Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kā notiek parādu piedziņa?

Closeup of hands holding cash

Ne vienmēr dzīvē notiek tā, kā mēs esam iecerējuši. Dažreiz finansiālā situācija drastiski mainās un nav iespējams piepildīt savas finansiālās saistības. Tas nav nekas neparasts un šādas situācijas var piemeklēt ikvienu no mums. Ja nav iespējams nomaksāt parādus un vienoties ar kreditoru, tad ilgstoša parādu nemaksāšanas gadījumā notiek parādu piedziņa.

Ir vairāki veidi, kā tiek veikta parādu piedziņa un katra situācija ir unikāla. Aplūkosim izplatītākos parādu piedziņas veidus:

Parādu piedziņa, ko veic kreditori un parādu piedzinēji

Pirmie, kas mēģina atgūt parādu ir paši kreditori un parādu piedzinēji. Šādas darbības sauc par parādu ārpustiesas atgūšanu.

Tomēr, šīs process bieži vien ir nesekmīgs jo tas sastāv no rakstisku un mutisku brīdinājumu izteikšanas – atgādinājumi un prasības atmaksāt parādu. Visām darbībām, ko veic kreditori un parādu piedzinēji ir jābūt saskaņā ar likumdošanu un nav iespējams veikt drastiskas darbības, tāpēc pirmo posmu (parādu piedziņa, ko veic kreditori un parādu piedzinēji) bieži vien parādnieki ignorē.

Tie parādnieki, kas negaidīti ir zaudējuši līdzekļus un vēlās nokārtot saistības pēc iespējas ātrāk, parasti spēj risināt radušos situāciju ar kreditori un lieta nenonāk tālāk (līdz tiesai un tiesu izpildītājiem).

Parādu atgūšana tiesas ceļā

Ja parāds netiek atgūts ilgstošu periodu, kreditori griežas tiesā, kas palīdz risināt radušos situāciju. Tomēr, šis process bieži vien aizņem ļoti daudz laika, tāpēc kreditori to izmanto gadījumos, kad nav iespējams risināt radušos situāciju ar parādnieku bez tiesas iesaistes. Lielākoties, ja parādnieks veido kontaktu un diskusiju, tad visu ir iespējams risināt, abām pusēm vienojoties. ​

Bet, tiesas process neuzliek parādniekam pienākumu atmaksāt parādu, tāpēc tiek piesaistīti parādu piedzinēji un tiesas izpildītāji.

Parādu piedzinēji, ko veic tiesu izpildītāji

Tiesu izpildītāji ir pēdējais solis, kas tiek veikts pret parādnieku. Tiesu izpildītājiem ir tiesības veikt reālas darbības pret parādnieku un atgūt parādu.

Tiesu izpildītāji drīkst:

  • pārdot parādniekam piederošo mantu
  • noņemt no parādnieka konta naudu un noteikt kontiem limitus
  • prasīt darba devējam pārskaitīt daļu no algas vai citiem ienākumiem

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.