Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kā riepu izvēle ietekmē braukšanu?

Kad runa ir par automašīnas veiktspēju, bieži vien lielākā uzmanība tiek pievērsta dzinējam. Tomēr svarīgs elements, kam ir liela ietekme uz automašīnas veiktspēju, ir arī riepas. Tas ir vienīgais auto saskares punkts ar ceļu, un tieši no riepām atkarīgs tas, cik ātri vari apstāties, cik precīzi iespējams veikt pagriezienus, cik kluss un komfortabls ir pats brauciens.

Domājot par to, kā izvēlēties riepas savam auto, ir svarīgi saprast, kā to īpašības ietekmē braukšanas pieredzi. Tas palīdzēs iegādāties Tavam transporta līdzeklim piemērotāko variantu.

Turpinājumā daži aspekti, kas ietekmē automašīnas veiktspēju.

Riepu diametrs

Iegādājoties riepas, Tu, iespējams, nepievērs lielu uzmanību riepu diametram, taču arī tas ietekmē braukšanas pieredzi. Diametrs ir norādīts uz riepām, piemēram, 14, 15, 16. Jo lielāks riteņu diametrs, jo lielāka stabilitāte tiek nodrošināta braukšanas laikā. Taču jārēķinās, ka lielākas riepas maina smaguma centru, ko visvairāk var just pagriezienos.

Protektora dziļums

Protektora dziļumam ir milzīga nozīme bremzēšanā un riepu saķerē ar ceļa virsmu. Biezāks protektors labāk palīdz novadīt ūdeni, sniegu, granti, dubļus un citus netīrumus. Protektors ar platām rievām nodrošina labāku vadāmību arī bīstamos apstākļos – tiek nodrošināta labāka saķere un samazinās hidroplanēšanas risks.

Biezāks riepu protektors samazina arī bremzēšanas ceļu, taču parasti tas nozīmē arī lielāku trokšņu līmeni.

Jāņem vērā, ka vasaras un ziemas riepām ir atšķirīgs minimālais riepu protektora dziļums. Vasaras riepām minimālais protektora dziļums ir 1,6 mm, savukārt ziemas – 4 mm.

Riepu gumijas stingrība

Riepu gumija var būt mīkstāka vai cietāka. Mīkstāks materiāls nodrošina labāku saķeri ar ceļu un uzlabo bremzēšanu. Tomēr šādas riepas ātrāk nolietosies un būs neaizsargātākas pret dažādiem bojājumiem.

Cietāka materiāla riepas nenodrošina tik teicamu saķeri, bet ir lieliskas tieši apgrūtinātos braukšanas apstākļos.

Platums

Fakts, ka platāka riepa nodrošina labāku saķeri ar ceļa virsmu un piedāvā labāku sniegumu, var šķist likumsakarīgs, taču tas ne vienmēr ir patiess. Šajā gadījumā jānovērtē arī balstiekārtas veids un stāvoklis.

Spiediens

Gaisa spiediens riepās ietekmē daudz vairāk nekā tikai degvielas patēriņu. Nepietiekams spiediens var arī negatīvi ietekmēt automašīnas veiktspēju. Kad riepa ir mazāk piepumpēta, automašīna nespēj vairs tik veiksmīgi tikt galā ar apgrūtinošiem braukšanas apstākļiem – lietus, sniegs, nekvalitatīvi ceļi pēkšņi kļūst par lielu apdraudējumu. Tas nozīmē, ka jābrauc lēnāk un uzmanīgāk, lai saglabātu tādu pašu kontroli, kāda tā būtu, ja riepās tiktu uzturēts optimālais spiediens. Tāpat arī nepietiekami piepumpētas riepas nolietojas ātrāk.

Arī pārāk augsts spiediena līmenis riepās var būt bīstams. Pirmkārt, riepas kļūst mazāk elastīgas, kad sastopas ar šķēršļiem, piemēram, bedrēm uz ceļa. Rezultātā riepu kalpošanas laiks ir daudz īsāks.

Kā redzams, riepu izvēle ļoti lielā mērā ietekmē braukšanas pieredzi. Pareizi izvēlētas riepas var palīdzēt braucienu padarīt komfortablāku un drošāku.

Jāpiebilst – tikpat svarīgi, kā izvēlēties labas riepas, ir būtiski arī pareizi tās uzstādīt. Riepu maiņa paša spēkiem ir iespējama, bet ir svarīgi zināt un ievērot dažas nianses.

Lai justos drošāk uz ceļa, svarīga arī atbilstoša auto apdrošināšana. OCTA ir obligāta apdrošināšanas polise – tā nepieciešama ikvienam motorizētam transporta līdzeklim, kas piedalās ceļu satiksmē. Visērtāk un ātrāk apdrošināšanas polisi atrast un iegādāties ir internetā – OCTA kalkulatorā ievadot visu prasīto informāciju, tiks atlasīti labākie apdrošināšanas kompāniju piedāvājumi. Tev atliks tikai izvēlēties piemērotāko.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.