Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kā tiek rēķināti kredītu procenti

Ja nepieciešami papildu finanšu līdzekļi, var apsvērt aizņēmumu bankā vai nebanku kredītiestādē, tomēr, to darot, skaidri jāapzinās gan kredīta mērķis un tā iespējamie veidi, gan procenti un citi iespējamie ar to saistītie papildu maksājumi.

Galvenie aizdevumu veidi

Aizdevuma veids ir svarīgs, jo no tā atkarīgi kredīta piešķiršanas un atmaksas pamatnoteikumi, nepieciešamie dokumenti un to izskatīšanas kārtība bankās, maksimālā summa, ar kādu varat rēķināties, procentu likme un daudzi citi līguma nosacījumi. Tātad visus aizdevumus var iedalīt vairākās kategorijās un apakškategorijās.

  1. Dažiem aizdevumiem ir īpašs mērķis, kas atkarīgs no tā, kam jūs gatavojaties tērēt naudu, un varat iztērēt saņemto naudu tikai līgumā aprakstītajam mērķim. Tāds ir, piemēram, auto kredīts vai mācību kredīts.
  1. Aizdevumus, kas nav paredzēti īpašam mērķim, var tērēt pēc klienta ieskatiem, bet pat tādā gadījumā banka var pajautāt, kāpēc jums ir nepieciešama prasītā naudas summa. Taču šis jautājums ir formāls. Tos parasti dēvē par patēriņa kredītiem, to apjoms ir mazāks, tie tiek uz īsāku termiņu un ar augstāku procentu likmi nekā mērķaizdevums.
  1. Kredīts pret ķīlu vai galvojumu – ja varat sniegt bankai papildu nodrošinājumu, ka aizdevumu atmaksāsiet, izredzes saņemt aizdevumu palielinās. Par šādām papildu garantijām tiek pieņemtas automašīnas vai nekustamā īpašuma hipotēkas, drošības depozīti vai galvojumi.
  1. Aizdevumi tāpat tiek iedalīti īstermiņa un ilgtermiņa aizdevumos. Īstermiņa aizdevumi ir aizdevumi ar termiņu līdz vienam gadam ieskaitot, kā arī atjaunojamo kredītlīniju un overdrafta ietvaros izsniegtie aizdevumi. Ilgtermiņa kredīti ir kredīti, kas piešķirti uz laiku, kas ilgāks par 12 mēnešiem.
  1. Aizdevums var tikt izmaksāts uzreiz visā apjomā, vai kā kredītlīnija, kad aizdevējs apņemas piešķirt vairākas noteikta apjoma daļas līgumā norādītajā laika periodā. Overdrafts vai atjaunojamā kredītlīnija nozīmē, ka kredītiestāde nosaka summu, ko varat aizņemties, un aizdevuma termiņu.
  1. Parāda atmaksas grafiks. Visizplatītākie aizdevumi ir tādi, kuros ikmēneša maksājumi ir dilstoši vai vienādās daļās. Mainīgo maksājumu gadījumā jūs galu galā pārmaksāsiet mazāk par kredītu, bet kredīta slodze būs nevienmērīga, jo pirmie maksājumi būs lielāki nekā nākamie. Maksājumu apjomu un kopējo atdodamo summu ērti aprēķinās dažādi kredītu kalkulatori.

No kā sastāv aizdevums

Kredīta struktūra ir elementu kopums, kas savstarpēji mijiedarbojas saskaņā ar noteiktiem noteikumiem un ko veido kredīta attiecību subjekti un objekti: tie ir aizdevējs, aizņēmējs un aizņemtie līdzekļi. Nodrošinātu kredītu (auto kredīti, hipotekārie kredīti) gadījumā tiem pievienojas nodrošinājuma subjekts.

Kredīta struktūru veidojošo elementu mijiedarbības noteikumi ir diezgan vienkārši. Aizdevējs, izmantojot savus vai aizņemtos līdzekļus, aizdod noteiktu naudas summu aizņēmējam, kurš to izmanto savu mērķu sasniegšanai.

Kopā ar pamatsummu tiek atmaksāti arī procenti par aizdevuma līdzekļu izmantošanu, kas ir aizdevēja atlīdzība. Kad aizņēmējs izpilda savas saistības un slēdz aizdevuma līgumu, viņa attiecības ar aizdevēju izbeidzas.

Kā izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem

Pirms kredīta ņemšanas ieteicams salīdzināt dažādu aizdevēju procentu likmes, taču pat tad, ja esat gadiem ilgi izmantojis savas bankas pakalpojumus, banka ne vienmēr var piedāvāt vislabāko kredīta procentu likmi un atmaksas noteikumus.

Ja jums ir nepieciešams aizdevums savu plānu īstenošanai un vēlaties paši pārliecināties par vislabāko piedāvājumu, ievadiet nepieciešamos datus kredītu kalkulatorā, piemēram, https://kreditukalkulators.lv un salīdziniet dažādus kredītus. Jāzina, ka viens no galvenajiem kritērijiem ir piedāvātā gada procentu likme (GPL), kas tiek aprēķināta, ņemot vērā visas ar aizdevumu saistītās izmaksas. To var aprēķināt arī pats klients, bet kalkulators šo procesu padara daudzkārt vienkāršāku!

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.