Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Pārmaiņas eksāmenu kārtībā raisa bažas

Maijs daudziem no mums saistās ne tikai ar pavasara iestāšanos, bet jau izsenis tas bijis satraukuma pilns laiks skolēniem, studentiem, viņu vecākiem un pedagogiem. Maija beigās izglītības iestādēs 9. un 12. klašu skolēniem izskan pēdējais zvans, notiek Ģimenes dienas pasākumi, kad vecāki un skolotāji uzmundrina un iedrošina savus bērnus mācību gada noslēguma darbiem. Tad jāķeras pie eksāmenu kārtošanas, lai vēl pirms Jāņiem varētu svinēt izlaiduma balli.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bažas rada tas, ka šogad centralizēto eksāmenu kārtošanā ir izmaiņas, tostarp ieviesti eksāmenu līmeņi vidusskolas posmā, kā arī pirmo reizi centralizētos eksāmenus kārtos pamatskolas beidzēji. Valsts pārbaudes darbi par vispārējās pamatizglītības ieguvi sāksies jau nākamnedēļ, 24. maijā, ar centralizēto eksāmenu svešvalodā, tad sekos kombinētais eksāmens latviešu valodā un visbeidzot rakstiski matemātikā. Eksāmens 9. klasēs būs nokārtots, ja vērtējumā iegūti vismaz 10 procenti.

Savukārt vidusskolas beidzējiem 12. klasē jāizvēlas starp optimālā līmeņa un augstākā līmeņa eksāmena kārtošanu. Pirmo reizi trīs augstākā līmeņa eksāmenus nodrošinās digitāli – programmēšanā, ģeogrāfijā un kultūrā un mākslā. Valsts pārbaudes darbi vispārējās vidējās izglītības ieguvei centralizēti sākās jau pagājušajā nedēļā un ilgs līdz pat 19. jūnijam.

Līdz šim esošā kārtība noteica, ka pieteikšanos un reģistrēšanos eksāmeniem pamatizglītības un vidējās izglītības posmā veic tikai izglītības iestāde. Tagad ar jaunās sistēmas ieviešanu, skolēni, kuri apgūst vispārējo vidējo izglītību, informācijas sistēmā paši varēja atzīmēt tos eksāmenus, kurus vēlas kārtot.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kad eksāmeni nokārtoti, ar steigu jāizvēlas mācību iestāde, kurā izglītību turpināt. Arī šajā posmā pārmaiņas – valdībā apstiprinātas izmaiņas, kas turpmāk vidusskolām liegs organizēt iestājpārbaudījumus. To vietā tā dēvētajām prestižajām skolām konkurss būs jābalsta tikai uz centralizēto eksāmenu rezultātiem. Šīs skolas uzskata, ka šādas izmaiņas tām tagad neļaus 10. klasēs uzņemt spējīgākos skolēnus. Turklāt, kā vēsta ziņu aģentūra LETA, skolas devīto klašu eksāmenu rezultātiem nemaz īsti neuzticas.

Ņemot to vērā, eksāmenu laiks būs saspringts, jo nereti tieši pieaugušie vairāk uztraucas par eksāmenu galarezultātiem, par to, kā viņu bērniem, viņu skolēniem izdosies nokārtot pārbaudes darbus. Daudzi procesā iesaistītie uzskata, ka pārmaiņas, ko šogad eksāmenos ieviesis Valsts izglītības satura centrs, vēl nebija nepieciešamas, jo, atceramies, vēl nesen divus gadus skolēni un pedagogi pavadīja attālinātās vai daļēji attālinātās mācībās, kas negatīvi ietekmēja zināšanu apguvi.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.