Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Turpina atjaunot baznīcas jumtu

Alūksnes evaņģēliski luteriskajā baznīcā Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) sakrālā mantojuma finansēšanas programmas ietvaros šogad turpinās jumta nomaiņas darbi. Pērn jau veikts remonts 192 kvadrātmetru platībā un šīfera klājumu pakāpeniski nomaina dakstiņi, kas arī vēsturiski bija ēkas jumta pirmais segums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāmaina ne tikai jumta segums

Alūksnes evaņģēliski luteriskās draudzes priekšnieks Normunds Gražanskis stāsta, ka darbi gan kavējas, taču būvnieki tos solījuši pabeigt līdz nākamā gada sākumam. “Darbs ir gana sarežģīts un apjomīgs, nav jāveic tikai jumta seguma maiņa vien. To varētu paveikt pāris nedēļās. Taču darbu gaitā protezē sapuvušos spāru galus, maina sijas un mūrlatas, tas iekļauts būvprojektā. Baznīcas bēniņos, kur atsegtas jumta sijas, var redzēt to bojājuma apjomus. Lielākie bojājumi – saturpējušas sijas – ir jumta daļā uz pilsētas centra pusi,” stāsta N. Gražanskis.

Viņš atzīst – skatoties uz ēku, redzams, ka visos laikos cilvēki, kuri bijuši atbildīgi par baznīcu, ir ielikuši savu darbu un artavu, rūpējušies, lai tā pastāvētu līdz šai dienai. Bojātās daļas jau kādreiz stiprinātas, cik atļāvuši līdzekļi un rocība. “Iespējams, kādreiz jumts bijis bojāts ilgstoši un mitrums to skāris ne tikai gadu vai divus, bet desmit un vairāk, un tāpēc tā noticis,” spriež draudzes priekšnieks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aug izmaksas

N. Gražanskis pieļauj, ka nākotnē varētu būt zināmas problēmas ar finansējuma piesaisti jumta nomaiņas darbiem, kas bija paredzēts pēc līdzšinējām cenām. Taču saistībā ar “kovida” izraisīto krīzi būvmateriāli kļuvuši dārgāki, līdz ar to aug arī izmaksas. “Kā būs turpmāk, grūti spriest, redzēsim, ko lems Nacionālā Kultūras mantojuma pārvalde. Domāju, ka būvprojektā paredzētajā cenā nevarēs iekļauties. Katrā ziņā darbus veic pamatīgi, un tas ir ilgtermiņa ieguldījums,” saka N. Gražanskis.

Jumta nomaiņu pērn uzsāka SIA “Pamati”, bet šogad par būvnieku izraudzīts SIA “Rufs” no Gulbenes, kam, kā atklāj N. Gražanskis, ir liela pieredze baznīcu atjaunošanā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atjauno altāri

Šogad baznīcā veikti arī citi darbi. Vantā draudze (Somija) finansiāli atbalstījusi altāra atjaunošanu. Savukārt ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu tiek restaurētas baznīcas fasādes gala mazās durvis. Durvju restaurāciju veic meistars Jānis Ceplis no SIA “Intarsija”. Kad šo darbu pabeigs, būs restaurētas visas baznīcas ārdurvis.

“Ēka ir liela un darāmā ir daudz. Bet prieks, ka mūsu baznīcā iegriežas daudz tūristu un viņiem šeit patīk. Ja būs atbalsts no Vantā draudzes, turpināsim altāra daļas sakopšanu. Ir plānots noslīpēt grīdu un kosmētiski “atsvaidzināt” kanceli,” teic N. Gražanskis.

Vaicāts, kā draudze uztver šo laiku, kas ir sarežģīts visiem, viņš saka: “Nesen mums, kas kalpojam draudzē, bija sapulce. Kopīgās sarunās atklājās, ka bijis ne tikai sliktais un katrs šajā situācijā var atrast arī ko labu – vienam tā ir iespēja vairāk būt kopā ar sev tuvajiem, citam – kāda izlasīta grāmata, kam iepriekš nebija laika. Ir jātic un jāuzticas Kristum. Dievs neļaus savai laivai grimt.”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.