Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Sūdzas, ka arodārsts nepieņem nevakcinētos

Attēlam ilustratīva nozīme

Redakcija saņēmusi signālu no lasītājiem par to, ka “Covid-19” situācijā nevakcinētajiem pacientiem nav iespējams arodslimību ārsta apmeklējums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Saskaņā ar augstu “Covid-19” saslimstības līmeni valstī, nolūkā ierobežot slimības izplatību, J. Žīgura ārsta praksē personām bez “Covid-19” sertifikāta individuālas arodslimību ārsta apskates neveiks, līdz epidemioloģiskā situācija valstī uzlabosies,” vēsta uzraksts uz prakses durvīm, pievienojot skaidrojumu, kā tas personām bez sertifikāta izdarāms.

Tā ir mana izvēle”

Arodslimību ārsts Jānis Žīgurs skaidro, ka šajā gadījumā ir svarīgi izšķirt divas lietas. “Man ir divas specialitātes – ģimenes ārsts un arodslimību ārsts. Kā ģimenes ārstam man ir līgums ar valsti, un es to pildu, atskaitot vakcināciju, par ko līgums nav slēgts, novirzot pacientus uz vakcinācijas centriem, ko likumdošana pieļauj. Savukārt kā arodslimību ārstam man šobrīd nav neviena līguma, tie ir maksas pakalpojumi, ko es sniedzu no pamatdarba brīvajā laikā. Par to man maksā vai nu darba devējs vai fiziska persona, kas nāk uz apskati. No valsts budžeta arodārsts nesaņem neko. Līdz ar to, tā ir mana izvēle, ko es pieņemu uz apskati, un – ko ne,” saka J. Žīgurs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mazina saslimšanas risku

Tā ir atbilde arī agresīvajiem komentāriem, ko par šo izvēli ārsts saņem sociālajos tīklos. “Tā ir mana vienīgā iespēja, lai nevakcinēts pacients medicīnas iestādē ar apgaitas lapu nespiežas citiem pacietiem pa vidu, radot saslimšanas risku, jo informāciju, ka jāpiesakās iepriekš, šī sabiedrības daļa visbiežāk neizlasa. Kamēr es šim pacientam neesmu iedevis apgaitas lapu, esmu sliktais, bet viņš tālāk netiek. Tiklīdz dodu zaļo gaismu, sākas nekontrolēta staigāšana pat pa vairākām medicīnas iestādēm, un to es negribētu pieļaut, pat, ja arodārsta apmeklējums man nes ienākumus,” skaidro J. Žīgurs.

Taču iespējas ir. Ja kāds darba devējs vēlas organizēt vismaz 10 savu darbinieku arodārsta apmeklējumu, var slēgt līgumu un apskati veikt konkrētā dienā un laikā tikai šai grupai. Pagaidām neviens darba devējs šādu vēlmi nav izteicis. J. Žīgurs arī atgādina, ka nepārstāv visu arodslimību viedokli. Alūksnē ir vēl divas iespējas, taču arī citiem ārstiem var būt sava individuālā attieksme šajā jautājumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

UZRAKSTS. “Saskaņā ar augstu “Covid-19” saslimstības līmeni valstī, nolūkā ierobežot slimības izplatību, J. Žīgura ārsta praksē personām bez “Covid-19” sertifikāta individuālas arodslimību ārsta apskates netiks veiktas, līdz epidemioloģiskā situācija valstī uzlabosies,” vēsta uzraksts uz ārsta prakses durvīm. Laikraksts noskaidroja, ka ārsts ir tiesīgs veikt šādu izvēli.
Foto: lasītāja

Privātprakses nereglamentē

Arodslimību ārsta pausto apstiprina arī Nacionālā veselības dienesta (NVD) sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Ginta Ozoliņa.

“Privātie pakalpojumu sniedzēji, tostarp ārstu privātprakses, kas nav līguma saistībās ar Nacionālo veselības dienestu, var izvēlēties apkalpošanas formātu un savas privātprakses ietvaros ir tiesīgs lemt, kādus pakalpojumus viņš sniedz un kam, it sevišķi šī brīža epidemioloģiskajā situācijā. Pakalpojuma sniedzējs drīkst domāt par savu un savu tuvinieku drošību, tas ir loģiski. It īpaši, ja tā ir prakse, kurā nav akūtu pacientu, kā tas varētu būt šajā, arodslimību ārsta prakses gadījumā. Ja tas nav valsts apmaksāts pakalpojums, tad ārstam ir tādas tiesības. Taču klientam būtu jāsniedz informācija, ka viņš var vērsties pie cita pakalpojuma sniedzēja,” skaidro G. Ozoliņa, piebilstot, ka NVD tiesīgs iejaukties tajā, kā ārsts organizē privātpraksi.

Valsts apmaksāti pakalpojumi – cita lieta

Savukārt, ja tas ir valsts apmaksāts ambulatorais pakalpojums, tad tā ir cita lieta, un tad ir jāpalīdz visiem. Speciāliste arī atgādina, ka šajā ziņā 12. oktobrī Ministru kabineta sēdē veikti tehniski precizējumi Ministru kabineta noteikumos, kas precizē normas par “Covid-19” testa veikšanu pirms veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas attiecībā uz personām, kuras nav vakcinētas pret “Covid-19” vai to pārslimojušas un kurām apmeklējot ārstniecības iestādes būtu nepieciešams veikt testu. Precizējums paredz, ka testēšana veicama tad, ja tas paredzēts Slimību profilakses un kontroles centra noteiktajā algoritmā. Tādējādi novērstas interpretācijas iespējas attiecībā uz personu testēšanu pirms ambulatoro pakalpojumu saņemšanas. “Tas nozīmē, ka parasta valsts apmaksāta ambulatora pakalpojuma saņemšanai “Covid-19” tests netiek prasīts,” skaidro speciāliste.

Plašāka informācija Veselības ministrijas tīmekļvietnē –https://www.vm.gov.lv/lv/jaunums/veic-precizejumus-epidemiologiskas-drosibas-prasibas-covid-19-ierobezosanai.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.