Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kādi pavasara darbi dārzā jāpaveic šosezon

Foto: freepik.com

Pavasaris ir atnācis un laiks ķerties klāt dārza darbiem. Dienas kļūst garākas, gaišais laiks ir arvien vairāk. Līdz ar sauli un siltumu, arī daba mostas un sāk atdzīvoties. Pirmie pumpuri, zaļie zāles stiebri un spilgti zaļās lapas kokos mudina doties ārā un ieelpot svaigo pavasara gaisu.

Ja neesi droša, no kura gala sākt un ko darīt, lai sakoptu un sagatavotu dārzu sezonai – nesatraucies! Esam sagatavojuši plānu, kādi pavasara darbi dārzā jāpaveic, un vairākus padomus, kā neaizmirst svarīgākos darbus. Sāksim ar dārza tīrīšanu un sagatavošanu, pēc tam ķersimies klāt stādīšanai un pārstādīšanai, kam sekos kopšana un uzturēšana. Bet par visu pēc kārtas.

1. Dārza tīrīšana un sagatavošana

Lai dārzs izskatītos sakopts, kārtīgs un tīrs, jāsāk ar ģenerālo tīrīšanu. Tieši tāpat kā mājās, arī dārzā sakārto un iztīri katru stūrīti, katru vietiņu. Noņem visus mirušos vai bojātos augus , kas palikuši dārzā no pagājušās sezonas, dodot vietu jauniem augiem. Atbrīvo dārza mēbeles no gružiem un sakritušajām lapām. Pārliecinies, vai nav nepieciešams atjaunot mēbeles, pārvalkus un spilvenus. Noslauki galdus, krēslus un saliec tos pa vietām.

Sagrāb augsni, atbrīvojot visas sablīvētās vietas, kā arī noņemot nezāles un vecās lapas. Augsnes grābšana arī vizuāli radīs sakopta dārza veidolu. Ja nepieciešams, apgriez kokiem vecos zarus. Pēdējais solis sakopšanā ir vecās komposta kaudzes izvešana, kā arī augsnes pabarošana ar organisko materiālu, lai uzlabotu augsnes auglību un sagatavotu to jauno augu stādīšanai. Pavasara darbi dārzā ar to būs sākti.

2. Stādīšana un pārstādīšana

Pirms sāc darboties, izlem, ko šogad stādīsi un audzēsi. Izveido plānu, kurā atbildi uz jautājumiem:

  • Ko šogad stādīšu?
  • Ko nepieciešams pārstādīt?
  • Kādi stādi un sēklas man jau ir?
  • Kādi stādi un sēklas vēl jāiegādājas?
  • Kāds būs stādu izvietojums dārzā?

Ja dārzs ir neliels, tad aptvert un izplānot visu ir vieglāk. Ja dārzs ir liels, tad iesakām visu pierakstīt, lai neko neaizmirstu. Te var noderēt arī dārza uzzīmēšana un vizualizēšana, lai saprastu, kā viss kopā izskatīsies. Pievērs uzmanību tam, kāda vide patīk konkrētiem augiem – saulaina, ēnaina, aizvējš vai vējaina vieta. Padomā arī par to, kurā sezonas laikā augs zaļos vai dos ražu.

Lai pavasara darbi dārzā ritētu raitāk, iesaisti palīgus. Kopā rodas labākās idejas. Plānojot augu izvietojumu dārzā, ņem vērā arī to, kuri augi ar kuriem “draudzējas”, viens otru nenomācot. Piemēram, tomāti draudzējas ar burkāniem, baziliku, gurķiem un kartupeļiem. Burkāni draudzējas ar tomātiem, pupām, sīpoliem un salātlapām.

Foto: freepik.com/prostooleh

3. Kad plāns gatavs

Izlem, vai sāksi audzēt stādus pati no sēklas, vai dosies uz stādaudzētavu, kur stādi dārzam pieejami plašā izvēlē. Kad stādi izaudzēti vai iegādāti, pārstādi tos savās dārza dobēs. Svarīgi katram stādam ievērot pareizas atstarpes un stādīšanas dziļumu, lai tas varētu pilnvērtīgi augt un dot ražu.

Ja šogad vēlies papildināt dārzu ar jauniem kokiem, augļu koku stādi prasa īpašas rūpes. Atrodi tiem labāko vietu dārzā, nodrošinot piemērotus apstākļus un regulāru laistīšanu, lai tie spētu ieaugties jaunajā vietā. Taču pavasara darbi dārzā ar to nebeidzas.

4. Kopšana un uzturēšana

Dārzs sakopts, šīs sezonas plāns gatavs, jaunie stādi izaudzēti vai iegādāti, viss sastādīts. Laiks atpūsties un skatīties, kā viss augs un ražos. Ja vien ar to viss beigtos. Tagad viss ir tikai sācies! Lai visu sezonu varētu kopt un uzturēt dārzu, noderēs atbilstoša dārza tehnika – zāles pļaujamā mašīna, zaru šķēres, aerators, trimmeris un cita lielāka vai mazāka tehnika.

Atceries regulāri aplaistīt dārzu, taču nepārlej par daudz. Ievēro arī noteikumu, ka dārzu var laistīt agrā rīta stundā, pirms karstās saules, vai vēlā vakara stundā, kad saule jau norietējusi. Lai palīdzētu saglabāt mitrumu un novērstu nezāļu augšanu, vari izmantot mulču. Tā arī vizuāli padara dārzu sakoptāku.

Lai nodrošinātu augus ar visām vajadzīgajām barības vielām, pēc nepieciešamības mēslo augus visas sezonas garumā. Tāpat arī regulāri apgriez tos, lai veicinātu veselīgu augšanu, ražas došanu un kontrolētu to izmēru. Ja dārzā pamani kaitēkļus, steidz tos apkarot.

Papildu elementi un dekori

Foto: freepik.com/follow-the-flow

Kad visi pavasara darbi dārzā paveikti, laiks padomāt par vizuāliem akcentiem. Dažādi dārza dekori lieliski atsvaidzinās un papildinās dārzu. Tie var būt koši puķu podi, keramikas figūriņas, lielās puķu kastes, dekoratīvie aizslietņi un pat putnu barotavas. Padomā arī par kādu kasti visu sīko dārza piederumu uzglabāšanai – cimdiem, kaplim, lāpstiņai un citiem.

Ievērojot visus padomus un ieteikumus, šosezon dārzs būs skaists un plaukstošs. Atceries, ka rezultāts ir svarīgs, taču vēl būtiskāk ir izbaudīt visu procesu – no idejas līdz realizācijai. Velti laiku un izbaudi sava darba augļus, vienkārši apsēžoties un vērojot, kā viss aug, plaukst un zied.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.