Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Valdībā rosinās lemt par atvieglojumiem pret Covid-19 vakcinētajiem

Foto: pexels.com/ attēlam ilustratīva nozīme

Veselības ministrija (VM) plāno rosināt valdību šodien lemt par virkni atvieglojumu cilvēkiem, kas vakcinējušies vai pārslimojuši Covid-19, tostarp par plašākām iespējām pulcēties, apmeklēt pasākumus, sportot un saņemt pakalpojumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmdienas vakarā šis jautājums valdības darbakārtībā vēl nebija iekļauts, savukārt zināms, ka valdība iepazīsies ar VM katru nedēļu sagatavoto informāciju par aktuālo epidemioloģiskās drošības situāciju un veselības aprūpes sistēmas kapacitāti un noslodzi, testēšanu, kā arī situāciju ģimenes ārstu praksēs, kā arī ar aktuālo informāciju par vakcināciju pret Covid-19.

Tāpat valdība lems par 3,66 miljonu eiro piešķiršanu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, lai apmaksātu ārstniecības personām un pārējiem nodarbinātajiem virsstundu darbu Covid-19 pandēmijas laikā.

Kā aģentūru LETA informēja veselības ministra padomniece Lāsma Bindere, ja valdība izšķirsies par atvieglojumiem, plānots, ka jau šonedēļ vakcinētas vai Covid-19 pārslimojušās personas varēs sākt brīvāk pulcēties slēgtā un kontrolētā vidē, piemēram, darba kolektīvi darba telpās un sanāksmēs, amatiermākslas kolektīvi vai sporta komandas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nelietojot mutes un deguna aizsegus un neievērojot distancēšanās prasības, darba vietā vai vienā telpā varēs tikties ne vairāk kā 20 cilvēki, kuri ir vakcinēti vai ir pārslimojuši Covid-19. Izņēmums attieksies tikai uz pastāvīgiem kolektīviem, kas var uzrādīt vakcinācijas vai pārslimošanas apliecinājumus. Koplietošanas telpās arī turpmāk būs jālieto mutes un deguna aizsegus un jāievēro distancēšanās.

Savukārt no 1.jūnija pie nosacījuma, ja palielināsies vakcinācijas aptvere, varēs brīvāk sniegt individuālos pakalpojumus, piemēram, ievērojot atbilstošas epidemioloģiskās drošības prasības, darbu varēs atsākt vakcinēti vai Covid-19 pārslimojuši kosmetologi un masieri.

No 15.jūnija pie nosacījuma, ja tiks sasniegta 50% vakcinācijas aptvere un uzlabosies epidemioloģiskā situācija, plānoti vēl plašāki atvieglojumi, piemēram, kultūras, izklaides, sporta pasākumu, konferenču un mācību, ēdināšanas iekštelpās, skaistumkopšanas, fitnesa, labsajūtas un citu pakalpojumu pieejamība. Tāpat organizēti tikties varēs vakcinētas personas, apmeklējot sociālās aprūpes namus, ieslodzījuma vietas vai ārstniecības iestādes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdz 1.jūnijam slēgtos un kontrolētos ne vairāk kā 20 cilvēku lielos kolektīvos apliecināt vakcinācijas un Covid-19 pārslimošanas faktu varēs, uzrādot vakcinācijas kartīti, e-veselības izdruku vai izziņu no ģimenes ārsta vai vakcinācijas iestādes.

Veselības ministra padomniece norādīja, ka paralēli norit darbs pie iedzīvotājiem ērtākiem gan nacionāliem, gan Eiropas līmeņa risinājumiem vakcinēšanās fakta apliecināšanai. No 1.jūnija apliecinājumu lietošanai Latvijā vakcinētie un Covid-19 pārslimojušie iedzīvotāji varēs iegūt tiešsaistē, bet no 15.jūnija šie apliecinājumi jau kļūs par daļu no Eiropas Savienības (ES) digitālā zaļā sertifikāta.

Prasības lietot maskas, distancēties un ievērot citus epidemioloģiskās drošības pasākumus tiks saglabātas vietās, kurās vienlaikus uzturas gan vakcinēti vai pārslimojuši, gan nevakcinēti cilvēki, tāpat arī vietās, kurās nav viegli pārliecināties par personas statusu, piemēram, veikalos, sabiedriskajā transportā un citās publiskās vietās.

Vienlaikus VM rosinās diskutēt par dažādiem pasākumiem, kas varētu iedrošināt iedzīvotājus vakcinēties, tai skaitā rīkot “Latvijas loto” izlozi vakcinētām personām ar balvu fondu līdz 1 000 000 eiro.

Ja vakcinācijas blakņu dēļ ir pārejoša darbnespēja, VM piedāvā izsniegt darbnespējas lapu “B”. Tāpat plānots diskutēt par to, vai aicināt uzņēmumus pēc vakcinācijas darbiniekiem izmaksāt naudas balvas, tās neapliekot ar nodokļiem. Plānots arī pārrunāt priekšlikumu ļaut bez maksas vai par pazeminātu cenu apmeklēt muzejus un kultūras pasākumus, sadarbībā ar komersantiem izsniegt kuponus vakcinētajiem, daļēji sedzot to vērtību, piemēram, pievienotās vērtības nodokļa apmērā, kā arī aicināt komersantus un iestādes plašāk noteikt priekšrocības vakcinētajiem darbiniekiem un klientiem – apmaksātas brīvdienas, atlaides, īpaša apkalpošana.

Kā ziņots, jau patlaban pret Covid-19 vakcinētie var neievērot mājas karantīnu un pašizolāciju, kā arī var neveikt rutīnas testus darba vietās. Tāpat 15 dienas pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas var neievērot pašizolāciju, ierodoties Latvijā no Eiropas Savienības (ES) vai Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valsts, Šveices Konfederācijas vai Lielbritānijas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.