Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Austrumu slimnīcā izveidota multidisciplinārā bariatrijas vienība

Publicitātes foto

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīcā) darbu uzsākusi multidisciplinārā bariatrijas vienība jeb ārstu komanda, kas izvērtē un sadarbībā ar pacientu pieņem lēmumu par bariatriskās operācijas veikšanu laporaskopiski, tādējādi palīdzot pacientiem ne tikai būtiski mazināt lieko svaru, bet arī novērst dažādus ar aptaukošanos saistītus slimību riskus nākotnē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Austrumu slimnīcas Uztura un dietoloģijas centra vadītāja profesore Laila Meija uzsver: “Līdz ar valstu ekonomisko labklājību diemžēl pieaug arī cilvēku skaits, kam ir liekais svars vai aptaukošanās. Kā sekas tam gados jauniem cilvēkiem attīstās nopietnas veselības problēmas, piemēram, paaugstināts cukura līmenis, asinsspiediens, holesterīns, koronārās slimības – insults, infarkts, cukura diabēts,
dažādas locītavu funkcionālās problēmas, miega apnoja, kognitīvo funkciju samazināšanās, depresija. Cilvēkus, kuriem ķermeņa masas indekss ir virs 35 vai arī cukura diabēta pacientiem pēc 30 gadu vecuma, es noteikti aicinātu konsultēties Uztura un dietoloģijas centrā.”

Savukārt Austrumu slimnīcas Endokrinoloģijas klīnikas vadītāja profesore Ilze Konrāde norāda: “Ja svars tiek samazināts, ir iespējams novērst daudzas slimības vai attālināt, piemēram: ja pacientam ir cukura diabēts, pēc operācijas cukura līmenis normalizējas. Tādējādi, atrisinot aptaukošanās problēmu, var atrisināt arī veselības problēmas, kuras pilnīgi droši varam prognozēt nākotnē, ja liekais svars saglabājas.”

Kā pieteikties bariatriskas operācijas izvērtējumam. Pacientam jāpierakstās un jādodas uz ambulatoro konsultāciju Austrumu slimnīcas Uztura un dietoloģijas centrā. Iespējams, uz to nosūtīs arī kāds cits speciālists, piemēram, ģimenes ārsts vai endokrinologs. Vispirms būs nepieciešama uztura un dzīvesveida korekcija, jo pacientam sākotnēji jāmēģina panākt svara samazināšanu ar uztura un dzīvesveida korekciju. Katram pacientam būs atšķirīga un individuāli izstrādāta programma, ņemot vērā, piemēram, miega režīmu, lietojamos medikamentus, pārtikas alerģijas un citus faktorus. Tikai tad, ja a pacients būs izmēģinājis šos risinājumus, bet tie būs izrādījušies nesekmīgi, uztura speciālists ieteiks izvērtēt bariatrisko
operāciju multidisciplinārās bariatrijas vienības speciālistu konsīlijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Par bariatriskās operācijas nepieciešamību katram pacientam individuāli lems konsīlijs. Multidisciplinārās bariatrijas vienības ārsti izvērtēs katra pacienta ieguvumus un riskus, kā arī pašu svarīgāko – ietekmi uz veselību. Protams, ja būs nepieciešams, tiks nodrošināts arī intensīvās terapijas speciālistu atbalsts. Tas
pacientiem sniedz papildu drošību un pārliecību par izdošanos. Pacients ne tikai zaudēs svaru, bet izdarīs to medicīniski droši un vairāku specializētu ārstu uzraudzībā,” skaidro Austrumu slimnīcas Vispārējās un neatliekamās ķirurģijas klīnikas vadītājs Aleksejs Kaminskis.

“Laparoskopisko bariatrisko operāciju galvenā priekšrocība – nebūs milzīgu ķirurģisku griezienu un attiecīgi nebūs arī lielu rētu. Tie ir pieci mazi medicīnisko instrumentu ievadīšanas punkti vēderā viena centimetra diametrā, caur kuriem ķirurgs veiks operāciju,” stāsta Ķirurģijas dienas stacionāra virsārsts, atbildīgais ķirurgs, asociētais profesors Igors Ivanovs. Lai sagatavotos operācijai, pacientam pirms tam pašam būs jāzaudē aptuveni 10% no kopējā svara, tādējādi apliecinot, ka viņš ir motivēts arī turpmāk ievērot ārstu ieteiktos ēšanas ieradumus. To pacients dara Uztura un dietoloģijas centra speciālistu uzraudzībā. Vajadzības gadījumā pacientam tiek nodrošināts arī psiholoģiskais atbalsts.

“No pieredzes zinām — ļoti svarīgi pacientu pirms operācijas sagatavot un pēc operācijas novērot. Piemēram, būs pacienti, kuri pārāk strauji zaudēs svaru – īpaši tas raksturīgi sievietēm –, bet būs arī gadījumi, kad kādam svars sāks pēkšņi palielināties. Tāpēc mūsu speciālisti sekos ikviena pacienta veselības stāvokļa izmaiņām un sniegs ieteikumus, lai panāktu iespējami labāko rezultātu,” – tā
profesore Laila Meija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt ķirurgs Jānis Opincāns papildina: “Pēc bariatriskām operācijām mainās fizioloģiskie procesi. Ja pacients nav līdzestīgs un papildus nelieto D vitamīnu, kalciju, multivitamīnus, B grupas un dzelzs vitamīnus, var attīstīties vitamīnu deficīts ar smagām sekām. Sievietēm var attīstīties anēmija. Tādēļ svarīgi apzināties, ka būs nepieciešama sadarbība starp ārstu un pacientu.”

Informāciju sagatavoja: Ilga Namniece, Sabiedrisko attiecību daļa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.