Reklāma

Kravu ekspedīcija un ekspeditors: viss, kas jums jāzina

Kravu ekspedīcija ir visai sarežģīts process, kas prasa atbilstošas zināšanas, pieredzi un smagu darbu. Produktu vai citu preču pārvadāšana var sagādāt daudz nepatikšanu, tāpēc nereti tiek nolemts kravu transportēšanu uzticēt pieredzējušiem ekspeditoriem vai uzņēmumiem, kas ne tikai parūpējas par visām formalitātēm un drošu kravas transportēšanu, bet arī ļauj uzņēmumam iegūt priekšrocības salīdzinājumā ar konkurentiem.

Kas ir kravu ekspedīcija un kā tā notiek?

Viens no visbiežāk izvēlētajiem/nepieciešamākajiem starptautisko kravu pārvadājumu pakalpojumiem biznesā ir kravu ekspedīcija. Kravu ekspedīcijas uzņēmumi koordinē preču pārvadāšanu no vienas atrašanās vietas uz otru, izmantojot dažādus transporta veidus: lidmašīnas, kravas kuģus, vilcienus un autotransportu, kas šobrīd ir pats populārākais.

Tālāk sīkāk aplūkosim pašu kravu ekspedīcijas procesu, kas parasti sastāv no 6 soļiem.

1. solis: Kravas eksports

Eksports ir kravas pārvietošana no nosūtītāja norādītās vietas uz ekspeditora noliktavu. Šo procesu parasti veic, izmantojot kravas automašīnu. Eksporta ilgums ir atkarīgs no ģeogrāfiskās atrašanās vietas, attāluma un pārvadātās kravas veida. Vidēji pirmais posms var ilgt no pāris stundām līdz pat dažām nedēļām. Atbildība par eksporta organizēšanu ir atkarīga no vienošanās. Par to var parūpēties ekspedīcijas uzņēmums, pats kravas nosūtītājs vai vietējais transporta uzņēmums. Protams, visērtāk ir gadījumā, ja visu pakalpojumu paketi nodrošina viens ekspedīcijas uzņēmums.

2. solis: Kravas kontroles punkts

Kravas eksporta posma beigās nākamais solis ir pārbaudīt, cik labā stāvoklī krava tika nogādāta noliktavā. Pārbaudes laikā ekspeditors pārliecinās, ka krava ir pārvadāta bez jebkādiem bojājumiem, grūtībām vai starpgadījumiem.

3. solis: Muitas eksporta formalitātes

Pirms preču izvešanas no izcelsmes valsts ir jāsaņem atļauja no vietējām muitas iestādēm. Šādu procedūru veic muitas brokeris. Viņš ir atbildīgs par detalizētas informācijas sniegšanu par kravu un citiem dokumentiem, kas nepieciešami atļaujas saņemšanai. Parasti par visiem nepieciešamajiem dokumentiem parūpējas ekspeditors. Tomēr, ja ekspedīcijas uzņēmums šādu pakalpojumu nepiedāvā, jums būs jāmeklē papildu pakalpojumu sniedzējs, kas palīdzēs nokārtot muitas formalitātes. Ņemiet vērā, ka dažādās valstīs tiek piemēroti atšķirīgi noteikumi, tāpēc arī nepieciešamie dokumenti var atšķirties.

4. solis: Kravas uzskaite un pirmsimporta pārbaude

Kravas sagatavošana nosūtīšanai sastāv no vairākiem atšķirīgiem soļiem. Kad preces tiek izkrautas ekspeditora noliktavā, ekspeditors veic kravas pieņemšanas procedūru un pārbauda, vai visas nosūtītāja preces ir piegādātas noteiktajos daudzumos. Pēc tam krava tiek apstiprināta, un pārbaudītās preces tiek sagatavotas eksportam, kā arī tiek pārskatītas kravas pavadzīmes un citi nepieciešamie kravas pārvadāšanas dokumenti.

5. solis: Muitas importa formalitātes

Importa muitas formalitātes parasti kārto kravas ekspeditors vai muitas brokeris. Muitas pārbaude tiek veikta preču vērtības un veida deklarācijā. Šo deklarācijas informāciju izmanto, lai reģistrētu muitas nodokļus, citus nodokļus un preces. Atkarībā no vienošanās par to var parūpēties vai nu kravas nosūtītājs, vai arī saņēmējs.

6. solis: ierašanās galamērķī un kravas pārbaude

Kad krava nonāk paredzētajā vietā, tiek veikti vairāki soļi. Vispirms kravas ekspeditors saņem visus ar kravu saistītos dokumentus un neapmaksātos pārvadātāja rēķinus, ja tādi ir. Pēc tam tiek pārbaudīts, vai krava ir ieradusies neskarta un tai nav nekādu bojājumu vai defektu.

Kas ir ekspeditors un kāda ir viņa loma?

Kravas ekspeditors ir persona, kas organizē un pārrauga kravu pārvadājumus. Viņš ir atbildīgs par preču drošu transportēšanu, brauciena dokumentiem un preču nogādāšanu galamērķī. Ekspeditori parasti slēdz līgumus ar pārvadātājiem un koordinē visu kravas transportēšanas procesu. Dažkārt viens uzņēmums sniedz gan ekspedīcijas, gan kravu pārvadājumu pakalpojumus.

Apskatīsim sīkāk, kādas funkcijas veic kravas ekspeditors:

Sūtījumu izsekošana. Kravas ekspeditori izmanto transporta vadības sistēmas, kas var izsekot katru kravas transportēšanas posmu. Tas palīdz viņiem sekot līdzi tam, kur atrodas saskaņotā krava un vai viss notiek saskaņā ar plānu.

Muitas starpniecība. Lai veiktu šo funkciju, ir nepieciešama muitas brokera licence. Tikai licencētas personas var nodrošināt pilnu dokumentāciju, kas nepieciešama eksporta un importa procesa pabeigšanai.

Uzglabāšana. Kravas ekspeditoriem bieži vien ir noliktavas, kas atrodas ģeogrāfiski izdevīgās vietās dažādās valstīs un pilsētās. Lai kravas transportēšanas process noritētu ātri un efektīvi, vispirms tiek piedāvāts kravu transportēt uz noliktavām, kas atrodas pašās ērtākajās vietās.

Sarunu vešana. Ekspeditori ar pārvadātājiem vienojas par visiem kravu pārvadāšanas nosacījumiem. Viņi vienojas par cenu, pārvadāšanas noteikumiem, kravas svaru, termiņiem utt. Tādējādi krava galamērķi sasniedz ātri un ar viszemākajām izmaksām.

Dažādu kravu apvienošana. Profesionāls ekspeditors visu izplāno līdz pat pašai mazākajai detaļai. Tas vienā transportlīdzeklī var ievietot vairākas mazākas kravas, tādējādi ietaupot pārvadāšanas izmaksas. Vissvarīgākais ir laba koordinēšana un laika plānošana.

Kravas apdrošināšana. Kravas ekspeditors var piedāvāt kravas apdrošināšanas polisi, kas kompensēs zaudējumus, ja preces tiek sabojātas vai nozagtas.

Uzticams ekspeditors ir biznesa panākumu atslēga

Lai ātri un veiksmīgi transportētu preces uz galamērķi, ir ne tikai labi jāpārzina dažādu valstu likumi, jāzina, kādi dokumenti ir nepieciešami, lai ievestu preces ārvalstīs, bet arī jāprot pareizi vadīt visus transportēšanas procesus, sākot no kravas izkraušanas, sagatavošanas transportēšanai līdz piegādei uz galamērķi.

Protams, katrs uzņēmums var izvēlēties parūpēties par kravas transportēšanas procesu paša spēkiem vai arī uzticēt to specializētam preču pārvadāšanas uzņēmumam. Ja esat nolēmis šo procesu kā ārpakalpojumu uzticēt ekspedīcijas uzņēmumam, mēs iesakām nesteigties un izvēlēties uzticamu sadarbības partneri. Galu galā tieši tas var palīdzēt jūsu uzņēmumam pilnveidoties un attīstīties.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.