Reklāma

Kā izvēlēties piemērotāko notekūdeņu un kanalizācijas sistēmu?

Būvējot māju vai vasarnīcu, uzmanība jāpievērš ne tikai ierastajām komunikācijām, piemēram, internetam vai elektrībai, bet arī sanitārajām – ūdensvadam un kanalizācijai. Notekūdeņu novadīšana un pārstrādāšana ir ne tikai nepieciešama sanitāriem nolūkiem mājsaimniecības iedzīvotājiem, bet dabai un apkārtnei kopumā. Ideālā variantā pastāv iespēja pieslēgties pie pilsētas komunikācijām – ūdens vada un kanalizācijas, bet lauku apvidū un tur, kur līdz centrālajam ūdensvadam ir pāris kilometri, tas būs visai apgrūtinoši. Šādos gadījumos pastāv divas iespējas, kā šo problēmu atrisināt. Viena ir septiķa ierakšana zemē un otra ir bioloģiskās attīrīšanas iekārtas jeb bio kanalizācijas izveide.

Kas ir septiķis?

Septiķis ir viens no ātrākajiem un ērtākajiem risinājumiem, kā arī finansiāli izdevīgākajiem risinājumiem celtnēm, kurām nav pieeja centrālajai kanalizācijai. Pirms septiķa uzstādīšanas nepieciešams iepazīties ar pašvaldības normatīviem par to, vai septiķus ir ļauts uzstādīt un izbūvēt filtrācijas lauku. Izmantojot septiķi, viss no tā iznākušais ūdens tiek novadīts grunts filtrā. Atšķirībā no bio kanalizācijas, vienkāršākie septiķi, kas paredzēti lietošanai mājsaimniecībās līdz četriem cilvēkiem, nepatērē elektrību, līdz ar to ir arī ekonomiski izdevīgi no šāda skatu punkta. Ir arī dažādi septiķi, ko var ērti izbūvēt nelielos pagalmos. Septiķi ir jātīra. Parasti reizi pusotrā va divos gados. Nevajag arī bīties par smakām, jo septiķa vāki ir hermētiski.

Kas ir bio kanalizācija?

Vēl viens risinājums un alternatīva septiķim ir bio kanalizācija. Ja septiķa galaprodukts tiek novadīts caur grunts filtru, taču pats septiķis periodiski jātīra, tad bioloģiskās kanalizācijas gala produkts ir tehniskais ūdens, kas ir gana tīrs, lai to varētu izmantot otrreiz, piemēram, dārza laistīšanā, auto mazgāšanā un tamlīdzīgām vajadzībām. Bio kanalizācija izmanto elektrību, tā neaizņem daudz vietas un to ir viegli apkalpot un kopt. Ja pastāv minimāls risks, ka varētu rasties diskomforts smaku dēļ momentos, kad tiek tīrīts septiķis, tad ar bio kanalizāciju šādu problēmu nav, jo smakas nerodas vispār. Bio kanalizācijas darbība palīdz attīrīt ūdeni arī no sadzīves ķīmijas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.