Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Izaicinājums latviešu valodas cienītājiem

Man ir tāda tradīcija. Katru gadu noteiktā oktobra sestdienā pulksten 12.00 es cenšos iekārtoties tā, lai esmu mājās pie datora, vēlams, ar lielu kafijas krūzi, blakus noliktu lapu un pildspalvu fiksām piezīmēm un neiztrūkstošu satraukumu gluži kā eksāmenā. Jā, es rakstu Pasaules diktātu latviešu valodā, kas sestdien notiks jau astoto gadu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tradīciju izveidojusi sabiedriskā organizācija “Pasaules valoda”, piedāvājot iespēju ikvienam interesentam rakstīt diktātu ar kāda mūsdienu latviešu autora īpaši šim notikumam radītu tekstu, ko savukārt diktē slavens latviešu aktieris. Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums, kas reizi gadā vienlaikus norisinās klātienē vairākās Latvijas pilsētās un tiešsaistē visā pasaulē. Šogad diktāts gaidāms 15. oktobrī pulksten 12.20.

Droši vien kāds jautās – bet ko man dos dalība tādā diktātā? Uz šo jautājumu varēsiet sev atbildēt tikai un vienīgi jūs. Virsmērķis ir attīstīt latviešu valodas rakstītprasmi, audzināt cieņu pret dzimto valodu, veidot ciešāku saikni ar ārzemēs dzīvojošiem latviešiem, saliedēt sabiedrību, kā arī rosināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu. Dalība diktātā ir arī izaicinājums un sacenšanās pašam ar sevi, turklāt novērtējums nav vis “tiesas spriedums”, bet gan iespēja noskaidrot, kas vēl būtu jāapgūst. Dalība diktātā – tas ir nostalģiski un aizraujoši vienlaikus. Tā ir iespēja pārliecināties, ka ne tikai jūs viens pats pārklājaties ar zosādu, dzirdot aplami lietotu latviešu valodu, piemēram, saikļa “ka” vieta lietotu “kad” vai vēl traģiskākas kļūdas – tolete, esu, nau, gūlta, bendzīns, piegdiena un citus. Publiski atzīšos – arī es retumis “nemāku komatus”, un arī Pasaules diktātā man ir kļūdas, bet tieši tāpēc jau es mācos un ceru, ka nākamreiz vairs konkrēto kļūdu nepieļaušu.

Latvieši bieži vien uzsver savu patriotismu, taču tas nav īsts bez cieņas pret savu dzimto valodu. Tāpēc kopsim to un centīsimies saglabāt tīru. Runājot pārdomāsim, ko gribam teikt, un, rakstot tīmeklī, pārlasīsim tekstu, pirms spiedīsim pogu “publicēt”. Tas jau būtu sākums. Un varbūt pirmo reizi pamēģināsim arī diktātu kaut vai nereģistrējoties (ja nevēlaties, lai jums atsūta kļūdu labojumu). Vajadzēs tikai lapu un pildspalvu, un, ja nav datora, var ieslēgt Latvijas Radio vai Latvijas Televīziju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Manuprāt, šī visiem pieejamā privātā bezmaksas iniciatīva – kaut pusstundiņu pievērst uzmanību savas dzimtās valodas pārbaudei – ir ļoti vērtīga. Tādēļ neizprotama šķiet Izglītības un zinātnes ministrijas attieksme, līdz šim nerodot iespēju diktāta organizēšanas finansiālai atbalstīšanai. Pirmo reizi astoņu gadu laikā organizatori organizē maksas latviešu valodas meistarklases, lai savāktu vajadzīgos līdzekļus pasākuma rīkošanai. Varbūt esat ieinteresēti. Vairāk informācijas “Raksti.org.”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.