Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Patēriņa kredīts vai kredītkarte – kas izdevīgāks aizņēmējam?

Aizdevumu statistika Latvijā liecina, ka lielākā daļa iedzīvotāju izmanto kreditēšanas pakalpojumus. Vispopulārākie aizdevuma veidi ir patēriņa kredīts un kredītkartes, kas darbojas pēc līdzīga principa. Tomēr praksē redzams, ka brīžos, kad nepieciešams aizdevums, cilvēki nereti rīkojas visai impulsīvi un savas aizdevumu iespējas neapsver. Taču tā nav gudra rīcība, jo pareiza aizdevuma tipa izvēle var ļaut jūtami ietaupīt, samazinot aizdevuma procentus.

Kas ir patēriņa kredīts un kas ir kredītkarte?

Patēriņa kredīts ir izplatītākais aizdevums visdažādākajiem mērķiem, ko nosaka pats aizņēmējs. Savukārt kredītkarte būtībā ir tas pats patēriņa kredīts, tās priekšrocība ir tāda, ka aizdevums pieejams pastāvīgi: kredītlīnijas formātā. Noslēdzot līgumu par kredītkarti, tai tiek piesaistīts izvēlētais kredītlimits, kuru tad klients var tērēt pēc saviem ieskatiem visu kredītkartes darbības laiku. Patēriņa kredīta gadījumā kad kredīts atmaksāts, jākārto jauns, ja rodas tāda nepieciešamība.

Tāpat būtiska atšķirība ir tajā, ka kredītkartes gadījumā jūs maksājat par iztērēto (piemēram, ja no 1000 eiro kredītlimita iztērēti 100 eiro, procenti tiek maksāti par šiem 100 eiro). Turpretī patēriņa kredīta gadījumā maksājat par visu kredītu – ja aizņēmāties 1000 eiro, arī procentus aprēķinās no 1000 eiro.

Kādos gadījumos kurš aizdevuma veids būs izdevīgāks?

Nav viennozīmīgas atbildes uz šo jautājumu, jo viss ir atkarīgs no situācijas un aizdevuma procentiem par kuriem vienojaties ar aizdevēju. Tomēr, ja skaidri zināmas visas plānotās izmaksas, izdevīgāks varētu būt patēriņa kredīts, jo tam raksturīgas zemākas procentu likmes nekā kredītkartei.

Kāds ir galvenais risks katram no aizdevumiem?

Patēriņa kredīta gadījumā liels risks ir aizņemties vai nu par daudz, vai par maz. Tā, piemēram, ja ieplānots ceļojums, kuram tika noformēts patēriņa kredīts, un tā laikā parādījās papildus neplānoti izdevumi. Vai otrādi – aizņēmāties mājas remontam summu X un iztērējat tikai pusi, bet procentus jāmaksā par visu summu.

Savukārt kredītkartes gadījumā risks ir nokļūt situācijā, kad nav iespējams atmaksāt kredītu un ilgāku laiku maksājat procentus par kredītlīnijas izmantošanu. Tā, piemēram – iztērējot 800 eiro kredītlīniju, kuras procentu likme ir 2% mēnesī, katru mēnesi jāmaksā 16 eiro tikai par to, ka kredītlīnija iztērēta, nemaz nedzēšot aizdevuma pamatsummu.

Kā pārliecināties, ka aizņematies izdevīgi?

Abiem aizdevumiem ir viens raksturīgs un kopīgs risks, un tas ir – neizdevīgi aizņemties. Tāpat kā dažādos veikalos ir dažādas cenas ikdienas precēm, tā arī kredītus un kredītkartes izsniedz ar dažādiem nosacījumiem. Tas nozīmē, ka pirms kredīta ņemšanas aizdevumus vajadzētu salīdzināt un izvēlēties to, kura piedāvātie nosacījumi ir labāki. Lai šis process neaizņemtu daudz laika, kredītu salīdzināšanu savā mājaslapā viegli paveikt piedāvā Somijas uzņēmums Sortter. Somijas uzņēmuma mājaslapā iespējams salīdzināt visa veida kredītus – ne tikai patēriņa kredītus un kredītkartes, bet arī, piemēram, auto kredītu un līzingu.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.