Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Pārdomas par kūkinu un malēniešiem

2021. gada 19. novembrī “Latvijas Radio 1” izskanēja raidījums, veltīts malēniešiem, Malēnijai kā kultūrtelpai. Raidījumā piedalījās “Alūksnes un Malienas Ziņas” korespondente Dace Plaude, Jaunlaicenes muižas muzeja vadītāja Sandra Jankovska, Alūksnes novada pašvaldības Kultūras un sporta nodaļas vadītāja Sanita Eglīte, Alūksnes Kultūras centra metodiķe Ilze Briediņa, biedrības “Radošie malēnieši” vadītāja Santa Usāne. Runa bija par Malēniju, malēniešiem, par izloksni, valodu, kultūrtelpu. Raidījums man izraisīja pārdomas un radās doma izpaust arī daudz ko personisku.

Mums visiem dzīvē ir iznācis sarunāties ar citu tautību ļaudīm. Ja komunicēšana notikusi krievu valodā, tad mēs īpatnējās izrunas dēļ uzreiz noteiksim - šis sarunu biedrs ir kaimiņš igaunis. Ja mēs TV vai radio dzirdam runātāju ar mums īpatnējo izrunu, neatkarīgi no tā, vai viņš ir no Jaunlaicenes, Alsviķiem, Liepnas, Alūksnes vai Gulbenes - spriedums ir viens - viņš ir malēnietis, šajā pusē piedzimis, uzaudzis, ieguvis pirmo izglītību un devies plašajā pasaulē.
Sākot ar 1860. - 1872. gadu, Vidzemē vācu muižnieki latviešu zemniekiem sāka pārdot muižas zemi ar uz tām esošām ēkām.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Aluksniesiem.lv abonementu:

"Alūksniešiem.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības "Malienas Ziņas" saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus Alūksnes un Apes novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Aluksniesiem.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Aluksniesiem.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.