Reklāma

Izbaudīt ziemu droši

3

Decembra sākums atnācis ar īsti ziemīgu laiku. Pēdējos gados bijām pieraduši pie ieilguša rudens, kas turpinājās līdz Ziemassvētkiem un dažkārt iesniedzās pat janvārī.

Taču pašlaik ārā ir īsta ziemas idille – balta ziema, apsniguši koki un arī krietni “mīnusi”, kas vismaz pēdējos gados decembra sākumā nav novēroti.

Aizvadītajā nedēļā pārbaudījums visiem – gan ielu un ceļu uzturētājiem bija sniegs, kas sasniga tik daudz, ka šķiet – nu jau būtu gana visai ziemai. Taču to vēl nevar zināt, jo sinoptiķi pēc 10. decembra sola siltāku laiku un arī atkusni. Izskanējušas pat prognozes, ka līdz Ziemassvētkiem sniegs nokusīs, bet tam vismaz šobrīd grūti noticēt. Tomēr – kas zina. Dzīvojam klimata pārmaiņu laikā un krasas laikapstākļu svārstības vairs nav nekas neparasts.

Ziemas sporta veidu cienītāji izmanto iespējas baudīt sniegu. Jau pagājušās nedēļas nogalē sākās sezona Latvijas kalnu trasēs, tostarp arī Alūksnes pusē, slēpotājus gaidīja ziemas sporta centrs “Mežinieki”. Un kur tad vēl iespējas doties pastaigās pa Alūksnes muižas parku, Tempļa kalna apkārtni, pie viena vizinoties ar ragaviņām no kalniņa parkā pie Eola tempļa vai arī Tempļa kalna nogāzē.

Taču mūsdienās tas vairs nav vienīgais veids, kā baudīt ziemas priekus, un cilvēki izvēlas arī ekstrēmākas izklaides, kas diemžēl beidzas traģiski. Jau šī gada sākumā satrieca ziņa, ka Talsu novadā pārgalvīgu ziemas aktivitāšu laikā, vizinoties uz mašīnai piestiprināta maisa, gāja bojā 14 gadus veca pusaudze. Arī šī ziema sākusies ar traģēdiju. Šoreiz liktenīgi beidzies brauciens kādai pusaudzei Rīgā. Viņa vizinājusies uz pūšļa, ko vilkusi automašīna. To vadījis kāds vīrietis, mīkstā sakabē velkot ragaviņas un pūsli. Pēc policijas sniegtās informācijas uz pūšļa atradušies četri cilvēki. Automašīna nenoskaidrotos apstākļos nobraukusi no ceļa un uzbraukusi kokam. Briesmīgi, ka ziemas prieki šajā gadījumā izvērtās lielā nelaimē. Tā ir nopietna viela pārdomām vispirms jau pieaugušajiem, un, protams, arī bērniem, kādas izklaides izvēlamies un kādas var būt sekas pārdrošai rīcībai.

Līdz ar pirmo ledu sarosījušies arī zemledus makšķernieki un pirmie jau manīti arī uz Alūksnes ezera. Kurš gan nezina teicienu: “Ja uz ezera redzi zemledus makšķerniekus, tad drīz būs ledus”. Jādomā, katrs no šiem drosminiekiem, lai arī cik pieredzējis bļitkotājs būtu, apzinās savas rīcības sekas un, vai šis risks patiešām ir tā vērts.

Nesen Alūksnes pilsētas bibliotēkā viesojās vides pētnieks Māris Olte, kurš atzina, ka būtu žēl, ja klimata pārmaiņu rezultātā mēs zaudētu mūsu klasisko ziemu ar sniegu un salu. Lai arī vienmēr kādam tā sagādā prieku, bet kādam – raizes, priecāsimies, ka joprojām varam to piedzīvot, taču būsim arī piesardzīgi, lai ziemas prieki nepārvērstos bēdās.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.