpašuma tiesība uz to ir lietošanas ziņā aprobežota kādai noteiktai personai vai noteiktam zemes gabalam par labu”. Vienkāršāk sakot –situācijā, kad tiek risināts piekļūšanas jautājums, servitūts dod likumīgas tiesības šķērsot kaimiņa īpašumu. Kā pie tāda tikt?

Servitūtu dibina trīs veidos:

· ar likumu. Šāda situācija ir ļoti reta. Viens no piemēriem, ir, kad, veicot zemes reformu, likumā tika paredzēta iespēja dibināt servitūtu ar pašvaldības lēmumu;

· ar līgumu. Visbiežāk servitūti tiek dibināti, noslēdzot vienošanos ar kaimiņu;

· ar tiesas spriedumu. Ja par servitūtu ar kaimiņu vienoties nekādi neizdodas, tad var doties uz tiesu. Tomēr jāņem vērā, ka vēlamais iznākums nekur nav garantēts un tiesa, lai pieņemtu lēmumu, izvērtēs visus situācijas apstākļus.

Ko vēl der zināt?

Ja apgrūtināts (servitūts ir uzskatāms par apgrūtinājumu) tiek nekustamais īpašums, tad tas attiecas uz īpašumu, nevis tā saimnieku. Šo svarīgi atcerēties, jo apgrūtinājums paliks spēkā arī tad, ja pārdosi zemi citai personai.

Tāpat svarīgi atcerēties, ka ceļš, uz kuru nodibināts servitūts, jāuztur kārtībā servitūta lietotājam, nevis zemes īpašniekam.

Ja nevēlies pats kārtot visas ar īpašumu saistītās juridiskās nianses, tad apsver iespēju pārdot savu meža īpašumu, kā arī lauksaimniecības zemi SIA „Trovent”. Uzņēmums pērk meža īpašumus, kā arī izskata iespēju iegādāties cita veida zemesgabalus visā Latvijā. Zvani mums pa tālruni 29429555, raksti uz info@trovent.lv vai aizpildi kontaktformu un noskaidro aktuālās meža pārdošanas cenas.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.