Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Vai putnu gripa bīstama cilvēkiem?

Alūksnes ezera krastā atrastajiem mirušajiem putniem laboratoriskajos izmeklējumos konstatēta putnu gripa. Saņēmām iedzīvotāju jautājumu – vai šādā gadījumā ir droši peldēties Alūksnes ezerā, un cik liela ir iespēja inficēties cilvēkam?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Slimības profilakses un kontroles centra epidemiologi norāda, ka inficēti putni izdala putnu gripas vīrusu ar siekalām, izkārnījumiem un gļotām. “Vīruss kādu laiku var saglabāt inficēšanās spēju, atrodoties apkārtējā vidē – ūdeņos, augsnē un uz virsmām. Inficēšanās notiek gan saskarē ar inficētu dzīvnieku, gan ar piesārņotiem vides objektiem. Cilvēku saslimšanas gadījumi līdz šim bija ļoti reti, tomēr, ja pietiekams daudzums putnu gripas vīrusa nokļūst cilvēka organismā (ieelpojot vai nonākot tiešā kontaktā ar mutes, deguna vai acu gļotādu) cilvēks arī var saslimt ar putnu gripu,” skaidro centra pārstāve Ilze Arāja. Ar putnu gripu var saslimt arī citi zīdītāji, inficējoties no putniem.

“Vietās, kur savvaļas putniem konstatēti putnu gripas gadījumi vai ir redzami slimi vai miruši putni, atpūsties un peldēties ir riskanti, un to darīt nerekomendē. Nav ieteicams pieļaut arī suņu un kaķu uzturēšanos vietās, kur ir konstatēti ar putnu gripu slimie vai mirušie putni. Ja cilvēkam parādās akūtas augšējo elpceļu slimības simptomi pēc kontakta ar slimiem vai mirušajiem putniem, kaķiem, suņiem vai citiem dzīvniekiem, saskares ar vidi vietā, kur ir konstatēti šādi gadījumi putniem, nepieciešams palikt mājas, sazināties ar ārstu, informēt par slimību un minētajiem riska faktoriem. Putnu gripas apstiprināšanai ir nepieciešama laboratoriskā pārbaude,” norāda I. Arāja.

Cilvēku saslimšanas gadījumi konstatēti lielākoties pēc ilglaicīga un tuva kontakta ar putniem, kad nav ievēroti drošības pasākumi –
nav valkāti cimdi, sejas maska vai respirators (ar netīrām rokām cilvēks pieskāries sejai, mutei, acīm), tomēr ir gadījumi, kad inficēšanās notikusi, arī atrodoties piesārņotā vidē vai saskarē ar vīrusa piesārņotām virsmām.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.