Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

4 budžeta plānošanas pamatprincipi

Budžeta plānošana ir viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, lai iegūtu un saglabātu finansiālo stabilitāti, kā arī sasniegtu uzstādītos mērķus. Kaut gan par budžeta plānošanu mūsdienās tiek runāts daudz, daudziem šī nodarbe šķiet garlaicīga un ierobežojoša. Taču paredzamie ieguvumi un pareizās budžeta plānošanas metodes var pārliecināt pat vislielākos skeptiķus. Turpiniet lasīt un uzziniet, kādi ir labi pārdomāta budžeta plānošanas pamatprincipi.

Budžeta apmēra pārzināšana

Pirmais uzdevums, lai veiksmīgi sāktu budžeta plānošanu, ir zināt, ar kādu naudas summu ik mēnesi var rēķināties. Ja katru mēnesi ienākumi ir vienādi, šis uzdevums būs vienkāršs. Savukārt, ja ienākumi ir mainīgi, izvērtējiet ienākumus beidzamo sešu mēnešu laikā un par budžeta pamatu ņemiet vidējo summu.

Obligāto maksājumu plānošana

No pieejamā budžeta atskaitiet summu, kas vajadzīga obligātajiem maksājumiem. Atcerieties, ka pie tiem pieskaitāmi arī kredītmaksājumi. Ja Jums ir kredītsaistības pie vairākiem aizdevējiem, varat apsvērt arī tādu iespēju kā kredītu apvienošana. Tas nozīmē, ka vairāku kredītmaksājumu vietā turpmāk būs jāveic tikai viens, turklāt no jauna izveidotais aizdevuma līgums var paredzēt izdevīgākus nosacījumus, piemēram, zemāku kredīta procentu likmi.

Izdevumu izsekošana

Lai saprastu, kādi ir naudas tērēšanas paradumi, ir vērts piefiksēt visus savus izdevumus. Tā būs vieglāk pamanīt arī brīžus, kad nauda tiek tērēta neapdomīgi.

Ir vairāki veidi, kā pierakstīt tēriņus – pierakstu klade, Excel izklājlapa vai šim nolūkam speciāli paredzēta mobilā lietotne. Katrs var izvēlēties sev piemērotāko un ērtāko variantu.

Aprēķinos orientēties būs vienkāršāk, ja izdevumus grupēsiet atsevišķās kategorijās. Tas, cik sīks būs šis iedalījums, atkarīgs no katra paša ieskatiem, bet parasti atsevišķi izdala tādas kategorijas kā pārtika, obligātie maksājumi, transporta izdevumi, izklaide, apģērba un apavu iegāde. Kategorijas var atšķirties atkarībā no vajadzībām un mērķiem.

Budžeta analīze

Budžeta plāns efektīvi darbosies vien tad, ja tas tiks pielāgots konkrētām vajadzībām. Tādēļ ir svarīgi regulāri plānu pārskatīt un veikt korekcijas, ja tādas ir nepieciešamas. Plāna pārskatīšana var būt, piemēram, jauna mēneša sākumā, lai izvirzītu mērķus un novērtētu, kā veicies līdz šim.

Ievērojot šos vienkāršos principus, budžeta plānošana būs daudz veiksmīgāka un noteikti ļaus ietaupīt un īstenot savus mērķus.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.