Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kas jāzina pirms ņemt naudas aizdevumu? 5 vienkārši soļi ceļā uz pareizu lēmumu

Pateicoties interneta sniegtajām iespējām, mūsdienās aizdevumus ir ērti un vienkārši noformēt. Tie var būt lielisks palīgs dažāda veida situācijās – it īpaši neparedzētu izdevumu gadījumā. Lai gan process ir ļoti vienkāršs, pret to nevajadzētu attiekties vieglprātīgi. Iepazīšanās, izvērtēšana un analīze ir svarīgs nosacījums, lai gala darījums būtu lēmums, kuru nevajadzēs nožēlot. Šajā rakstā uzzināsi 5 svarīgākas lietas, kas jāņem vērā, pirms ņemt naudas aizdevumu

1.Definē aizdevuma mērķi

Vai esi dzirdējis teicienu, ka mērķis attaisno līdzekļus? Tā ir taisnība! Bet ar vienu nosacījumu – mērķim ir jābūt konkrētam.

Protams, kredīti lielākoties tiek ņemti, kad nonākam negaidītās situācijas – nepieciešams steidzams auto remonts, jāapmaksā pēkšņi medicīniska rakstura pakalpojumi un citas force majore situācijas, ar ko saskaramies ik uz soļa. Saprotams, tās neviens nav ieplānojis, tāpēc naudas aizdevums nereti ir vienīgais risinājums. Un tomēr, aizņemoties naudas līdzekļus, ir jābūt stingrai nostājai, ka tas tiek darīts, lai risinātu tieši šo konkrēto problēmu.

Otrs populārākais iemesls, kādēļ cilvēki uzņemas kredītsaistības, ir vēlme uzlabot dzīves kvalitāti. Iespējams, pašu spēkiem to nav iespējams izdarīt tik ātri, cik gribētos. Taču apziņa, ka tūlītējs risinājums vainagosies ar acumirklīgu labsajūtu un produktivitāti, tātad – paātrinās arī darba tempus, ir spēcīgs arguments. Piemēram, šajā pētījumā tika noskaidrots, ka Covid-19 pandēmijas laikā rīdzinieki visvairāk aizņemas mājokļa remontam (22%) un automašīnas iegādei (35%).

2.Veic plusu un mīnusu analīzi

Kad aizdevuma mērķis ir definēts, jāizvērtē, vai tas ir gana svarīgs. Apdomā, vai tiešām auto remonts ir vitāli nepieciešams šobrīd, vai tomēr tas var mazliet pagaidīt? Var gadīties arī tā, ka rūpīgu pārdomu rezultātā cilvēks nonāk pie secinājuma, ka konkrētajā situācija labākā alternatīva tomēr būs līzings vai uzkrājums. Jāatceras, ka nav ieteicams aizņemties naudu impulsa pārņemtās situācijās.

Kredītdevēju pakalpojumi ir domāti, lai tos izmantotu apzinīgi. Ja mērķis tiešām attaisno līdzekļus, tad varam pāriet pie nākošā svarīgā punkta ceļā uz pareizu lēmumu.

3.Noskaidro, kāds naudas aizdevums Tev ir nepieciešams

Kredītu piedāvājums šobrīd ir daudzveidīgs – pieejami gan banku, gan nebanku naudas aizdevumi. Nebanku naudas aizdevumi pēdējā laikā ir iemantojuši sevišķu popularitāti, jo tos var noformēt internetā. Tas nav laikietilpīgs process un neparedz nogurdinošo formalitāšu kārtošanu. Tomēr par visu pēc kārtas. Daži no populārākajiem kredītu veidiem ir:

 • Patēriņa kredīts

Patēriņa kredīts var būt gan banku, gan nebanku aizdevuma veids. Tas galvenokārt paredzēts dzīves kvalitātes uzlabošanai.

Patēriņa kredīts būs Tev piemērots aizdevuma veids, ja tēmē uz nopietniem mērķiem, kā piemēram, automašīnas iegāde, biznesa uzsākšana, pašizglītība vai veselības uzlabošanas pasākumi. Kā plusu var minēt to, ka atmaksas termiņš ir pielāgojams iespējām un variē no dažiem mēnešiem līdz vairākiem gadiem. Arī pieejamā summa var būt dažāda – sākot no pāris simtiem līdz vairākiem tūkstošiem. Naudas izteiksmes ziņā patēriņa kredīts paver plašākas iespējas nekā, piemēram, ātrais kredīts.

Patēriņa kredītu var noformēt attālināti – viss, kas nepieciešams, ir dators vai tālrunis un interneta savienojums. Tādejādi tiek ietaupīts laiks un izdevumi, ko būtu jāvelta, dodoties uz kredītiestādi. Aizdevējs nelūgs pierādīt, kādiem mērķiem kredītu plāno iztērēt, tādēļ ar naudas summu vari rīkoties pēc saviem ieskatiem.

 • Ātrais kredīts

Ātrais kredīts ir nebanku aizdevuma veids, kurā iespējams saņemt naudas līdzekļus līdz pat 1000 Eiro uz termiņu, kas nav ilgāks par 30 dienām. Taču daži aizdevēji, piemēram, Viasms, piedāvā elastīgu atmaksas grafiku jeb iespēju vienoties par ikmēneša minimālajiem maksājumiem. Ātrais aizdevums paredzēts negaidītu situāciju un tēriņu nosegšanai.

Ātrais kredīts būs Tev piemērots aizdevuma veids, ja pietrūkst naudas līdz algai, lai samaksātu rēķinus. Var gadīties arī tādas situācijas, kad pēkšņi salūzt mašīna vai sadzīves tehnika, kam ir nepieciešams tūlītējs remonts. Vai, piemēram, kārotajai lietai izliktas milzu atlaides, kas nevar gaidīt. Šādos gadījumos ātrais kredīts ir gana parocīgs risinājums.

Svarīgākais, ka ātro kredītu var patiešām ātri un ērti noformēt internetā, un naudas līdzekļi nonāks Tavā kontā dažu minūšu laikā. Ar izsniegtajiem naudas līdzekļiem vari rīkoties pēc sava ieskata.

 • Hipotekārais kredīts

Hipotekārais kredīts ir banku aizdevums, kuru izsniedz īpašuma iegādei. Tā kā izsniedzamā naudas summa ir mērāma simtos tūkstošos, aizdevēja risks ir augsts un arī procenti – lielāki. Hipotekārā kredīta noformēšanas process ir garš – aizdevējs rūpīgi vērtē Jūsu kredītvēsturi un ienākumus. Protams, arī atmaksas termiņš nav mēnesis. Parasti tie ir vairāki gadu desmiti.

 • Līzings

Termins ‘’līzings’’ visbiežāk asociējas tieši ar automašīnām. Līzings ir finanšu pakalpojums, kura rezultātā līzinga devējs dod līzinga ņēmējam tiesības izmantot līzinga objektu apmaiņā pret līgumā norunātajiem maksājumiem.

Respektīvi, līzinga gadījumā faktiskais mantas īpašnieks ir līzinga kompānija. Tu kļūsti par īpašnieku tikai tad, ja esi izvēlējies finanšu līzingu un, protams, tiek apmaksāta pilnā vērtība. Ja esi izvēlējies operatīvo līzingu, mantas īpašnieks paliks līzinga kompānija.

 • Studiju un studējošā kredīts.

Abi kredīti ir banku aizdevums, kuru saņemšanai lielākoties būs nepieciešams galvotājs. Studiju kredīts nosedz mācību maksu, savukārt studējošā kredīts ir kā stipendija, kas ļauj izmantot piešķirtos naudas līdzekļus ikdienas tēriņiem.

 • Overdrafts un kredītlīnija

Overdrafts tiešā veidā tiek saistīts ar algas kontu. Būtībā tas ļauj iztērēt savu naudu avansā, tomēr pieejamais līdzekļu apjoms nekad nebūs lielāks par 50% no ikmēneša algas.

Kredītlīnija ir pieejamo līdzekļu apmērs atsevišķā kontā. Summas apmērs drīzāk būs atkarīgs no kredītvēstures, tomēr savs īpatsvars būs arī ienākumu avotam.

Abu aizdevuma veidu īpatnība slēpjas tajā, ka procenti jāmaksā vien par izmantoto naudas summu.

4.Nosaki aizdevuma summu, salīdzini aizdevējus un līguma nosacījumus

Pirms uzsāc kredītu un aizdevēju salīdzināšanu, Tev ir jābūt idejai par to, cik lielu aizdevuma summu vēlies aizņemties un cik ilgā laika perioda plāno to atmaksāt. Lielā mērā tas ir atkarīgs no mērķa, ko noskaidroji jau pašā sākumā. Atceries – neaizņemies vairāk nekā Tev ir nepieciešams, tikai tāpēc, ka kreditors piedāvā izsniegt lielāku kredīta summu!

Visu licencēto kredītdevēju mājaslapās ir pieejams līguma paraugs. Nevajadzētu slinkot un atmest šim punktam ar roku, tā kā līgumā ir ietverta svarīgākā informācija par aizdevumu. Piemēram, gada procentu likme jeb GPL. Visizdevīgākā gada procentu likme vienmēr būs tā, kas ir zemāka.

Līdzīgi ir arī ar soda procentu apmēru. Ja kredīts netiek atmaksāts laicīgi, tiek piemēroti papildus soda procenti. Savukārt, ja netiek maksāti arī tie, kredītdevējs agri vai vēlu vēlēsies piedzīt parādu.

Citas lietas, ko meklēt aizdevēja mājaslapā vai līguma nosacījumos:

 • Vai procenti paliek nemainīgi visu līguma laiku?
 • Vai jāveic papildus izmaksas, ja kredīts tiek atmaksāts ātrāk?
 • Kas notiks, ja noteiktajā laikā netiks samaksāts maksājums?
 • Cik jāmaksā katru mēnesi un cik ilgu laiku?
 • Kāda ir kopējā summa, ko jāapmaksā?

Jāatceras, ka aizdevums tiek izsniegts personām vecumā no 20 līdz 70 gadiem, ar stabiliem ienākumiem, ‘’tīru’’ kredītvēsturi un bankas kontu kādā no Latvijas bankām.

5.Pēdējais, bet svarīgākais solis – rūpīgi izvērtē savas iespējas atgriezt aizdevumu

Šis punkts ietver sevī atkārtotu plusu un mīnusu analīzi, kā arī budžeta plānošanu.

Kredīts var būtiski ietekmēt Tavus ikdienas paradumus, tāpēc labs ieteikums ir pierakstīt visus ienākumus un izdevumus, lai izvērtētu, cik lielu summu mēnesī vari atļauties maksāt. Vēlreiz pārdomā, vai tiešām kredīts ir vienīgā iespēja. Un atceries: aizņemoties naudu, svarīgākais ir pārliecība par iespēju to atgriezt, kas balstīta reālos aprēķinos.

Secinājumi

Mūsdienās kredītam nav jābūt par slogu vai apgrūtinājumu. Lai nonāktu pie pareizā lēmuma, kuru vēlāk nevajadzēs nožēlot, pieturies pie šiem soļiem: definē aizdevuma mērķi, piemeklē sev atbilstošāko aizdevuma veidu, nosaki nepieciešamā aizdevuma summu, salīdzini aizdevējus un rūpīgi izvērtē savas iespējas atmaksāt kredītu.

Ja mērķis attaisno līdzekļus un ikmēneša ienākumi ir samērīgi ar izdevumiem, tad naudas aizdevums var sniegt tūlītēju iespēju atrisināt akūtu problēmsituāciju vai uzlabot dzīves kvalitāti.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.