Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kādos gadījumos ieteicams veikt ādas veidojumu pārbaudi

Grūti būtu atrast cilvēku, kuram uz ādas nav nevienas pašas dzimumzīmes, papilomas vai cita ādas veidojuma. Visbiežāk uz ādas dažādās ķermeņa vietās ir pat vairāki desmiti ādas veidojumu. Kā zināt, vai tie ir labdabīgi un neapdraud veselību? Jādodas pie dermatologa uz ādas veidojumu pārbaudi

Dermatoskopija – veidojumu pārbaude vairākkārtējā palielinājumā

Dermatoskopija ir viena no pamata izmeklējumu metodēm, ko izmanto dermatologs savā darbā. Ārsts vairākkārtējā palielinājumā un spēcīgā apgaismojumā veic ādas veidojumu pārbaudi. Tādā veidā ārsts var ieraudzīt tās ādas struktūras, kas ar neapbruņotu aci nav saskatāmas. Šis izmeklējums ir drošs un piemērots pacientiem jebkurā vecumā. Iespējams veikt gan optisko dermatoskopiju, gan digitālo. Vienkāršākos gadījumos ārstam pietiek veikt optisko dermatoskopiju ar lupai līdzīgu rīku, bet digitālo izmeklējumu visbiežāk mēdz veikt neskaidros gadījumos, jo iespējams palielināt attēlu pat 100 reizes.

Kad veikt ādas veidojumu pārbaudi

Ādas veidojumu pārbaudei vajadzētu būt vienam no regulāriem un profilaktiskiem izmeklējumiem, ko veic vismaz reizi dažos gados, ideālā gadījumā reizi gadā. Tas nepieciešams, lai monitorētu ādas veidojumu stāvokli un savlaicīgi pamanītu izmaiņas, noteiktu to dabu, izvērtētu ļaundabīgu veidojumu riskus.

Regulāri veikt ādas veidojumu pārbaudi īpaši ieteicams, ja:

 • ir daudz ādas veidojumu un dzimumzīmju;
 • ģimenē kāds jau ir slimojis ar ļaundabīgām ādas saslimšanām;
 • ādas veidojumu daudzumā un struktūrā notikušas izmaiņas;
 • plānots veikt dzimumzīmes vai cita veidojuma noņemšanu.

Īpaša uzmanība jāpievērš dzimumzīmēm

Dzimumzīmes ir izplatītākie ādas veidojumi, kas ir gandrīz visiem cilvēkiem. Tāpat tieši dzimumzīmēm līdzīgi veidojumi visbiežāk attīstās par melanomu jeb ādas vēzi. Saslimstība ar melanomu pēdējos gados pieaugusi, arvien biežāk saslimst gados jauni cilvēki. Tāpēc ir svarīgi runāt par profilaktiskām darbībām, kas ļautu izvairīties no sliktākā scenārija. Melanomas gadījumā ir būtiski atklāt slimību pēc iespējas ātrāk, jo tad ārstēšana ir efektīvāka, cerības uz izveseļošanos lielākas. 

Katram pašam mājas apstākļos jāseko līdzi savu dzimumzīmju veselībai un izskatam, ik pa laikam tās jāapskata spogulī, jāpiefiksē, ja notikušas izmaiņas. Ja tā, tad jādodas pie dermatologa un jāveic pārbaudes. 

Dzimumzīmju pazīmes, kurām noteikti jāpievērš uzmanība un jārāda dermatologam, ir:

 • vairāk nekā divas krāsas;
 • asimetriska forma, robežas nav labi saskatāmas;
 • izmēra palielināšanās neilgā laika posmā;
 • notikusi dzimumzīmes mehāniska traumēšana;
 • uz virsmas ir kreveles, asinis;
 • nepatīkamas sajūtas, nieze;
 • parādījies jauns un aizdomīgs veidojums.

Dzimumzīmju noņemšana ar lāzeru

Gadījumos, kad dzimumzīme atrodas vietā, kur ir paaugstināts traumēšanas risks, kur to rīvē apģērbs, kā arī tad, ja dzimumzīme ir estētiski traucējoša, ieteicams apsvērt tās noņemšanu ar lāzeru. 

Pirms dzimumzīmes noņemšanas ar lāzeru obligāti jāveic ādas veidojuma pārbaude, kurā dermatologs nosaka, kāda ir veidojuma daba, vai to drīkst likvidēt ar lāzeru. Ja veidojumā nekonstatē ļaundabīgas pazīmes, tad visbiežāk dermatologs dod akceptu noņemšanai ar lāzeru.

Šī procedūra ir ātra, mazsāpīga, bez šuvēm, ar īsu sadzīšanas laiku. Procedūras laikā tiek likvidēti tikai dzimumzīmes audi, netiek bojāta apkārtējā āda. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.