Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kas hibrīda lācītim vēderā?

Hibrīda dzinēja auto šobrīd piedzīvo plašu popularitātes uzplaukumu, un daudzi apgalvo, ka jau tuvāko gadu laikā hibrīda piedziņa kļūs par populārāko visu auto vidū. Hibrīda tehnoloģijas apvieno standarta iekšdedzes dzinēja ērtības ar elektroauto pozitīvajām īpašībām — degvielas ekonomiju, samazinātu izmešu daudzumu, klusāku pārvietošanos. Bet hibrīda auto var būt ļoti atšķirīgi savā starpā. Skaidrojam, kas īsti ir hibrīds, kā tas darbojas un kādas ir dažādu hibrīda tehnoloģiju atšķirības.

Hibrīda dzinējs: vienkārši par komplicēto

Hibrīdauto “lācīša vēderā” ir gan elektriskais motors, gan iekšdedzes benzīna vai dīzeļa dzinējs. Auto ar pilnu hibrīda piedziņu pārvietojas ar elektrisko motoru zemā ātrumā, bet, uzņemot apgriezienus, vadību pārņem iekšdedzes dzinējs. Elektriskais motors hibrīdauto var būt gan uzlādējams gan pašuzlādes jeb tāds, kas automātiski uzlādējas braukšanas laikā, izmantojot bremzēšanas procesā pielietoto enerģiju. Daudzi braucēji īpaši novērtē pašuzlādes hibrīda ērtības, jo tas ļauj neraizēties par uzlādes staciju pieejamību vai elektrības patēriņu mājās. Savukārt uzlādējamie hibrīdi parasti var lepoties ar augstāku elektriskās baterijas jaudu un garākiem pārbraucieniem tikai ar elektromotoru.

Priekšrocības — videi draudzīgs un ekonomisks

Galvenais hibrīda trumpis noteikti ir tā samazinātais degvielas patēriņš. Līdz ar zemāku degvielas patēriņu, hibrīda auto izdala mazāk izplūdes gāžu, esot dabai draudzīgāks. Tāpat tas ietaupa degvielu. Tomēr ir vērts apdomāties pirms viennozīmīgi dēvēt hibrīdu par izdevīgāko auto, jo jāņem vērā vairāki faktori. Hibrīda degvielas ekonomija ir visefektīvākā, pārvietojoties lēnākā pilsētas satiksmē vai bieži pārslēdzot ātrumus, bet mazāka — braucot pa lielceļiem. Tāpat hibrīdauto parasti ir dārgāki par auto ar standarta iekšdedzes dzinēju. Bet, izmantojot hibrīdauto ilgtermiņā, lai pārvietotos pa pilsētu, kā arī izmantojot nodokļu atlaides, ko valsts piešķir videi draudzīgiem auto, hibrīdauto iegāde var būt finansiāli izdevīgs lēmums.

Trūkumi?

Autoražotāji aktīvi strādā, lai novērstu visus agrīno hibrīdauto modeļu trūkumus. Piemēram, kādreiz hibrīda auto to dubulto tehnoloģiju dēļ parasti bija smagāki par standarta auto, kā arī tiem bija grūti panākt ierastos auto jaudas un ātruma testos. Bet šodien viss ir mainījies un, piemēram, tādu auto kā Suzuki Vitara vai Citroën C5 X jaunās hibrīda versijas pierāda, ka hibrīda tehnoloģijai ir pa spēkam ne vien panākt, bet pat pārsteigt konkurentus gan ar jaudu, gan vadāmību un vispārēju braukšanas komfortu. Jau pieminētais Suzuki Vitara hibrīds ir jaudīgs kā pilsētā, tā bezceļos, apgāžot dažādus stereotipus par hibrīda piedziņu.

Pilns vai daļējs: kādu hibrīdu izvēlēties

Līdzās jau iepriekš minētajam uzlādējamo un pašuzlādes hibrīdu dalījumam, pastāv vēl viens veids, kādā kategorizēt hibrīdauto — pilns vai daļējs (mild). Pilna hibrīda tehnoloģija ļauj auto pārvietoties tikai ar elektrisko motoru līdz noteiktam braukšanas ātrumam. Savukārt daļēja hibrīda tehnoloģijas auto gadījumā elektriskais motors tikai asistē iekšdedzes dzinējam, palīdzot tam efektīvāk patērēt degvielu. Daļēja hibrīda tehnoloģija nenodrošina visas hibrīdauto priekšrocības, bet tā var ievērojami samazināt degvielas patēriņu. Daļēja hibrīda auto ir, piemēram, Suzuki S-Cross vai Suzuki Ignis.

Ideālais auto pilsētvidei

Kad vislabāk izvēlēties auto ar hibrīda piedziņu? Visvairāk priekšrocību degvielas ekonomijas ziņā hibrīds sniegs tiem, kas pārvietojas pilsētas vidē, jo tā elektriskais motors pārņems grožus savās rokās, uzsākot braukšanu un apstājoties. Taču kāds no uzlādējamajiem hibrīdiem ar lielāku elektriskās baterijas kapacitāti var būt degvielas ziņā ekonomisks ikvienam, kas ikdienā brauc īsākas distances. Tāpat hibrīds ir laba izvēle katram, kas novērtē fleksibilitāti braukšanas apstākļos, jo tas ir piemērots gan pilsētas sastrēguma stundai darba dienās, gan izbraukumam pie dabas brīvdienās.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.