Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kas šodien ir Kristīgais konsultants?

Foto: freepik.com

Vai šodien tāds ir? Domāju, ka jā! Slimnīcās, aprūpes centros, aprūpē mājās. Māju apmeklējumos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Moto: Liktenis neprasa steigu. Ja notikumi attīstās strauji, tad ir jāsaglabā miers un paļāvība uz Dievu. Vienīgi Gaisma var norādīt pareizo ceļu. Iekļauties likteņupes tecējumā, tā ir augstākā meistarība.

Šīs Ērika Delpera rakstītās rindas es izvēlējos par vadmotīvu savam aprakstam tāpēc, ka tajās atradu norādi, kādam jābūt kristīgi psiholoģiskam konsultantam.

Dievs cilvēkus nolicis dažādās dzīves situācijās. Katrs tās uzņem ar citādu attieksmi. Vienu un to pašu situāciju cilvēki uzņem dažādi. Vieni krīt histērijā, citi vienaldzīgi klusē. Kristīgi psiholoģiskam konsultantam (KP), kā norāda Ē. Delprs, jāsaglabā miers un paļāvība uz Dievu, kas vienīgais norāda pareizo ceļu. Redzēt, sajust un ticēt, tas jādara Svētā gara spēkā. Viņam jābūt kristietim, spējai sarunāties ar cilvēku, nejauko abstraktu. Svarīgi dot pietiekami daudz vietas realitātei, iejusties konkrētajā situācijā. Tikai pēc tam sarunā ievij Dievu. Galvenais, būt blakus cilvēkam, to uzklausīt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mūsu sabiedrība ir samērā noslēgta, jo baidās no tā, ka mūs ieraudzīs tādus, kādi esam patiesībā. Jāmāca cilvēkam runāt. Lai to panāktu, KP pašam ir svarīgi atvērties. Spējai saprast pašam sevi. Jārespektē otra cilvēka jūtas. Jāparedz viens gājiens uz priekšu. KP neizrāda savu pārākumu. Ir ļoti pieticīgs jo darba augļi ir reti redzami.

KP jāprot klausīties. Nesteigties ar padomu, bet ļaut cilvēkam pašam nonākt pie risinājuma. Otram cilvēkam nedrīkst atdot savu dzīvi. Tikai iejusties, bet pašam ,tēlaini izsakoties, palikt uz cietas zemes. Ja to nedara, tad palīdzēt nevar. Lai sevi saglabātu, KP konsultantam jābūt arī egoistiskam un laikā pateikt ,,Nē’’. Tas nenozīmē, ka jākļūst imūniem pret cilvēku problēmām, citādi var nonākt otrā galējībā un teikt, ka tā ir viņa problēma. Mīlošiem un kritiskiem jābūt, bet jāļauj cilvēkam būt pieaugušam.

KP konsultantam jāpalīdz sakārtot domas un paprasīt, ko cilvēks grib. Palīdzēt meklēt risinājumu. Likt, kā pieaugušam cilvēkam, dzīvot savu dzīvi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ir svarīgi novērtēt otra cilvēka lēmumu. Novērtēt otra cilvēka vismazākos solīšus.

Nepieciešamas empātijas spējas. Tas nozīmē uztvert, izprast un izjust citu cilvēku emocionālo stāvokli. Tieši šīs profesionālās īpašības ir tās, kuras var veicināt vai arī bremzēt pašu galveno – kontakta nodibināšanu starp KP un klientu. Jābūt elastīgam un atsaucīgam uz visām klienta reakcijām. Vienmēr jāatceras, ka nevienam nevar palīdzēt pret viņa paša gribu. Pat tādā gadījumā, ja manipulēšanas fakts noteiktās situācijās būtu attaisnojums, iegūtie rezultāti būs īslaicīgi un nepastāvīgi. Īpaša uzmanība jāpievērš tā cilvēka gaidām un cerībām, kurš ieradies pēc palīdzības.

KP nekritizē un nevērtē. Viņš ciena klienta individualitāti, atļauj un atbalsta. Ja tomēr vērtē, tad tikai uzvedību un konkrētas darbības, bet nekad pašu cilvēku. Rezultātā, KP palīdz indivīdam palīdzēt pašam sev. Kā apstiprinājumu, citēšu austrumu gudrā Laodzi viedos vārdus: ,,Iejaukties kāda cilvēka dzīvē nozīmē nodarīt sliktu viņam un sev. Tam, kurš uzmācas, piemīt mazs, atklāts spēks, tam, kurš neuzmācas, piemīt liels un noslēpumains spēks. Ideāls cilvēks neiejaucas citu dzīvē, neuzspiež viņiem sevi un līdz ar to palīdz visiem sasniegt brīvību!”

Obligāti jāatceras, ka KP palīdzība tiek sniegta tikai pēc klienta vēlēšanās, piekrišanas un konkrēta lūguma.

Sarunai jābūt plūstošai, domām nesaistītām. Klients drīkst mainīt tēmu. KP nedrīkst. Tēmai jāiet dziļumā, nedrīkst pārlēkt sarunā un citu tematu. Patiesībā, tā ir kalpošana tuvākajam Kristus mīlestībā. Atbildība par sevi un citiem. Miers, dziedināšana – cerībā uz cilvēka pārveidošanos. Tā ir iespēja darīt labu darbu, tā ir Dieva dāvana. To var nosaukt arī par aicinājumu un sūtību. Dievs, caur kristīgo konsultēšanu, raugās, lai šī dāvanu tiktu veikta pazemībā, iecietībā un mīlestībā un arī laikā, kad cilvēkam tā ir vajadzīga. Ne nauda, ne manta, ne laiks nav svarīgākais, bet iekšējais dvēseles stāvoklis, lai noteiktā laikā palīdzētu tieši konkrētam cilvēkam. Nav jādomā, ko teiksim. Ja jūtam Kristus rokas uz pleciem, tad arī zināsim, ko teikt attiecīgā situācijā. Galīgas atbildes problēmu risināšanai nav. Tāpēc nekad nevajag konkretizēt, bet sacīt, es rīkojos tā un man palīdzēja. Pilnīgu atbildi dod tikai Dievs. Jāapzinās savas cilvēciskās spējas. Jāļauj, lai Dievs uzrunā cilvēku.


Metaforiski izsakoties, KP konsultants ir: Vakars pēc lietus, ziedošs koks, svece bez vēja, nobriedusi rudzu maize, sudrabota mēnesnīca, zaļš lauks, putns lidojumā.

Tas nozīmē: Mierīgs, līdzsvarots; gatavs kontaktēties; mierīgi uzklausa; ir zināma pieredze; romantisks; atklāts, bet ļauj otram sevi ieraudzīt citā gaismā; aizrauj līdzi citus ar savām idejām demokrātiskā ceļā.

Cilvēks ir radīts Dievam līdzīgs. Tātad – ir viena no vispilnīgākajām būtnēm pasaulē. Ja gadās paklupt, tad ikvienam tiek dota iespēja tuvoties Dieva tronim, Dieva pilnībai un vairot sevī dievišķās īpašības – krāt gara augļus. Mums ir dāvāta iespēja dzīvot un mīlēt. Mums tiks dāvāta iespēja dzīvot Viņa Gaismā.

Ar šīm Ē. Delpera rindām, es beidzu savas pārdomas par to, kādam jābūt KP. Lai tās ar Dieva palīgu atrod ceļu vajadzīgajā brīdī ceļu pie cilvēkiem, kad man vajadzēs pildīt šo misiju, lai tās palīdz man dzīves sarežģītākajās situācijās.Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.