Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Dažādā vasara

Foto: pixabay.com

Mini mīklu – kas tas ir, kas bērnībā ļoti nepatika, tagad patīk un tiek saukts pat par atpūtu. Atbilde – darbs dārzā. Garu vagu ravēšana palikusi ne visai labā atmiņā no skolas laikiem, kad bija obligāti jānostrādā noteikts stundu skaits. Atmiņā tikai divi darāmie darbi šajā vasaras darbā, acīmredzot tie, kas ne visai patika – dārzeņu vagu ravēšana, kas tobrīd likās ļoti garas, bet, ar šodienas acīm skatoties, nemaz tik garas nav, un nezāļu skrubināšana, kas saaugušas starp betona flīzēm skolas priekšā. Lai kā arī nepatika, bija jādara un darījām. Tomēr tai strādāšanai bija arī laba piegarša – varēja vasaras brīvlaikā satikt draugus un klasesbiedrus, un, lai nu kā, ieaudzināja darba tikumu. Tas ir tas, kā mūsdienu skolēniem reizumis pietrūkst – strādāšana piespiedu kārtā, lai nav visu vasaru tikai jāskatās televizors un jāspēlē spēlītes telefonā. Protams, es to nevaru apgalvot par visiem bērniem un jauniešiem, tomēr daļai tieši tā paies vasara. Brīvlaiku gaida visi, jautājums vien – cik jēgpilni tiek pavadīti šie trīs mēneši.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No 37 OECD valstīm Latvijā ir trešais garākais brīvlaiku kopējais ilgums – 17 nedēļas, tādēļ sabiedrībā uzsākta diskusija, vai nebūtu jāpārskata vasaras brīvlaika garums. Ir piedāvājums mācību gadu pagarināt par divām nedēļām, bērniem liekot mācīties līdz Jāņiem. Tas sniedz iespēju ieviest piekto brīvlaiku, piemēram, martā. Pašlaik šādas brīvdienas ir paredzētas tikai 1. klasei. Izglītības un Zinātnes ministrija uzskata, ka šāds risinājums veicinātu izglītības kvalitāti, ļautu dažādot mācību un audzināšanas procesu, kā arī ļautu optimizēt izglītojamo un pedagogu noslodzi. Vienvārdsakot – ieguvumi būtu vairāki.

Kamēr skolēni joprojām bauda trīs mēnešu brīvlaiku, pieaugušajiem gada laikā ir iespēja atpūsties tikai mēnesi, dažu profesiju pārstāvjiem – nedaudz vairāk. Darbīgajiem latviešiem vasara ir ne tikai laiks laiskai atpūtai, bet arī darbam dārzā. Rušināties pa zemīti, izaudzēt kādu ekoloģiski tīru dārzeni, ievākt ogas un ābolus. Pēc tam to visu marinēt, konservēt un sagatavot ziemai. Vasara ir jaudīgs laiks, kad jāpaspēj izdarīt ļoti daudz. Lai arī reizēm nav viegli, tomēr latviešiem tas patīk. Bez dārza nu nekā. Ir jau arī tajā visā sava veida atpūta un relaksācija.

Plašākos laukos vasarā meklē papildspēkus – ravēt, vākt ražu un darīt citus sezonālus darbus. Tā šonedēļ kāds burkānu audzētājs sociālajos tīklos ievietoja aicinājumu atsaukties burkānu vagu ravētājus. Ar ierakstu dalījās 243 sociālo tīklu lietotāji, bet… zvani bija vien daži. Reāli strādāt atsaucās vien pāris cilvēku. 243 zvanus saimnieks tā arī nesagaidīja.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.