Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kāda ir laulības gredzenu nozīme

Ne velti dažādās filmās un kāzu video uzņēmumos var redzēt, kā laulātajiem, velkot vienam otra pirkstā laulības gredzenu, trīc rokas no satraukuma. Galvā šajā brīdī noteikti ir virkne emociju un gredzena nozīme ir dziļi simboliska – tas apliecina mīlestību, uzticības solījumu un ilgu kopdzīvi.

Laulības gredzens jāvelk uz zeltneša

Laulības gredzeni (https://gredzentins.lv/lv/) visbiežāk tiek izgatavoti no zelta vai sudraba un pieņemts tos nēsāt uz labās vai kreisās rokas zeltneša. Lielākoties laulātie šo gredzenu izvēlas nēsāt ikdienā un noņemt vien brīžos, kad tas tiešām ir traucējošs, jo tas ir laulības simbols, kas apliecina savstarpējo uzticību.

Vēsturiskie aspekti par laulības gredzeniem

Šobrīd laulību ceremoniju bez gredzenu mīšanas ir grūti pat iztēloties. Patiesībā šīs tradīcijas saknes ir senas – cilvēki allaž vēlējušies izcelt savas saistības un piederību viens otram. Agrāk gan kā laulību gredzeni tikuši izmantoti dažādi tobrīd pieejami materiāli atkarībā no laulāto turības līmeņa un iespējām, piemēram, senie cilvēki izmantojuši aplī savītus zāles stiebrus, ko likšu ap plaukstām vai kājām. Pirmie gredzeni, kas likti pirkstā, darināti no niedrēm, zariem un citiem dabā sastopamiem materiāliem.

Bezgalības simbols

Kā jau zināms, gredzena aplim ir ne tikai praktiska, bet arī simboliska nozīme – aplis ir kā bezgalīgas un mūžīgas mīlestības simbols. Sava nozīme ir arī faktam, ka laulību gredzenus izgatavo no cēlmetāla – tas apliecina šķīstību un nevainību. Arī mūsdienās šie gredzeni ir saglabājuši savu nozīmi, tiesa, dizains gan ir piedzīvojis pamanāmas izmaiņas. Agrāk šie gredzeni bijuši askētiski, vienkārši, savukārt mūsdienās dažkārt tiek izvēlēti pat ar daudziem dārgakmeņiem rotāti, bagātīgi gredzeni. Visbiežāk tie ir no zelta.

Gravējums laulības gredzenā

Mūsdienās izplatīta tradīcija ir gredzenu iekšpusē veikt kādus pārim īpašus gravējumus. Tam var tikt piešķirtas vairākas nozīmes, piemēram, tas ir kā uzticības solījums dzīvesbiedram, mīlestības apliecinājums, iegravējot kādus īpašus vārdus, vēlme kaut ko nostiprināt tā, ka tas tur paliek uz visiem laikiem. Tas viss rada sajūtu, ka šie gredzeni ir īpaši, personiski, tieši šim konkrētajam jaunajam pārim radīti un piemēroti.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.