Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kā izvēlēties pareizo gaismas spuldzi?

Ir pieejams tik daudz dažādu spuldžu veidi, ka ir viegli apjukt lielajā piedāvājumā. Tā vietā, lai iegādātos pirmo spuldzi, kas, šķiet, iederēsies dizainā un derēs nepieciešamajā vietā, ir svarīgi saprast, kuras dekoratīvās spuldzes būs vispiemērotākās. Ieguldot laiku izpētei, būs iespējams ietaupīt naudu ilgtermiņā.

Spuldžu veidi

Populārākie spuldžu veidi, kas pieejami patērētājiem:

LED – Gaismas diodes (LED) spuldzes mūsdienās ir ļoti populāras, jo tās rada daudz gaismas, taču patērē ļoti maz enerģijas un kalpo ilgu laiku. Atšķirībā no kvēlspuldzēm un dienasgaismas spuldzēm, gaismas diodes nodod elektrību starp pusvadītājiem, nevis caur kvēldiegu. Līdz ar to tiek radīts mazāk siltuma un vairāk enerģijas tiek novirzīts gaismas radīšanai.

Kvēlspuldze – Edisona izgudrotais klasiskais dekoratīvās spuldzes dizains. Spuldze sastāv no volframa kvēldiega, kas spīd ar gaismu, kad to silda elektriskā strāva stikla korpusā. Atšķirībā no gaismas diodēm, kvēlspuldze patērē 95% enerģijas, kas nepieciešama siltuma ražošanai, un tikai 5% tiek pārvērsta gaismā. Tas padara šīs spuldzes ļoti neefektīvas.

Luminiscējošas – Luminiscējošas spuldzes rada gaismu, izmantojot trīs soļu procesu: elektrība jonizē dzīvsudraba tvaikus spuldzē, atbrīvotie elektroni izstaro fotonus UV viļņu garumos, un šī enerģija tiek pārvērsta redzamā gaismā ar fosfora pārklājumu spuldzes iekšpusē. Šīs spuldzes patērē tikai 20-33% no kvēlspuldžu elektrības un kalpo desmit reizes ilgāk (10 000 stundas). Tajās ir neliels daudzums dzīvsudraba, tāpēc izdegušās dienasgaismas spuldzes nevajadzētu vienkārši izmest miskastē.

Spuldzes patronas veids

Spuldzes patronas veids ir atšķirīgs dažādām spuldzēm. Pirms jaunas spuldzes iegādes jums noteikti jāpārbauda, ​​kāda ir kontaktligzda un kāds patronas veids ir nepieciešams.

Skrūve (E)

Lielākajā daļā mājas gaismekļu tiek izmantotas spuldzes ar Edisona skrūvju pamatnēm, kuras vienkārši griežas pulksteņrādītāja virzienā.

Bajonets (BA)

Šai pamatnei parasti ir divas tapas abās pusēs, kas iekļaujas atbilstošajās ligzdās un nofiksējas ar griešanu pulksteņrādītāja virzienā. Šādas spuldzes ir standarts daudzās valstīs, kas ir bijušas Britu impērijā.

Ķīlis (W*)

Daudzas mazas spuldzes izmanto ķīļveida konstrukcijas pamatni. Šīm pamatnēm iur divi vadi, kas saskaras ar kontaktligzdas malām. Vadi parasti ir iestrādāti plastmasas pamatnes ārpusē, uz kuras ir uzstādīta spuldze.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.