Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

7 slikta grāmatveža pazīmes

Ja vēlaties pieņemt darbā grāmatvedi, uzreiz jāpieņem, ka ne visi grāmatveži ir labi grāmatveži. Neziņa par slikta grāmatveža pazīmēm var novest pie zaudētas naudas un citu problēmu riskiem jums un jūsu uzņēmumam.

Diemžēl vairums grāmatvežu šķiet jauki, draudzīgi un zinoši, kad viņus intervējat. Tas ir vēl viens iemesls, kāpēc ir būtiski zināt slikta grāmatveža pazīmes.

Kā jūs varat atpazīt sliktu grāmatvedi, pirms sākt ar viņu sadarbību un pakļaut riskam jūsu uzņēmumu?

Nav diskrēti par citiem saviem klientiem

Viena no pirmajām brīdinājuma zīmēm, ka nedrīkst uzticēties grāmatvedim, ir konfidencialiātes trūkums attiecībā uz citu klientu darījumiem un finanšu pārskatiem. Lai gan ir pilnīgi saprotami un pieņemami, ka grāmatveži izmanto klientu stāstus, lai demonstrētu savu pieredzi, minot citu klientu vārdus vai finanšu detaļas, tas tikai liecina par to, ka jūsu finanšu lietas var nepalikt slepenībā.

Iesaka negodīgu praksi naudas ietaupīšanai vai aizdevumu kvalitātes saglabāšanai

Naudas taupīšana ir laba lieta – ja vien tas netiek darīts negodprātīgi. Lai gan ir skaidrs, ka agresīvāka rīcība nodokļu taupīšanā vai kredīta saņemšanas meklēšanā nav nekas slikts, labs grāmatvedis sapratīs, kā maksimāli palielināt nodokļu atskaitījumus un nodokļu atlaides, neiesniedzot maldinošas nodokļu deklarācijas vai viltojot aizdevumu pieteikumus. Tā vietā viņi pētīs, kā jūsu uzņēmums var pretendēt uz nodokļu atlaidēm, palielināt nodokļu atskaitījumus vai pretendēt uz uzņēmējdarbības aizdevumiem.

Izvairās no jautājumiem vai sniedz nepilnīgas atbildes

Grāmatveža loma ir ļoti svarīga jūsu kā uzņēmuma īpašnieka veiksmei. Efektīvs grāmatvedis palīdz ievērot nodokļu likumus, saglabāt normatīvo atbilstību vietējām nodokļu iestādēm un citādi pārvaldīt uzņēmuma grāmatvedības pasākumus. Kvalificēti grāmatveži, kuriem ir pieredze un mūsdienīgas zināšanas, varēs atbildēt uz jūsu jautājumiem bez vilcināšanās un ar vienkāršām atbildēm un sniegt atbilstošus piemērus no viņu pieredzes ar klientu liecībām vai profesionāliem izglītības apliecinājumiem.

Sniedz vilinošus piedāvājumus, pirms ir izpētījuši jūsu finanšu pārskatus

Lētākas izmaksas. Labāki nodokļu ietaupījumi. Draudzīgāks pakalpojums. Intervējot sava uzņēmuma grāmatveža amata vai grāmatvedības uzņēmuma kandidātus, jūs noteikti dzirdat vismaz vienu no šiem solījumiem. Tagad jebkurš vērtīgs grāmatvedis varēs droši paskaidrot, kāpēc viņš ir labākais darbinieks darbā, bet jums vajadzētu būt piesardzīgiem no pārspīlētiem solījumiem vai garantijām. Tāpat kā jūs neuzticētos ārstam, kurš Jums izraksta zāles, neredzot vai neizmeklējot jūs, jums nevajadzētu uzticēties grāmatvedim, kurš sniedz solījumus, nepārskatot jūsu finanšu pārskatus.

Tagad, kad zināms, kā intervijā atšķirt sliktu grāmatvedi, paskatīsimies uz sarkaniem brīdinājuma karogiem, lai saprastu, vai jau sadarbojaties ar sliktu grāmatvedi.

Pēdējie pētījumi liecina, ka aptuveni 86% uzņēmumu īpašnieku uzticas saviem grāmatvežiem. Tas ir tikai dabiski, jo grāmatveži ir atbildīgi par finanšu pārskatu interpretāciju jūsu biznesa mērķu un galveno veiktspējas rādītāju kontekstā. Lūk, daži sarkani karogi, kas jāņem vērā, lai jūs pēc iespējas ātrāk varētu sākt domāt par jaunu grāmatvedi.

Neizprot savu uzņēmumu vai nozari

Kā biznesa konsultantam jūsu grāmatvedim ir jābūt skaidrai izpratnei par jūsu biznesu un nozari, īpaši no finansēšanas, nodokļu vai iespējamo biznesa iespēju viedokļa. Piemēram, grāmatvedim vajadzētu būt iespējai jums sniegt padomus par to, kā saglabāt atbilstību nodokļu likumiem, kas attiecas uz jūsu nozari. Tiem jābūt arī proaktīviem un piesardzīgiem, ja runa ir par potenciālo iespēju maksimāli palielināt nodokļu atskaitījumus vai samazināt nodokļu slogu.

Komunikācijas trūkums

Viena no svarīgākajām prasmēm, kam jābūt grāmatvedim, ir laba komunikācija. Tas nozīmē, ka ne vairāk kā pāris dienu laikā nekavējoties jāreaģē uz tālruņa zvaniem, e-pasta ziņojumiem vai īsziņām. Lai gan tie vienmēr ir ļoti aizņemti, tiem vajadzētu piešķirt prioritāti jūsu vajadzībām un jautājumiem. Mēģinot sazināties ar grāmatvedi, ir ļoti svarīgi, lai viņi būtu pieejami.

Neizskaidro darbības

Neatkarīgi no tā, vai jūs daudz vai maz zināt par grāmatvedību, jums ir jāuzdod jautājumi savam grāmatvedim. Ja jūsu grāmatvedis neatbild uz jūsu jautājumiem vai sniedz nepilnīgus paskaidrojumus, kas jūs samulsina vēl vairāk, jums ir slikts grāmatvedis. Ikvienam labam grāmatvedim būs vajadzīgais laiks, lai izskaidrotu jūsu finanšu pārskatus vai kāda konkrēta padoma pamatojumu tādā veidā, lai jūs to varētu saprast.

Ja esat izlasījis šīs 7 pazīmes par sliktu grāmatvedi un ievērojis daudzas līdzības ar savu esošo grāmatvedi, ir pienācis laiks mainīt grāmatvedi. Galu galā slikta grāmatveža saglabāšana izmaksās pārāk dārgi jūsu uzņēmumam.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.