Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Jaunas vai lietotas riepas – argumenti par un pret

Tirgus ir piesātināts ar dažāda veida jaunām riepām, kur atrodami izcili eksemplāri teju katram braukšanas stilam, ceļa apstākļiem un naudas maka biezumam. Un tomēr aizvien ievērojama autovadītāju daļa izvēlas lietotas riepas, bet Ceļu satiksmes drošības direkcija, kas regulāri ar Valsts policiju uz ceļiem rīko reidus, lai pārbaudītru transportlīdzekļu riepu atbilstību likuma, noteikumu un drošības prasībām secina – nedrošas riepas joprojām ir izplatīta parādība uz Latvijas ceļiem. Skaidrojam argumentus, kuru dēļ autovadītāji aizvien priekšroku mēdz dot lietotām riepām, bet par to, cik pamatoti ir šie argumenti, varam uzzināt iepazīstoties ar populārākajiem mītiem par jaunām un lietotām riepām.

Galvenais arguments par labu lietotām riepām – iespēja lēti iegādāties premium riepu

Tas, ka lietoto riepu segmentā par salīdzinoši lētu naudu var iegādāties mazlietotas premium kategorijas riepas, kas vienmēr būs labākas par jaunām “lētā gala” riepām, ir izplatītākais arguments. Daļa patiesības šajā apgalvojumā arī ir, tomēr nedrīkst atmest arī kritisko domāšanu. Tāpat, kā lietotas automašīnas, arī lietotu rezerves daļu – tostarp riepu – iegāde ir laimes spēle. Var paveikties tikt pie maz lietotas premium klases riepas par zemu cenu, taču var arī gadīties, ka nopērkat “kaķi maisā” un lietotajai riepa ātri parādās aizvien jauni defekti.

Iegādājoties lietotu riepu pastāv zināmi riski:

 1. Nav informācijas par riepas “iepriekšējo mūžu”. Pat, ja lietotās riepas protektora dziļums ir pieklājīgs un riepa šķiet gluži jauna, tai var būt slēpti defekti – neprasmīgi līmēts caurums, pārsistas kordas, sakaltusi gumija un citi. Lielākoties tie ir nenovēršami defekti
 2. Serviss var nākties apmeklēt biežāk. Iegādājoties lietotas riepas ir palielināta varbūtība pēc vajadzības atkārtoti balansēt riteņus. Starpsezonas laikā riepas jāglabā vienmērīgi zemā temperatūrā un pareizā novietojumā. To neievērojot, riepas būs deformējušās vai pat neatgriezeniski sabojātas. Pat ja deformācija ar laiku izzūd un riepa atgūst savu formu, visticamāk, būs nepieciešama atkārtota riepu balansēšana – tātad, brauciens uz servisu un papildus tēriņi.
 3. Nav garantijas. Pat, ja lietotās riepas pirktas kādā tirgotavā, īpašas cerības uz garantiju nevajadzētu likt.

Priekšrocība izvēloties lietotas riepas:

 1. Cena. Tā faktiski ir arī vienīgā priekšrocība. Kā nekā pastāv iesēja lēti iegādāties premium kategorijas lietotas riepas. Šāds pirkums var būt izdevīgs, ja vien izdodas kļūt par to laimīgo, kas nesaskaras ar viesiem iepriekš minētajiem riskiem.

Argumentu par labu jaunām riepām ir vairāk

Pat, ja esat radis aizvien sev labākās riepas atrast lietoto riepu segmentā, tomēr ir vērts izvērtēt argumentus par labu jaunām riepām. Tādu netrūkst, turklāt jaunu auto riepu segmentā ir milzīgs cenu diapazons, kas ļauj arī izvēlēties izcilas riepas par saprātīgu cenu.

Jaunu riepu priekšrocības

 1. Brauc bez nepatīkamiem pārsteigumiem. Jaunu riepu segmentā sev piemērotāko var atrast gan taupīgais, gan tas, kuram svarīgāka par cenu ir kvalitāte, zīmola nosaukums un moderno zinātnes sasniegumu klātesamība riepās. Turklāt arī ekonomiskās klases segmentā ir pieejams plašs klāsts ar teicamām riepām no mazāk zināmiem zīmoliem, kas savā produkcijā iestrādā arī premium klases ražotāju iepriekšējo gadu zinātniskos atklājumus.
 2. Lēti var atrast arī jaunas premium klases zīmolu riepas. Premium segmenta zīmoli katru sezonu no jauna sacenšas par inovatīvākajiem risinājumiem un piedāvā aizvien jauna modeļa riepas. Attiecīgi ir izplatīta tendence iepriekšējo sezonu riepu modeļus pārdot pat par ekonomiskās klases riepu cenām. Izvēloties iepriekšējo sezonu modeļus gan jāpievērš uzmanība riepas ražošanas gadam – tas ir norādīts marķējumā uz riepas. Droši var pirkt pat pirms pieciem, sešiem gadiem ražotas riepas, bet, ja modelis ir vecāks, kritiski jānovērtē riepas gumijas stāvoklis.
 3. Pārliecība par to, ka nopirkts tieši tas, kas iecerēts. Lētas vai dārgas, jaunas riepas faktiski sniedz garantiju, ka būsiet nopircis to, ko vēlējāties. Nebūs slēptu defektu un negaidītu pārsteigumu, tiesa, pirms riepas iegādes der iepazīties arī ar atsauksmēm par konkrēto modeli.
 4. Efektivitāte. Testos pārbaudīta, uzticama ražotāja kvalitatīvām riepa uz ceļa var izrādīties izšķirošs faktors brīdī, kad no sadursmes var glābt efektīva nobremzēšana. Iespēja, ka jauna riepa pievils – ir nesalīdzināmi niecīgāka nekā tas ir lietotas riepas gadījumā.
 5. Garantija. Dārgai vai lētai, taču katrai jaunai riepai ir garantija, kas dod papildus drošības sajūtu – pat ja kāds defekts atklāsies, situāciju pārdevējs atrisinās un nauda nebūs izsviesta.

Jaunu riepu trūkumi:

 1. Cena. Faktiski tas arī vienīgais “taustāmais” trūkums. Pērkot jaunas riepas, jārēķinās, ka zinātnieku grupas, kas strādājušas pie riepas tehnoloģiju pilnveides, to testiem un pārbaudēm prasa papildus naudu un tā, protams, tiek iekļauta jaunas riepas cenā. Turklāt ievērojamu jaunas riepas cenas daļu var veidot zīmola nosaukums un mārketings.
 2. Maldinoša drošības sajūta. Prestiža ražotāja riepas var raisīt pārspīlētu pašpārliecību, ka jebkādos apstākļos zīmolu riepas teicami “nostrādās” un paglābs no negadījuma. Tas tā nav – galvenais drošības faktors ir autovadītājs un viņa prasme izvēlēties savām iemaņām, ceļa stāvoklim un laika apstākļiem atbilstošu braukšanas ātrumu un stilu.

Izvēloties riepas savam auto, katram ir jāizvērtē savi braukšanas paradumi, savas vajadzības un pieņemamā cenu kategorija. Būtiski gan arī paturēt prātā, ka arī riepas prasa autoīpašnieka uzmanību. Te būtiskākā atbildība ir gādāt par pareizu spiedienu riepās un izvairīties no asām bedrēm, kas var sabojāt pat izcilāko no riepām

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.