Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Parādsaistības un parādu piedziņa: Kas par to jāzina?

Uzņemoties jebkuras finansiālas saistības, vai tas būtu kredīts vai kāds cits darījums, ir jāievēro viens būtisks priekšnoteikums – saistības ir jānokārto savlaicīgi. Ja persona neievēro līguma noteikumus un savlaicīgi neveic maksājumu, kreditors ir tiesīgs piemērot soda sankcijas, kā arī uzsākt parāda piedziņu. Ko vērts zināt par šo procesu? Par to vairāk turpinājumā.

Kurā brīdī finansiālās saistības kļūst par parādu?

Pastāv uzskats, ka parādnieku sarakstā var iekļūt uzreiz, tiklīdz tiek nokavēts viens maksājums. Tomēr tas tā nav. Parādnieku datubāzē persona tiek iekļauta vien tad, kad maksājums kavēts ilgāku laika posmu (60 dienas) un, ja persona nav izteikusi nekādus rakstiskus iebildumus par parāda apmēru un pamatojumu, vai arī šie iebildumi ir noraidīti.

Ja parādnieks savas saistības nekārto ilgāku laiku, var tikt uzsākta parādu piedziņa.

Inkaso

Parādu ārpustiesas piedziņu jeb inkaso īsteno licencētas parādu piedziņas firmas. Šīs firmas sazinās ar debitoru un aicina samaksāt parādu, piedāvā vienoties par parāda atmaksas laiku un termiņu, kontrolē maksājumu veikšanu, uztur kredītvēstures datubāzi.

Cesija

Parādu piedziņas kompānijas piedāvā arī tādu pakalpojumu kā cesija. Tā ir parādsaistību pirkšana, kas nereti tiek izmantota situācijās, kad parādi ir lieli un seni.

Parādu piedziņa tiesas ceļā

Ja inkaso tomēr nenes cerētos rezultātus, tad kreditors var vērsties tiesā. Protams, ir arī iespēja tiesā vērsties uzreiz, nemaz neizmantojot inkaso.

Jāņem vērā, ka arī pēc tiesas lēmuma tiesu izpildītājs vispirms piedāvā veikt brīvprātīgu parādu atmaksu. Un tikai pēc tam tiek uzsākts piespiedu piedziņas process.

Kā parūpēties par finansiālo stabilitāti?

Ir skaidrs, ka parādu piedziņa nav patīkama pieredze. Tādēļ ir ļoti būtiski rūpēties par savu finansiālo stabilitāti un izvērtēt savas iespējas ik reizi, kad uzņematies jaunas saistības. Izvērtējiet ne tikai savus ienākumus, bet arī izdevumus un iespējamos riskus!

Ja tomēr rodas kādi sarežģījumi, svarīgi laicīgi sazināties ar kreditoru, lai to atrisinātu abām pusēm pieņemamā veidā.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.